Нещодавно стрічки національних новин вибухнули вражаючою новиною: у Миколаєві, при спробі отримання хабара, затримано першого заступника голови обласної адміністрації, Героя України Миколу Романчука.

За версією правоохоронців, миколаївський високопосадовець вимагав від бізнесменів 90 тисяч доларів за допомогу в отриманні дозволу на обладнання кар’єру з видобутку вапняку.

На час досудового слідства суддя приморського суду Одеси призначив підозрюваному два місяці арешту, або заставу у п’ять з половиною мільйонів гривень.

- Для вас это решение шоком, наверное, было?

- Конечно. Это не шок, это катастрофа.

- Где будете брать деньги, есть ли такая сумма?

- Денег у меня нет.

Але всіх вразила розкіш та скарби, які були знайдені у будинку та підземеллях Романчука.

Втім, якщо подивитись декларацію спритного чиновника, то він майже безхатченко. З нерухомого майна він задекларував тільки земельну ділянку на 400 квадратів та дачний будиночок площею 42 квадратних метри. Каже, що живе один і до розкоші незвиклий.

У декларації Ромачнука все майно записано на родичів. Дружина героя має в Миколаєві трикімнатну квартиру та двоповерховий будинок. Старший син Андрій  є власником трикімнатної квартири в самому центрі міста та двоповерхового будинку.

Та найбільшим багатієм в родині вважається наймолодший син Романчука - Денис. У тридцятидворічного чоловіка є три квартири у Миколаєві, одна в Одесі та будинок.

МИКОЛА РОМАНЧУК, перший заступник Миколаївської облдержадміністрації:

- Я на сегодняшний день есть человек, который отработал всю свою жизнь в бизнесе, я отработал 41 год. Есть все задекларированные на сегодняшний день моя доходная часть, заплачены все налоги.

Усі будинки родини Романчуків знаходяться поблизу один від одного у передмісті Миколаєва. Тут є і теплиці, і басейни, і недешеві декоративні рослини. Крім основного будинку, біля кожного збудовані менші за розмірами – господарські. Найбільший маєток – у Дениса Романчука. Складається він з трьох основних будівель загальною площею 131, 254 та 746 квадратних метри. Незважаючи на те, що будинки було зведено в одному мікрорайоні, вони виявилися пов’язаними між собою ще й тунелями, в яких, поміж іншого, зберігалися скарби Романчуків.

МИКОЛА РОМАНЧУК, перший заступник Миколаївської облдержадміністрації:

- Это не подземелье, это дом, построенный на территории земельного участка заложенного еще в 1899 году, а в 1906 году это были конюшни. Поэтому это было не подземелье, это было провалля. Просто оно было облагорожено и никакого подземелья там нет.

На державну службу Романчук прийшов у 2014 році і одразу обійняв найвищу посаду на Миколаївщині – керівника обласної адміністрації.  Обіцяв боротися з корупцією та криміналом.

МИКОЛА РОМАНЧУК, перший заступник Миколаївської облдержадміністрації:

- Бизнес пересекся с бандитизмом, то есть они постоянно ходят в обществе по разным линиям, кто больше, кто меньше, а сейчас они пересеклись. То есть власть, коррупция и бандиты вместе. Они были вместе и не нужно сегодня чему-то удивляться.

Згодом Романчук перемістився на щабель нижче – до першого заступника, поступившись кріслом голови обладміністрації своєму однопартійцю з «Фронту змін» Вадиму Мерікову. Але до приходу на державну службу, з 1996-го по 2011-й рік Романчук був генеральним директором суднобудівного заводу «Океан». За цей час завод було приватизовано, він багато разів міняв власників і поступово перетворився з успішного на збанкрутіле підприємство.

Але це не завадило Романчуку, як стверджують ЗМІ, отримувати зарплатню в 190 тисяч гривень, що тоді дорівнювали 23 тисячам доларів. А після свого звільнення ще й судитися з заводом, вимагаючи відшкодування 37-ми мільйонів гривень. Екс-віце-президент Вадан Ярдс «Океан» Анна Еткіна прямо звинуватила Миколу Романчука в шахрайстві і участі в злочинній схеми з виведення акцій в інтересах російських бізнесменів.

- Изложила известные мне схемы вывода активов с судостроительного завода «Океан». В данном заявлении указываю конкретные договора, даты, суммы… Указываю конкретных исполнителей, а именно заказчиков вывода активов был господин Юсуфов, схемы разрабатывал московский юрист Константин Константинов, подписывал эти договора лично генеральный директор завода «Океан», а ныне губернатор Николаевской области Николай Романчук.

ЕДУАРД СВІРІДЕНКО, представник ініціативної групи територіальної громади:

- Дело в том, что при Романчуке завод вошел в пике и при нем он фактически прекратил работать.

У 2007 році Микола Романчук отримав звання Героя України за успішне керування заводом «Океан». Зараз на суднобудівному підприємстві нічого не будується, Устаткування ріжеться на метал, а виробничі потужності служать перевалочною базою для сумнівних вантажів.

Через збиткову діяльність заводу у Романчука постійно виникали конфлікти з колишнім керівником Миколаївщини Миколою Кругловим.

МИКОЛА КРУГЛОВ, голова Миколаївської ОДА у 2010 – 2013 рр.:

- Раз уж Романчук решил пойти в политику, то ему надо было сначала попросить извинение у всех своих рабочих на судостроительном заводе «Океан», потому что не господин Романчук погасил задолженность по заработной плате людям, которых он заставлял работать без зарплаты. 

Але навіть сівши у крісло чиновника, Микола Романчук не припинив «керувати» заводом. Менеджери публічного акціонерного товариства «Океан», які не можуть навіть потрапити на територію підприємства, неодноразово на своїх прес-конференціях звинувачували 1-го заступника ОДА, що він використовував адміністративний тиск, аби пролобіювати інтереси компанії олігарха Вадима Новинського ТОВ «Завод Океан». 

ВАЛЕРІЙ МОРОЗОВ, екс-президент правління ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан»:

- По этой компании три О «Океан» все вопросы этой организации три О курирует первый заместитель областной держадминистрации Романчук Николай Павлович.

ЕДУАРД СВІРІДЕНКО, представник ініціативної групи територіальної громади Корабельного району м. Миколаєва:

- Пока замглавы областной администрации держал все это под своим контролем, туда было даже просто физически тяжело зайти, на завод.

Одні місцеві експерти пов’язують затримання Романчука саме з переділом власності на суднобудівному заводі. Згідно іншої, політичної, версії усунення Романчука – це удар по нинішньому губернатору Миколаївщини Вадиму Мерікову, якого таким чином намагаються послабити політичні конкуренти. Втім, всі експерти згодні в одному: хабар за розробку вапнякового кар`єру фірмою «Елк-буд» міг бути просто гачком, на який підвісили Романчука.

Ми вирішили знайти кар’єр, за який Герою України, за версією слідства, пропонували хабар. Знайти його було непросто, оскільки на мапах він не позначений – інформація є тільки в архівах.

Цей кар’єр не працює більше 20 років, за радянських часів тут добували вапняк. Як стверджують правоохоронці за право працювати тут з комерсантів вимагали 90 тисяч доларів.

Фахівці стверджують, що цей покинутий кар’єр не коштує тих грошей, які пропонували у якості хабаря. Викликає сумніви і діяльність фірми «Елк-буд», яка претендувала на цей кар’єр. Зареєстровано вона на початку цього року, статутний фонд лише 10000 гривень. За місцем прописки про неї не знають.

- Ну, вспомните. «Елк-буд»…

- Тут всего их четыре или пять… Я не слышал. Нет тут такой.

Заступник голови облради Михайло Соколов, який спочатку фігурував у справі, але потім був «реабілітований», стверджує, що все це боротьба за владу.

МИХАЙЛО СОКОЛОВ, заступник голови Миколаївської обласної ради:

- Могу назвать только косвенные признаки, набор признаков видеть и цепочки борьбы за власть в этом здании.

Це не перший і, здається не останній корупційний скандал у політичному середовищи Миколаївщини. Адже усі ключові посади обласного рівня розподілені між представниками одного бізнес-угрупування.

Постмайданівська команда йшла у владу на гаслах боротьби з корупцією та свавіллям можновладців. Але насправді і зараз у владних кабінетах ділять майно та співпрацюють з криміналом.

ЯРОСЛАВ ЧЕПУРНИЙ, ОЛЕГ ОГАНОВ, Миколаївський Центр журнаілстських розслідувань для проекту «Слідство.Інфо»

Поділитись: