Рятувальник дикої природи Аделаїди Саймон Адамчик тримає коалу, яку він врятував у палаючому лісі біля мису Борда на острові Кенгуру, Австралія, 07 січня 2020 року
Фото:

EPA-EFE / DAVID MARIUZ 

Поки ви читаєте цей текст, сотні гектарів території на південному сході Австралії між Мельбурном та столицею Канберрою перетворюються на згарища. Такі природні й погодні особливості цього континенту: так звані «bushfires» — тобто горіння ділянок сухих лісів та чагарників — тут стаються регулярно. Втім пожежі, які розпочалися восени 2019-го і тривають досі, — безпрецедентні за своїми масштабами.

Вогонь охопив майже всі австралійські штати, знищив рослинний і тваринний світ на шести мільйонах гектарів. Унаслідок пожеж загинули 24 людини та майже півмільярда тварин.

Новий рік тисячі австралійців відзначали не у себе вдома, а в тимчасових притулках, куди мусили евакуюватися через загрозу пожеж. Попри те, що вогонь знищує насамперед ліси, смог від пожеж затягнув небо у великих містах півдня та сходу Австралії і днями досяг Чилі, яка розташована за понад десять тисяч кілометрів від Австралії. 

hromadske запитало в очевидців, як Австралія рятується від пожеж, як можна допомогти врятувати тварин, чи є цьогорічні пожежі надзвичайним явищем та чи пов'язано це з глобальним потеплінням?

«Ніколи до цього ми такого не бачили»

Багатьох людей пожежа застала зненацька, як-от Алекса Забродського, медичного лікаря-мікробіолога компанії Melbourne Pathology. Евакуюватися його сім’ї довелося просто в новорічну ніч.

«Я бачив, як літало п’ять вертольотів, і було трохи диму. Потім прийшло повідомлення, що пожежу було локалізовано, і більше жодних проблем немає. Але годині о третій дня ми побачили більше диму, і вітер змінився, він пішов у напрямку будинків», — згадує він у розмові з hromadske.

Після цього приїхали пожежники й поліція: «Правоохоронці сказали: швидко збирайте свої документи, у вас є п’ять хвилин — і їдьте звідси. Куди і як — неважливо».

Сили оборони Австралії розпочали рятувальну операцію та створили Спільну робочу групу в Новому Південному Уельсі та Вікторії для підтримки після руйнівних пожеж на Південному Сході Австралії, січень 2020 року
Фото:

Australia's Department of Defence

Мешканка Мельбурна Керол Данкан — австралійська журналістка-фрилансерка. У жовтні 2019 року будинок 83-річного батька Керол згорів дотла.

«У той день я працювала у місті Ньюкасл — це за сім годин їзди від батька, адже Австралія дуже велика. Йому пощастило вижити, хоча його будинок було повністю знищено, він втратив геть усе. Йому 83 роки. І ось він уже три місяці чекає на те, щоб його поселили в новий дім», — розповіла вона hromadske.

Батько Керол Данкан біля місця, де був його будинок
Фото:

Надане hromadske

Нині, говорить Керол, вогонь знищив понад 1400 осель у штаті Новий Південний Уельс — саме там жив її батько. Але пожежі все розповсюдилися щонайменше на п’ять штатів — і загрожують набагато більшій кількості людей.

«Сотні тисяч людей евакуйовані з маленьких містечок та сіл чи прибережних курортів у південній частині Нового Південного Уельсу та Вікторії. Багато людей провели новорічну ніч у притулках. Тисячі людей перебувають у притулках, розташованих на пляжах, разом із їхніми родинами та домашніми улюбленцями, навіть конями, усім, що встигли забрати зі своїх будинків», — розповідає вона.

Пожежі в Австралії розпочалися восени 2019-го і тривають досі
Фото:

Australia's Department of Defence

Ще одна жертва — дика природа

Пожежі в Австралії руйнують не лише людські домівки, а й природні оселі тварин.

«Дика природа Австралії є дуже незвичною та унікальною… І після пожеж ми бачимо, що деякі види наших тварин вимирають. Масштаби знищених ареалів мешкання тварин величезні. Йдеться про багато мільйонів гектарів біорізноманіття, про дощові праліси, на території яких ніколи не було пожеж — і які нині знищені», — говорить Керол Данкан.

Кенгуру в Національному парку Флінджера Чейза під час пожеж на острові Кенгуру, Австралія, 07 січня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/DAVID MARIUZ

Екологи, зокрема, вважають цілком можливим зникнення дунартів (маленьких сумчастих хижаків, схожих на мишей) та буроголових траурних какаду — ці види проживають лише в Австралії.

«Дунарти — це наше найбільше занепокоєння, і схоже, що увесь відомий ареал їхнього мешкання згорів у вогні», — стверджує австралійський еколог Пет Годженс.

За оцінками екологів Сіднейського університету, пожежа могла забрати життя майже пів мільярда тварин. Серед них — понад 8 тисяч коал. Популяцію цього унікального для Австралії виду до пожеж оцінювали в близько 28 тисяч.

Якщо врахувати, що це дані лише для одного штату — Новий Південний Уельс — станом на кінець 2019-го, є ймовірність, що число загиблих тварин більше. 

Порятунком дикої природи займаються всі небайдужі. У листопаді 2019-го ЗМІ розповіли про те, як австралійка Тон Догерті врятувала коалу з палаючого дерева. На жаль, тварина, яку назвали Льюїсом, зазнала надто тяжких опіків, аби її вдалося врятувати.

Є, втім, історії зі щасливішим кінцем.

Австралійський зоопарк, що в місті Бірва на сході країни, нещодавно повідомив: його працівникам вдалося визволити з вогню й вилікувати понад 90 тисяч тварин. Одним із них — 90-тисячним за рахунком — став качкодзьоб-сирота Олі, чия історія стала надзвичайно популярною в соцмережах.

Керівниця Австралійського зоопарку — донька дослідника природи Стіва Ірвіна Бінді — запевнила, що пожежі не загрожують будівлі, а працівники зоопарку продовжать рятувати стільки тварин, скільки можливо.

«Через те, що нині Австралія охоплена руйнівними пожежами, моє серце крається через людей і дику природу, яка так багато втратила», — написала вона в Instagram.

«Замість евакуації пішли із сусідами в паб»

Аби запобігти людським жертвам під час пожеж, влада організувала систему сповіщень про можливу небезпеку, розповідає Алекс Забродський: «Залежно від вашого місця перебування, вам на телефон приходить сповіщення, яке повідомляє: у вашому напрямку рухається вогонь і ви перебуваєте у зоні ризику. Будь ласка, рекомендується зібрати речі та бути готовим до евакуації у безпечне місце».

За словами Алекса, тим, хто пропустив евакуацію, рекомендують не залишати свої оселі, бо від великої кількості диму на вулиці можна просто задихнутися.

«Якщо було з’ясовано, що вітер рухається у ваш бік, бік будинків, то рекомендують евакуюватися за декілька годин — і люди самі їдуть. Якщо ситуація критична, то можуть зібрати автобуси і відвести у безпечне місце. Або як ми: зібралися із сусідами — і пішли в паб», — розповідає чоловік.

Спершу потерпілих рятували лише пожежники та поліцейські, однак із посиленням вогню залучили й військових. Свою допомогу вже запропонували сусідні держави — Нова Зеландія, Вануату і Папуа-Нова Гвінея. А уряд Австралії пообіцяв виділити щонайменше 2 млрд австралійських доларів на подолання наслідків руйнівних пожеж.

Допомагають також місцеві знаменитості та організації. Американській комедіантці Селесті Барбер, приміром, вдалося зібрати понад 20 млн австралійських доларів для пожежників Нового Південного Уельсу менш ніж за два дні.

А один із великих банків Австралії NAB зібрав гроші й виділив близько мільйона доларів на допомогу потерпілим, розповідає Алекс Забродський.

«Тобто будь-яка людина, яка опинилась у зоні ризику, отримує на день 2 тисячі доларів, щоби знайти собі усе необхідне — доки вони не зможуть повернутися додому, або поки страхова компанія не візьме на себе зобов’язання і не допоможе відновити житло», — пояснює він.

Не останню роль у боротьбі з руйнівними наслідками австралійських пожеж відіграють і волонтери. ЗМІ активно поширюють інформацію про те, як кожен небайдужий може долучитися до допомоги.

«Нам в Австралії неймовірно пощастило, що дуже розвинений рух волонтерів, які допомагають пожежникам. Є звісно, й професійні пожежники, які працюють на повну ставку, а в сільській місцевості по всій країні у нас є ще окрема пожежна служба, яку призначає місцева влада штату. Але є й волонтери — їх тисячі, це неймовірні люди, і вони допомагають боротися із вогнем», — розповідає Керол Данкан.

Офіцер військово-морського флоту, пожежа на убережжі Іден, Новий Південний Уельс, Австралія, 5 січня 2020 року
Фото:

Australia's Department of Defence

В усьому винна зміна клімату?

Одне з питань, на яке намагаються дати відповідь ще з початку пожеж восени 2019 року, полягає в тому, чи пов’язані масштабні руйнівні пожежі в Австралії з глобальним потеплінням.

Експерти критикують екологічну політику країни: як показує Індекс ефективності кліматичної політики, який впорядковує міжнародна неурядова організація Germanwatch, Австралія має чи не найменш ефективні заходи для боротьби зі змінами клімату серед країн «Великої двадцятки» та й усього світу. До схожого висновку дійшли й експерти ООН.

«З 2017 року кліматична політика Австралії не покращилася, а прогнозований рівень шкідливих викидів на 2030 рік буде значно вищим за цільовий», — стверджується у звіті Програми ООН з довкілля за 2018 рік.

Зображення австралійського прем'єр-міністра Скотта Моррісона, Мельбурн, Австралія, 07 січня 2020 року. Дії Моррісона широко піддавалися критиці разом із бездіяльністю його уряду щодо зміни клімату
Фото:

EPA-EFE / JAMES ROSS

Економіка країни протягом останніх 27 років демонструвала стабільне зростання не в останню чергу через продаж вугілля — одного з найбільших джерел шкідливого для довкілля вуглецю. А за обсягами його експорту Австралія посідає друге місце у світі. Ба більше: чинний прем’єр країни Скот Морісон свого часу навіть приніс до парламенту грудку вугілля, виступаючи на захист інтересів вугільної промисловості.

hromadske не має власника, наше існування залежить від вашої допомоги. Підтримайте нас: зробіть вибір на користь неупереджених новин та важливих історій.

Утім безпосередній зв’язок між глобальним потеплінням і пожежами не настільки просто провести.

«Зміну клімату взагалі важко пов’язати з конкретною подією, особливо якщо вона ще не завершилася», — стверджує Річард Томпсон, керівник Центру спільного вивчення чагарникових пожеж і природних катастроф.

Зрештою, пожежі такого типу, як нині в Австралії, насправді відбуваються сезонно — під кінець року клімат стає сухішим і спекотнішим, що й створює сприятливі умови для займання рослинності.

Але дослідники вказують на їхній незвичний масштаб та тривалість. Крім того, 2019 рік став найспекотнішим в Австралії за час спостережень.

Нині відомо, що ще з квітня 2019 року керівники австралійських пожежних служб попереджали уряд про те, що на країну очікують частіші та суворіші теплові хвилі та чагарникові пожежі, і без дієвих заходів для протидії зміні клімату виникне загроза життю людей.

«Їхні поради були проігноровані», — говорить Данкан.

Прохолодний вітер та легкий дощ, який на днях пройшовся територією Австралії, дещо послабив інтенсивність пожеж. Влада скористалася нагодою, аби розблокувати частину доріг та евакуювати людей, що були до того в небезпеці. Через кілька днів, утім, прогнозують чергове погіршення погодних умов.

Наші співрозмовники з Австралії не беруться казати, коли вогонь нарешті відступить — і бояться найгіршого.

Керол Данкан зауважує, що в Австралії лише зараз почалося літо — і раніше саме в цей сезон починалися й чагарникові пожежі: «Вони тривають в Австралії уже щонайменше три місяці. Літо тут лише почалося. І буде… я боюсь, що далі буде набагато гірше — перш, ніж настане хоч якесь покращення».

Алекс Забродський, втім, говорить, що надія на припинення вогню найближчим часом усе ж є: «Зараз у штаті Вікторія є два фронти, які мають з’єднатися на сході. І з півночі, Нового Південного Уельсу, рухається ще одна пожежа. Теоретично вони мають поєднатися в один і загасити одне одного».

Однак додає: зміна напрямку вітру може призвести до великих проблем для полів і населених пунктів: «Якщо вітер поверне на північний захід, то наслідки будуть катастрофічними. А зараз вітер рухається до узбережжя. Тому вогню більше не буде, куди прямувати».

Поділитись: