Західні країни попереджають про можливий теракт в аеропорту Кабула. Людей просять не їхати до летовища

Сполучені Штати, Велика Британія, Австралія та Нова Зеландія попереджають про високу загрозу теракту в аеропорту Кабула. Громадян цих країн та інших людей, які хочуть виїхати з Афганістану, закликають покинути район летовища і знайти безпечне місце.

Про це повідомляє BBC та The Guardian.

Чотири країни просили людей більше не їхати до аеропорту, а тих, хто вже перебуває біля воріт до летовища, покинути місцевість. Людей просять їхати у безпечне місце.

Держдепартамент США рекомендує людям покидати безпечне місце, якщо «отримаєте індивідуальні вказівки від представника уряду США» про евакуацію.

У Міністерстві закордонних справ Великої Британії та Австралії заявили, що існує «тривала і значна загроза теракту». Людей також просять відійти у безпечне місце та чекати вказівок.

«Якщо ви можете безпечно виїхати з Афганістану іншими способами, ви повинні зробити це негайно», — зазначають у британському відомстві.

Джерела Міноборони Великої Британії раніше повідомляли The Guardian про ризики вибуху, який організовує угруповання Isis-K, яку вважають пов'язаною з «Ісламською державою».

Очевидці розповідають, що зранку 26 серпня, попри попередження, натовп залишався в або поблизу аеропорту.

Після того, як «Талібан» взяв під контроль Кабул 15 серпня, з Афганістану евакуювали літаками понад 82 тисячі людей. У США заявляли, що ще приблизно 1 500 американців чекають на евакуацію.

Наразі аеропорт Кабула контролюють 5 800 американських та тисяча британських військових. Натомість під'їзди до аеропорту під контролем талібів.

Ще 19 серпня ЗМІ повідомляли, що «Талібан» значно ускладнює евакуацію людей. Наприклад, угруповання встановило на шляху до аеропорту блок-пости. Через них не пропускають афганців, які хочуть втекти з країни, особливо тих, що не мають проїзних документів. А військові США не могли зв'язатися з людьми за межами аеропорту в Кабулі.

Країни «Великої сімки» просять «Талібан» гарантувати безпечну евакуацію всіх охочих з Афганістану після 31 серпня. Але в угрупованні кажуть, що робити цього не збираються.

Що відбувається в Афганістані?

Після оголошення про виведення військ США й НАТО з Афганістану у травні 2021 року там почалися активні воєнні дії. Вони зрештою призвели до захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан» 15 серпня. Президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.

19 серпня «Талібан» оголосив про створення «Ісламського Емірату Афганістан». Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу.

Після виїзду Гані віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех заявив, що за конституцією саме він тепер є очільником країни. Салех, за даними ЗМІ, наразі збирає коаліцію, що протистоятиме владі талібів в Афганістані, у північній провінції Панджшер, яка єдина не визнала владу «Талібану».

Таліби, які вже правили Афганістаном у 1996-2001 роках, обіцяли не відновлювати сувору систему шаріату за середньовічним зразком. Проте люди на місцях стверджують, що це не так. ЗМІ повідомляють про померлих на акціях протесту, що відбувалися від 16 серпня. Західні країни спішно евакуюють своїх громадян та афганців з Афганістану.