Дві експертизи та один свідок — захисники ветеранки Котеленець представили нові докази її невинуватості

Захисники ветеранки війни на Донбасі Вікторії Котеленець із позивним «Фортуна» оприлюднили нові докази її невинуватості, які представлять суду під час слухання апеляції 3 лютого. Військову затримали через нібито схожість із конвоїркою на «параді полонених» в окупованому Донецьку у 2014 році.

Про дві незалежні експертизи та одного свідка захисники розповіли на пресконференції 2 лютого.

Експерт у роботі з даними, голова ГО «Гідно» Олександр Волошин розповів про експертизу за допомогою російської нейромережі FindClone, яка за світлиною людини знаходить усі фото в соціальних мережах, на яких її зображено. Обрали саме російський сервіс, оскільки у 2014 році найпопулярнішою соціальною мережею серед українців була «ВКонтакте».

«Ми перевірили десятки фотографій Вікторії, зроблені в різні роки з різними зачісками, під різними ракурсами, ті, на яких узагалі не видно частину обличчя, або розмиті, і завжди результат був однаковий — сервіс показує подібність із профілем самої Вікторії Котеленець, а також із її друзями та знайомими, на яких справді зображено Вікторію Котеленець», — сказав Волошин.

Перевірка ж наявних фото конвоїрки найбільшу схожість показала з мешканкою Донецька Ольгою Суховою, і жодного разу — з Котеленець. Попри те, що Сухова приховала свою сторінку, FindClone все одно зберігає фото.

За словами експерта, FindClone звертає увагу не на візуальну подібність, а «на відстань між контрольними точками на обличчі, і пропорції мають завжди зберігатися», тоді програма робить висновок, що на фото одна й та сама людина.

Адвокат Віталій Коломієць експертизу МВС називає примітивною, оскільки експерти взяли дві фотографії жінки з конвою та порівняли її зі світлиною з особової картки. «Експертка сказала, що завдяки методу візуального зіставлення дійшли висновку: це одна й та сама особа», — зазначив адвокат.

За його словами, такий тип експертизи доцільно використовувати лише в тому разі, коли є великий масив інформації, немає комп’ютера й потрібно «відкинути» несхожі зображення. Захисники здійснили власну експертизу, яка показала, що є відмінні риси між жінками.

«Це висота підборіддя, форма вилиць, будова мочки вуха, форма крил носа, висота лоба, ступінь нависання верхньої повіки, ширина надперенісся, довжина носа, форма основи носа, висота носогубного фільтра», — пояснив Коломієць.

Упізнав Ольгу Сухову на фото з «параду полонених» також її однокласник, колишній мешканець Донецька Руслан.

«Я вчився з Ольгою Суховою 2 роки — 10-11 клас, востаннє ми бачилися на випускному. Проте це не завадило мені впізнати її на фото, які розповсюджувалися після так званого маршу. Цю інформацію я намагався донести до всіх, хто намагався впізнати цю особу», — сказав він.

Ольга Сухова (крайня справа, обведена червоним) на шкільному фотоФото надав однокласник Ольги Сухової Руслан

Що сталося з «Фортуною»?

Про затримання Вікторії «Фортуни» Котеленець уперше повідомили депутатка від «Європейської Солідарності» Яна Зінкевич та офіцерка ЗСУ Олена Білозерська. Вони заявили, що ветеранку війни нібито затримали співробітники Головного слідчого управління за підозрою в участі у бойових діях на боці бойовиків. За словами Білозерської, Вікторію затримали через зовнішню схожість із жінкою, котра конвоювала українських полонених під час «параду» в Донецьку у 2014 році.

Офіцерка Білозерська заявила, що 19 січня, у день затримання, Печерський суд обрав Вікторії Котеленець запобіжний захід і відправив жінку на 2 місяці до Лук'янівського СІЗО. 28 січня мало відбутися судове засідання зміни запобіжного заходу ветеранці, проте його перенесли на 3 лютого через те, що з Печерського суду до Київського апеляційного не прибули документи.

Напередодні засідання міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна заявила, що готова взяти на поруки ветеранку Вікторію Котеленець.