Заява прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте щодо можливої зміни тексту угоди про асоціацію ЄС з Україною не є обґрунтованою і текст угоди вже змінити неможливо.

Таку думку в коментарі Громадському висловив репортер Радіо Free Europe Свобода в Брюсселі Рікард Йозвяк.

«Марк Рютте погано поінформований, він говорив про те, що можливо змінити угоду про асоціацію, аби досягти згоди. Але це вже неможливо. Угоду ратифіковано 27 країнами, включно з Україною і Європейською комісією. Текст не може бути змінений», - сказав журналіст.

Він також пояснив, що може означати формулювання «юридично зобов'язуючий», яке Рютте вживав щодо тексту угоди з Україною.

«Юридично зобов'язуючий» означає, що ви можете подивитися на текст і сказати – ось до чого ми домовилися. Це значить, що є якесь узаконене формулювання, тобто скажімо можна позиватися до суду. Нідерландський прем’єр заявив, що вони не ратифікують угоду, але річ у тім, що і попри це її можна запроваджувати. Подібна ситуація була в Боснії, де нератифікована угода десять років. Тож виходи є, питання зміни тексту не піднімають. Про це сказав кожен дипломат, з яким я спілкувався, які зазначили, що коли нідерландський прем’єр це говорив – він загравав з внутрішньою, голландською аудиторією», – повідомив Йозвяк.

При цьому Рютте не сказав жодного слова про зміну тексту під час самої зустрічі лідерів ЄС.

За словами журналіста, нідерландський прем’єр хоче посилити свою позицію, оскільки на тлі результатів референдуму у Британії про вихід з ЄС, подібні настрої відчуваються і в нідерландському суспільстві.

«Власне його слова на прес-конференції – Євросоюз та Україна мають до чогось домовитися без Нідерландів, змінити текст, тобто все, що не може фактично відповідати дійсності. У розмові з очільниками країн ЄС йшлося про пошук рішення. Це найголовніше, тож він грає дві різні гри», – сказав Йозвяк.

Поділитись: