Ігор Чудовський – луганський адвокат та правозахисник. У квітні 2014 постраждав від бойовиків самоназваної «ЛНР» — у нього стріляли, поранений Чудовський пролежав у комі 5 днів. Минуло два роки, а його досі не визнали потерпілим. Ця справа пов`язана з Сергієм Корсунським, якого підозрюють у тероризмі. В студії Громадського Ігор Чудовський розповів про захоплення Луганська, свідком якого він став.

Нагадайте свою історію, що саме з вами сталося і яке відношення мають  до цього саме бойовики, які підпорядковувалися Сергію Корсунському? 

На жаль, я не проходжу у цій справі як потерпілий. Мене не визнали потерпілим, тому що, за словами заступника прокурора області, є кримінальне провадження, але воно залишилося в «Луганській народній республіці». Тому справу не розслідують. Факт розслідування стосувався невстановлених осіб, але, коли затримали Корсунського, я надав свідчення слідчому СБУ та сподівався, що дві справи об`єднають. 

Звернувся в обласну прокуратуру Луганської області в Сєвєродонецьку, але мені відмовили. Правопорушення є, букет правопорушень, тому що тут і замах на вбивство, і викрадення особи, і зберігання вогнепальної зброї. Я думав, що будуть кваліфікувати і як тероризм. Але ніхто нічого не зробив у Луганській області. Я звернувся до Генеральної прокуратури, але відповіді ще не отримав. 

 

Щодо Корсунького, то я надав слідчому докладні свідчення про те, як все відбувалося та за чиїм наказом діяли бойовики, які впритул розстріляли мене в центрі Луганська. Фактично 29 квітня під час захоплення будівлі обласної прокуратури, обласної адміністрації, Луганського обласного телебачення четверо бойовиків приїхали до мого офісу. Вони діяли за телефонною вказівкою Корсунського, який тоді, як мені здалося, перебував в автобусі, де було ще шестеро бойовиків. Доволі великий загін. Після захоплення СБУ я, за проханням губернатора Болотських (Михайло Болотських – голова Луганської обласної адміністрації з 2 березня до 10 травня 2014 року – ред.) виступив із відеозверненням до сепаратистів, які захопили будівлю СБУ, до мешканців Луганська, щоб дітей не пускали туди, бо це озброєні злочинці. 

Була ідея запропонувати піти їм в бік політики, направити їх, щоб склали зброю, подальша амністія, щоб не допустити жертв, розколу України. Ймовірно, тому що до мене багато людей прислухалися в Луганській області, як до громадського активіста, вони вирішили, що юрист, спікер, який може легалізувати через Луганське обласне телебачення їхні дії, був їм потрібен. Тим більше, Корсунський якраз відповідав за ідеологічний блок, перебуваючи в заступниках у Болотова (Валерій Болотов – бойовик, який очолював захоплення Луганська у 2014 році, «народний губернатор» Луганщини, один з командирів «армии Юго-Востока» – ред.) 

 

Звідки ви про це знаєте, бо Корсунський наполягає на іншій версії? Так, він не заперечує того, що був біля Болотова, що він дійсно виступав на прес-конференціях, але працював навіть не за вказівкою, а за порадою Служби безпеки України. 

Це його лінія захисту. Він опинився у важкому стпновищі. Є докази, є відеоматеріали, де корсунський серед керівників так званої на той момент «армии Юго-Востока», який звертається з певними сепаратистськими демаршами про те, що ми не будемо складати зброю. Він буде захищатися. Буде говорити про те, що працював за завданням СБУ чи органів внутрішніх справ. Це лінія захисту. Але, як юристи, як адвокати, ми всю кухню впровадження агентів повинні знати. Якщо він працював за завданням когось з оперативних співробітників, має бути літерна справа. Як тільки він заявив про те, що він був агентом Служби безпеки України, кримінальна справа мала б бути засекреченою, версія мала б перевірятися, а він мав би назвати свого куратора, який йому ставив завдання, перед яким він звітував. Справа в тому, що агенти в нас отримують за свою діяльність грошову винагороду, а це все проходить через бухгалтерію. В секретній частині залишається багато слідів роботи під псевдонімом того чи іншого негласного співробітника. В даному випадку, наскільки мені відомо, версія Корсунького не підтверджується. Тим більше, коли вийшов сюжет на одному з каналів про Корсуньского, до мене зателефонував та приїхав Олег Животов, який тоді був першим заступником генерала Петрулевича – начальника СБУ (Олег Животов – заступник голови Луганської СБУ в 2014 році – ред.) і ми з ним півтори години спілкувалися і якраз щодо версії захисту про те, що Корсунський є агентом СБУ, він сказав «ні, нічого подібного не було». Так, він приходив з вимогами, намагався і вашим, і нашим, обирав позицію – чия візьме. Готував для себе алібі, якщо українська позиція буде сильніша, щоб вийти з будівлі СБУ як людина, яка допомагала визволяти. Тим не менше на відео я прекрасно бачив, як він брав участь в захопленні. Це окремий склад злочину, передбачений кримінальним кодексом. Я бачив його з автоматом в руках, в камуфляжі – це вже окремий склад злочину: є стаття «тероризм», є стаття «незаконне озброєне формування», достатньо багато. І він дуже цінний для Служби безпеки України зараз підозрюваний, який фактично зможе пролити світло на те все, як було захоплено. Хто фінансував, чиї накази виконувалися. Але якщо десь була зрада, а в мене є такі дані, що фактично з семи сотень співробітників СБУ за бойовою тривогою при захопленні будівлі прийшло 87 осіб. Тобто більше шестисот людей десь розчинились в Луганську та області. 


Нагадаємо, Сергію Корсунському, підозрюваному в сепаратизмі та створенні терористичної організації самоназваної «ЛНР», продовжили термін тримання під вартою до 2 липня 2016 року. Таке рішення ухвалили на засіданні суду 5 квітня. Підозрюваного називають командиром «армии Юго-Востока», яка існувала в Луганську в 2014 році. Сам Корсуньский каже, що ще з 2014 року, тобто з часу захоплення будівлі Луганської СБУ він співпрацював зі Службою безпеки України, спілкувався з теперішнім головою СБУ Василем Грицаком. Каже, опинився за ґратами через те, що багато знає про причетність чинних українських політиків до появи сепаратизму в Луганську:

«Про захоплення СБУ (захоплення Луганської СБУ в квітні 2014 року – ред..) я ще за тиждень до самого захоплення казав про нього і Петрулевичу – начальнику СБУ, і Губастому Володимиру Миколайовичу повідомляв про те, що на шосте число планується захоплення. Першого квітня я був тут, в департаменті з захисту територіальної цілісності, у заступника Дублика і сказав про те, що шостого квітня буде захоплення СБУ. Ви порівняйте ситуацію з захопленням СБУ в Донецьку, в Слов`янську, в Луганську, і знайдіть різницю. От в Луганську все пішло не так тільки тому, що там був я». 

Затримали Сергія Корсуньского 9 лютого 2016 року в полтавській області, про це повідомила Служба безпеки України. 

Напередодні, 2 лютого Корсунського помітили в одному з ресторанів Києва. Відео під назвою «Командир армии ЛНР и замглавтеррориста в ресторане Киева» поширилося у соцмережах.  

 

Поділитись: