Закон про національний спротив, який підписав Зеленський, не узгоджений з Конституцією. Тепер його мають виправити

Деякі положення закону про основи національного спротиву, який лише 29 липня підписав президент Володимир Зеленський, не відповідають Конституції України. Тепер президент просить уряд за два місяці подати до Верховної Ради пропозиції як усунути техніко—юридичні недоліки.

Про це повідомили в Офісі президента України.

Зеленський направив лист прем’єр-міністру Денису Шмигалю, де зазначається, що під час підготовки законопроєкту до другого читання народні депутати внесли низку пропозицій і це призвело до того, що деякі положення закону «не повною мірою відповідають Конституції України та потребують усунення техніко-юридичних недоліків».

Що не так?

Зокрема, Зеленський зазначив про надання уряду повноважень щодо:

  • визначення порядків заборони проведення мирних зборів, мітингів, походів і демонстрацій тощо;
  • вилучення у підприємств та громадян телекомунікаційного обладнання, телевізійної, відео- й аудіоапаратури, комп'ютерів та інших засобів зв'язку;
  • вилучення у підприємств, установ, організацій навчальної та бойової техніки тощо.

Окрім того, військовому командуванню передбачено надання права відсторонення від роботи керівників підприємств та організацій у випадках, визначених Законом України «Про правовий режим воєнного стану».

Також закон про національний спротив має суперечності із законами «Про адміністративні послуги» та «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Зеленський у листі до уряду запропонував у двомісячний строк подати до Верховної Ради пропозиції щодо змін до закону про національний спротив, щоб узгодити його положення з Конституцією та усунути техніко-юридичні недоліки.

Нагадаємо, Володимир Зеленський 29 липня підписав два закони: про основи національного спротиву та збільшення чисельності армії. Верховна Рада підтримала їх в другому читанні та в цілому 16 липня.

Перший закон врегульовує питання розвитку територіальної оборони, організації руху опору і відповідної підготовки українців до національного спротиву.

Другий документ встановлює чисельність Збройних сил у кількості, яка не перевищує 261 тисячу людей, у тому числі 215 тисяч військовослужбовців. Це означає, що кількість військовослужбовців в Україні зросте на 11 тисяч: зараз цей показник становить 204 тисячі солдатів.

А ще глава президентської партії «Слуга Народу» Олександр Корнієнко зазначав, що ці закони є частиною плану зі скасування в Україні обов'язкового військового призову. Зробити це можуть вже з 2023 року.