Команда президента Володимира Зеленського ухвалює спеціальні закони проти окремих олігархів. Замість того, щоби наводити лад у судах.

2 вересня Печерський райсуд столиці ухвалив рішення про повернення ПриватБанком депозитів на 350 мільйонів доларів (понад 9 мільярдів гривень) компаніям родини Суркісів. І хоч 8 вересня Верховний суд зупинив це рішення Печерського суду, загальну картину це не міняє. Йдеться про гроші, які у 2016 році було конвертовано у капітал збанкрутілого банку за процедурою бейл-ін.

Ця процедура передбачала списання вкладів осіб та компаній, пов’язаних з акціонерами банку. Під списання також потрапили гроші професійних інвесторів, які купували боргові папери банку. Загалом було конвертовано близько 29,4 мільярда гривень, приблизно третина — депозити компаній Суркісів.

Процедура бейл-ін не була публічною й досі викликає багато запитань, постраждалі особи та компанії оскаржують її в судах. Наприклад, гроші втратила колишня дружина одного з акціонерів банку, з якою він років десять як розлучився. Рішення конвертувати в капітал гроші професійних інвесторів також суперечливе, оскільки банк не було ліквідовано — формально він просто змінив власника.

Водночас бейл-ін для родини Суркісів у мене особисто запитань не викликає. З відкритих джерел відомо про спільний бізнес Суркісів та колишніх акціонерів банку, умови щодо їхніх депозитів помітно відрізнялися від умов для інших клієнтів.

Ухвала Печерського суду була ухвалена без розгляду справи по суті. Тобто сама процедура списання коштів ще не була визнана незаконною, а районний суд уже зобов’язав повернути гроші родині Суркісів. З відсотками.

Міністерство юстиції вже подало скаргу на суддю Сергія Вовка, який виніс цю ухвалу до Вищої ради правосуддя, та підготувало законопроєкт, який зупинить виплату коштів компаніям Суркісів. Щоб уникнути бюрократичної тяганини, законопроєкт у парламент вніс депутат від «Слуги Народу» Юрій Камельчук. Але ще невідомо, чи є голоси для підтримки спеціального закону проти Суркісів.

Команда президента Володимира Зеленського, до якої я зараховую і міністрів, і депутатів «Слуги Народу», вже робила схожий трюк у випадку з імовірним рішенням суду на користь колишніх акціонерів ПриватБанку Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова. Тоді попри опір частини депутатів, Рада ухвалила «антиколомойський» закон, який унеможливлює повернення збанкрутілого банку його колишнім акціонерам. Але немає жодної гарантії, що команді Зеленського вдасться цей трюк повторити.

Виправляти суперечливі рішення судів за допомогою спеціальних законів — погана практика. І не тільки тому, що в якийсь момент може виявитися, що більшість у Раді вже на боці олігархів, а не президентського офісу.

Припустімо, що президент ще контролює ситуацію. Але це означає, що у його руках сконцентрована не тільки виконавча та законодавча, а й судова влада. Принаймні, коли йдеться про рішення на мільярди. І тоді історія про жадібних олігархів та корумпованих суддів перетворюється на історію про узурпацію влади.

Думка редакції може не збігатися з думкою автора

Поділитись: