Залужний закликав Зеленського підписати закон про посилення відповідальності для військових

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний закликав президента Володимира Зеленського підписати законопроєкт, який посилює кримінальну відповідальність військових.

Про це Залужний повідомив у соцмережах.

Йдеться про посилення відповідальності за самовільне залишення військової частини чи місця служби, дезертирство, самовільне залишення поля бою або відмову діяти зброєю, непокору і невиконання бойових наказів.

«Я підтримую відповідні зміни до законодавства, ухвалені Верховною Радою України, і прошу президента підписати закон. Моя думка чітко віддзеркалює позицію командирів угруповань та військових частин, які вимагали системного вирішення цього комплексу питань», — сказав Залужний.

Головнокомандувач ЗСУ наголосив, що армія тримається на дисципліні, і «якщо прогалини в законодавстві не забезпечують її дотримання» — це несправедливо.

Зокрема Залужний згадав про «відмовників», які можуть сплатити штраф або отримати покарання з випробуванням.

«Мало того — і це ключове — оголені ділянки фронту змушені закривати собою інші військовослужбовці, що призводить до збільшення втрат особового складу, територій та мирних людей на них. Часто втрачені позиції доводиться відновлювати штурмовими діями дуже дорогою ціною. Так не повинно бути», — заявив Залужний.

Головнокомандувач ЗСУ заявив, що зарадити цій проблемі можна було б у мʼякший спосіб — розʼясненнями та переконаннями — у мирний час. Але в умовах війни «потрібні швидкі дієві рішення».

Про який закон йдеться?

13 грудня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8271 щодо особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану, яким передбачається додаткова відповідальність для військовослужбовців.

Правозахисники та громадськість закликали президента Володимира Зеленського ветувати цей закон. На сайті Офісу президента відповідна петиція набрала понад 25 тисяч голосів.

Низка правозахисних організацій зазначили, що цей законопроєкт було включено до порядку денного, прийнято в цілому, підписано головою парламенту, а також направлено на підпис президенту впродовж одного дня.

«Це блискавичний часовий показник підтримки законопроєкту, який виключає можливість суспільства висловити думку про запропоновану ініціативу», — йдеться у заяві.

На думку правозахисних організацій, у разі набуття чинності цей закон матиме ефект, протилежний очікуваному: замість запобігання вчиненню воєнних злочинів та адміністративних правопорушень він стане причиною порушення права на справедливий суд і дискримінації самих військовослужбовців.