«Заради стабільності і спадкоємності». Що означає відставка Яценюка?
Глава уряду Арсеній Яценюк оголосив про свою відставку 10 квітня. У вiвторок це питання поставлять на голосування в Верховній Раді.
«Ми позбулися номенклатурної нерівності, зберегли українську економіку від дефолту, розпочали масштабні структурні зміни і зробили все для незворотності європейського вибору. Попри війну створили умови для економічного відновлення», — сказав Яценюк.
Вiн додав, що тепер бачить «свої завдання ширше, ніж повноваження керівника уряду: нове виборче законодавство, конституційна реформа, судова реформа, коаліційний контроль за курсом нового уряду, міжнародна підтримка України та її членство у ЄС та НАТО».
Також вiн заявив, що фракцiя «Народний фронт» залишається у коаліції і наголосив на тому, що згоден з пропозицією Блоку Петра Порошенка, який 28 березня висунув на посаду глави уряду спікера ВР Володимира Гройсмана.
«Зробивши усе для стабільності і спадкоємності курсу, заявляю про рішення передати обов'язки керівника уряду України», — сказав Яценюк.
Президент Петро Порошенко висловив сподівання, що у вівторок, 12 квітня, у Верховній Раді буде створено коаліцію, яка того ж дня внесе кандидатуру прем'єр-міністра.
«Я повністю погоджуюсь, що далі терпіти безвладдя неможливо, — сказав він. — Я чекаю, що відповідальні депутати забезпечать створення коаліції у вівторок і внесуть кандидатуру прем'єра. У вівторок ми повинні мати коаліцію і внесену кандидатуру прем'єра».
Коли журналісти запитали, чи це буде Гройсман, президент відповів:
«Я очікую, що це буде Гройсман. Але я буду працювати з будь-яким прем'єром».
Володимира Гройсмана називають давнім другом та політичним партнером Порошенка. Отже, якщо він стане прем'єром, це буде означати, що уся влада – і парламент, і уряд – буде зосереджена в руках президента.
На думку голови Одеської облдержадміністрації Міхаїла Саакашвілі, опонента Арсенія Яценюка, відставка глави уряду відбулася «на фоні договорняків і закулісних міжсобойчиків».
«Я зустрічався з президентом України, коли йому принесли заяву про відставку Яценюка. Наша боротьба дала перший результат, — зазначив Саакашвілі у Фейсбуці. — Але якщо чесно, підстав для хвилювання у мене більш, ніж достатньо, на фоні договорняків і закулісних міжсобойчиків останніх днів».
«Тепер в руках Порошенка — Кабмін, парламентська більшість, Генпрокуатура, СБУ. На короткому повідку Президента — ЦВК (у 12 членів якої термін повноважень скінчився два роки тому, до речі), Конституційний Суд (шестеро суддів якого брали участь у конституційному перевороті часів Януковича) і частина київських суддів, — пише телеведуча Мирослава Барчук. — Це означає: Президент Порошенко бере повну відповідальність за: наслідки узурпації влади, повзучу контреволюцію, прикриття від покарання злочинців, винних у злочинах проти Майдану, консервацію корупціних схем, близьких до нього олігархів і – як результат — можливе припинення кредитування України західними партнерами».
Економіст Валерій Пекар вважає, що «прем'єр-міністр обрав для себе найкращий спосіб і найкращий час».
«Його основний політичний союзник-супротивник слабкий, як ніколи. Всі негаразди будуть падати на Порошенка, а рейтинг Яценюка зростатиме, — пише він. — Нова коаліція від початку буде слабкою, беручи до уваги, як складно вона формується. Не виключено, що 226 голосів стане лише за уряд, а потім урядові законопроекти при голосуванні можуть і не дотягнути до бажаної мети».
Але, пише Пекар, незважаючи на те, що «новий уряд буде далеким від технократичного ідеалу та навряд чи користуватиметься сильною і беззаперечною підтримкою парламенту, це не означає, що реформи зупиняться. Значна кількість важливих змін може бути зроблена силами самого уряду, але це треба робити швидко і рішуче».
«Це повинно було статися ще в середині грудня, — вважає журналіст Павєл Шеремета. — Нас всіх переконували, що не можна втрачати темп реформ, що зміни в уряді і тим більше нові парламентські вибори «заморозять» ситуацію мінімум на 3 місяці. Мовляв, не буде реформ, не буде активних змін на краще. Ще в листопаді 2015 року було зрозуміло, що Україна вкочується в політичну кризу через слабкого прем'єра, крихкого, неоднорідного уряду, який зав’яз у популізмі парламенту».
На думку Шеремета, призначення Гройсмана – «один з найгірших варіантів, які існували для виходу з політичної кризи»:
«Це призведе до того, що всі його помилки і провали тепер для українців стануть виключно провалами і помилками президента Порошенко. Наступна серйозна політична криза в Україні може вилитися не тільки в дострокові парламентські вибори, а й президентські, оскільки він все поставив на зеро».
Багато хто вважає, що відставка уряду прямо зараз — це помилка, і що Яценюк мав піти тоді, коли парламент виразив йому недовіру. Але, наприклад, вчений Брукінгського інстітуту США та колишній диломат Стівен Пайфер вважає, що «відставка Яценюка – це шанс швидко вийти з політичної кризи, зібрати новий уряд та зосередитися на управлінні та реформах».
PM Yatseniuk announces resignation. #Ukraine now needs to move past political crisis, get new PM in place, and focus on governing & reform.— Steven Pifer (@steven_pifer) 10 квітня 2016 р.
/Катерина Сергацкова
фото: European People's Party
- Поділитися: