Як зарплати європейських чиновників і політиків контрастують з доходами їхніх українських колег

Скільки отримують за свою роботу члени національних парламентів у країнах ЄС? Ден МакГій з підрозділу FactCheck ірландського новинного сайту TheJournal.ie дослідив їхні зарплати до оподаткування та порівняв їх із тими, які отримують парламентарі Ірландії та глави ірландського уряду.

Громадське.Світ пропонує переклад цього журналістського дослідження й додає для порівняння дані щодо базових офіційних доходів українських нардепів та прем’єр-міністра.

З’ясувати зарплати парламентарів виявилось доволі складно, адже в деяких країнах застосовується система бонусів за роки служби, а також додаткові пільги на проїзд, житло та гроші на адміністративні витрати.

Крім того, країни мають різні системи пенсійного забезпечення парламентарів і держслужбовців, інформація щодо яких не завжди є публічною.

До того ж, податок стягується із загального доходу фізичної особи, який включає не лише дохід від політичної діяльності.  Саме тому в деяких країнах інформація стосовно того, скільки насправді отримує політик після сплати податків не є загальнодоступною.

З зазначених вище причин, у дослідження представлено базові (до оподаткування) зарплати представників нижніх палат парламентів ЄС.

(Для країн, в яких діє однопалатна система, було представлено зарплати представників цієї єдиної палати парламенту).

Важливо зазначити, що це саме базові зарплати – зарплати до оподаткування. В більшості випадків парламентарі мають можливість та заробляють більше за цю суму, обіймаючи певні посади: спікерів, лідерів політичних груп, міністрів, тощо.

Парламентарі

Щоб отримати більш правдиву картину того, скільки політики насправді заробляють, слід розглядати показники їхнього базового доходу в контексті економіки кожної окремої країни та порівняти їх із доходом пересічного громадянина, тобто з ВНД (валовим національним доходом) на душу населення.

Є кілька способів зробити це, а єдине джерело, в якому представлені необхідні відповідні дані до оподаткування для всіх 28 країн-членів ЄС, – Сітовий Банк.

Було взято ВНД (валовий національний дохід) на душу населення для кожної країни за останній доступний рік, а саме 2015-й, та порівняно його із  зарплатою парламентарів за відповідний рік.

Відносно висока зарплата італійських парламентарів у такому порівнянні виглядає ще більш разюче, адже вона більш як у чотири рази перевищує ВНД на душу населення, який складає € 29,599.

Тим часом грецькі парламентарі, які заробляють в півтора рази менше за їхніх італійських колег, займають друге місце в рейтингу за цим співвідношенням – їхня базова щорічна зарплата (€ 61,620) більш як втричі перевищує ВНД на душу населення в Греції, який становить € 18,331.

Глави урядів

The Journal вдалося отримати офіційні достовірні дані щодо заробітних плат глав урядів 20 з 28 країн-членів ЄС. В наведеній інфографіці країни представлені в рейтинговому порядку за співвідношенням річної базової заробітної плати глави уряду (як правило, прем'єр-міністра) до ВНД на душу населення в країні.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель очолює цей рейтинг. Вона отримує зарплату канцлера (€ 232,396) та депутата німецького Бундестагу  (€ 94,559). Отже, в сумі її щорічна базова зарплата складає € 326,955. Це майже в 8 разів перевищує ВНД на душу населення в Німеччині.

Прем’єр-міністр Ірландії Енда Кенні займає 4 позицію в даному рейтингу. В сумі його зарплата парламентаря та глави уряду складає €185,350. Сусідні з Ірландією сходинки обіймає прем’єр-міністр Данії  Ларс Локе Расмусен та Люксембургу Ксав'є Бетель з щорічними базовими зарплатами €199,407 та €182,770 відповідно. Проте базова зарплата Ксав'є Бетеля лише в 2,63 рази більша за ВНД душу населення Люксембургу, який складає € 69,464.

Серед п’яти країн ЄС, глави урядів в яких отримують найнижчі базові щорічні зарплати – країни Східної Європи, які приєднались до ЄС після 2004 року, – Болгарія, Словаччина, Латвія, Литва та Хорватія.

Україна за співвідношенням річної зарплати народного депутата до ВНП на душу населення опинилася поруч із Польщею та Латвією, а за співвідношенням заробітної плати прем’єр-міністра до цього ж показника – поруч із  Хорватією та Великою Британією.

З оригіналом цієї статті можна ознайомитися на сайт TheJournal.ie

/Переклад Ольги Кучмагри

Поділитись: