Заспокійливе для народу чи блогер, який пустився берега. Хто такий Арестович

Радник голови Офісу Президента України Олексій Арестович
Радник голови Офісу Президента України Олексій АрестовичУНІАН

Блогер, актор, продюсер, політичний та військовий оглядач, радник Офісу президента. Все це про Олексія Арестовича. Йому — 47 років. Він має білоруське коріння, народився в Грузії. Школу закінчив у Києві, а вищу освіту здобув в Одеському інституті сухопутних військ. Має диплом військового перекладача і звання майора запасу, а ще нібито працював у Головному управлінні розвідки.

Після 2014 року Арестович часто коментував у ЗМІ війну на Донбасі й дописував на цю тему на своїй сторінці у Facebook.

Більшість українців, мабуть, уперше почули про Олексія Арестовича у 2020 році, коли він став радником та спікером Української делегації в ТКГ. Пізніше керівник Офісу президента Андрій Єрмак призначив його своїм позаштатним радником. На цій посаді Арестович мав займатися стратегічними комунікаціями у сфері національної безпеки та оборони й напрацювати «єдиний голос».

У січні 2022 року на тлі оголошення підозри Петрові Порошенку Арестович заявив про намір звільнитися. Але до кінця так і не зрозуміло, чи звільнився і швидко повернувся, чи просто залишився. З початку активної війни став одним із «голосів» Офісу президента й виступав на офіційних брифінгах, в ОП його продовжували називати радником Єрмака.

Пізніше до цього питання повернулися. Видання «Український тиждень» з'ясувало, що Арестовича все-таки немає в переліку ні штатних, ні позаштатних радників керівництва ОП. З поясненням виступив радник керівника ОП Михайло Подоляк, який заявив: Олексій Арестович є радником усього Офісу разом.

«Народний улюбленець»

Чашки, футболки, подушки із зображенням Арестовича, навіть згадки у піснях. Завдяки заспокійливим прогнозам популярність Олексія Арестовича після 24 лютого помітно зросла.

Сам він залюбки користувався новоздобутим званням «седативного для українців»: дописував про це у соцмережах, був частим гостем різноманітних шоу та, як зазначає «Детектор Медіа», навіть реєстрував власну торгову марку для понад 150 послуг — від консультацій у сфері бізнесу до медичних і ветеринарних.

Та що більше повномасштабна війна не збігалася з прогнозами Арестовича про «два-три тижні» для припинення бойових дій, то більше падав рівень довіри. У цей час можна було почути думки про те, що роль Арестовича як «заспокійливого» була цілком виправдана у перші тижні вторгнення, коли був найбільший ризик хаосу в країні, однак владі не варто приховувати неприємну правду від населення.

Що пішло не так?

Попри, здавалося б, зацементований позитивний образ Олексія Арестовича у масовій аудиторії за кілька місяців війни по ньому пішли тріщини.

Перший значний шквал критики спровокували його слова про «маленьку українську культуру» у великій полікультурній Україні. Пізніше Арестович пояснив, що йшлося про «маленькі реакції на великі виклики», а не культуру як таку. Тоді він говорив про неефективність загальної ізоляції від росії, потребу в «грамотній роботі з рф» і створенні «центру тяжіння для всіх, хто в росії та Білорусі тягнеться до світла».

«Щоб усе розумне, творче та вічне в росії мало можливість тут [в Україні] закріпитися», — додав Арестович.

Ця заява перетиналася зі словами російських опозиціонерів, які вже розглядали Київ як «столицю Русі», і це, очевидно, не влаштовувало українців.

Новий виток критики стався через сутичку з українськими активістами, які критикували Арестовича за слова про культуру. «Українська культура вражає та захоплює. Допоки туди не допустили активістів», — написав Арестович у Facebook-дописі за 20 червня. І знову — тисячі реакцій, коментарі, репости.

З огляду на регулярні скандали вже ексрадника ОП, спровоковані його ж словами, медійники та блогери детально розбирали біографію Арестовича у пошуках оцінки для самозваного «мутного типа». Але для тих, хто був знайомий із постаттю Арестовича до активної війни, його заяви не стали сюрпризом. До прикладу: лише рік тому він пропонував змінити назву України на «Русь-Україна», щоб відібрати бренд «руських» в рф.

Подушка з зображенням Олексія Арестовича "Не бійся, я поруч!"hromadske

Медійний ефект

На думку медіаекспертки Оксани Мороз, Арестовичу допомогло те, що з його вуст як представника Офісу президента звучали ті заспокійливі спічі, які були так потрібні українцям.

«І вони звучали вдало. Люди запам'ятали цей патерн: тоді, коли їм дуже погано, Арестович дає їм щось хороше. Це в людей залишилось, і вони перестали (чи, можливо, й не мали бажання) аналізувати суть сказаного», — зазначила медіаекспертка.

Медіакритик і журналіст Отар Довженко пояснює: у перші місяці активної війни Арестовичу часто давали слово у медіа, а далі творці мемів про «заспокійливе» та «вау-аналітики» почали конструювати самоздійснюване пророцтво про його виняткову популярність.

Насправді ж, якщо порівнювати з усім населенням України, у березні-квітні Арестовичем захоплювалася не така вже й велика група людей. Так само не така вже й велика кількість згодом почала обурюватися його проросійськими та українофобськими заявами, зазначає Довженко.

«Маю нагадати ще одне ім’я з тих часів — Віталій Кім. Про нього в той час також говорили, що він майбутній президент України, бо “всі” від нього в захваті і він “суперпопулярний”. Потім Кім перестав записувати відосики щодня, і зараз уже багато хто не згадає, ким він був, а 650-тисячна аудиторія його телеграм-каналу дає заледве сто тисяч переглядів для кожного допису», — зазначив медіакритик.

Чому в Арестовича була така риторика? Оксана Мороз припускає, що йому дали завдання працювати на російський сегмент інтернету, чим можуть пояснюватися його інтерв'ю «хорошим росіянам», різкі й неоднозначні висловлювання щодо багатьох тем. Але зрештою користі від «розхитування росії» було менше, ніж шкоди, яку Олексій Арестович завдавав українському інформаційному простору, пояснює Мороз.

«Дуже багато його меседжів лягають в основу російських ІПСО, які, звісно, ні до чого хорошого не ведуть […] Можливо, він справді вважає, що користі для формування його іміджу [для російської аудиторії] більше, ніж шкоди. Можливо, є якесь третє пояснення. Але для українського інформаційного простору він точно є токсичною фігурою».

Заява на звільненняОлексій Арестович

Арестович усе-таки йде з ОП?

14 січня в інтерв’ю з російським адвокатом Марком Фейгіним Арестович припустив, що руйнування будинку в Дніпрі, через яке загинуло кілька десятків людей, сталося через збиття ракети окупантів силами ППО України.

«Її збили, вона (ракета — ред.) впала на під'їзд. Вона підірвалася, коли впала. Крім того, там проблема з їдким димом. Це певна ознака Х-22, тому що вона заправляється вкрай токсичним паливом. Можна припустити, що токсичне паливо стало додатковим елементом ураження», — сказав Арестович.

Командування Повітряних сил ЗСУ одразу зазначило, що в багатоповерхівку у Дніпрі влучила російська ракета Х-22, яку запустили з району Курської області, а в ЗСУ немає вогневих засобів, здатних збивати такий тип ракет. Але слова Арестовича радо підхопили російські пропагандисти.

Далі Арестович став пояснювати, що був стомленим, і навіть перепросив дніпрян за свої слова, та згодом «відкликав своє вибачення»: «Спасибі добрим людям, розбудили й порекомендували прослухати моє ж повідомлення в ефірі у Фейгіна... Я чітко говорю двічі: "судячи з усього" і "ще розбиратися і розбиратися"».

А втім, схоже, що цього разу Арестович усе-таки наговорив забагато. Народні депутати почали збирати підписи з вимогою звільнити його з ОП, і надіслали голові СБУ депутатське звернення щодо його заяви. А вже вранці 17 січня Олексій Арестович написав, що йде з Офісу президента.