На трасі Київ-Одеса стався транспортний колапс. Через негоду сотні вантажівок загрузли в снігу. Траса була заблокована дві доби, щонайменше в районі Жашкова й Умані. Водії вантажівок чекали у своїх машинах, коли спецітехніка витягне їх зі снігових кучугур. Громадське проїхалося затором.

Ми виїжджаємо з Києва в напрямку Одеси о 3 ранку. У столиці снігоприбиральну техніку помічаємо ледь не кожен кілометр. Але одразу за кільцевою її наче вітром здуло. Колега намагається втримати кермо, щоб автомобіль не занесло на крижаній дорозі.

За Білою Церквою помічаємо перші вантажівки, що стоять уздовж узбіччя. У кабінах сплять водії.

П’ята ранку, світає. Трактор витягає чергову вантажівку зі снігової пастки.

На трасі Одеса — Київ близько 800 вантажівок застрягли через ускладнення погодних умов, 20 грудня 2017 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське​Застряглі автівки витягає трактор, 20 грудня 2017 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеА також гелікоптер Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

«Я в заторі вже 26-ту годину стою. Викликали кілька разів рятувальників, кажуть: чекайте, за вами приїдуть. Наразі лише один трактор їздить, витягує всіх. Але це якийсь місцевий аграрій пригнав», — каже Дмитро, водій вантажівки. Він везе в Одесу дерев’яні піддони.

Дмитро везе в Одесу дерев'яні піддони. Разом з десятками інших, він застряг у сніжному заторі Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеЇхати до Одеси Дмитру ще далеко Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Затор з вантажівок простягається на десятки кілометрів. Наша середня швидкість — 40 кілометрів на годину. Оскільки автівка маленька, нам удається маневрувати між багатотонними вантажівками.

Однак зрештою і нам довелося відкопувати машину: наша червона Тойота наглухо сіла «пузом» на сніг. Оскільки лопати із собою ми не мали, відкопували звичайним розкладним стільцем, який випадково знайшли в багажнику. Півгодини зусиль — і ми знову на ходу.

Водії заблокованих вантажівок вилазять з кабін і збираються по 5-6 людей на ранкову каву й цигарку. Ті, хто втомилися чекати на спецтехніку, власноруч намагаються відкопати транспорт.

«Цей уряд ні на що не здатен. Чергова зима і чергові затори. Чому вчасно не розчистили дороги?», — розводить руками Ярослав, водій вантажівки. На питання про те, чому вирішив їхати в негоду, відповідає: «Автоперевізник сказав, що треба їхати, я й поїхав».

Водій вантажівки Ярослав нарікає на нездатність керівництва держави оперативно діяти у випадках непередбачуваних ситуацій Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеЗатор з вантажівок простягається на 7,5 кілометрів Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеУрешті Ярослав власноруч береться розчищати дорогу від снігу Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Подекуди вантажівки застрягли між смугами, тому водії змушені виїжджати на зустрічну.

На ранок рух частково відновили, але багато вантажівок усе ще залишаються на трасі Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеДехто з водіїв у заторі вже понад добу Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеЗатор простягається на 7,5 кілометрів Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеФото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Трохи далі зустрічаємо автомобіль Держслужби з надзвичайних ситуацій. Він на лебідці намагається витягнути фуру з кювету.

«З учорашнього вечора тут. От уже десяту годину поспіль мучимося з цією фурою. Дорожні служби знову недбало поставилися до прибирання доріг, а ми в буквальному сенсі маємо за них вигрібати», — каже рятувальник Ярослав.

Ближче до міста Жашків затор помітно меншає. Просто посеред дороги рятувальники й поліцейські розгорнули оперативний штаб з «ліквідації затору»: тут є пожежні автівки, трактори й навіть бронетранспортер. Керує діями поліцейських заступник голови Нацполіції Олександр Фацевич.

До порятунку водіїв, машини яких застрягли у сніговій каші, залучили також військовий бронетранспортер Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеНа місці працює ДСНС і дорожні служби Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеВинними в транспортному колапсі водії вантажівок уважають і себе, і роботодавців, які відправили фури в рейси, не взявши до уваги погодні умови Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

«Гадаю, до вечора ми все розчистимо і буде нормальний рух. У районі Умані й Білої церкви, де ми тимчасово призупинили рух автомобілів, щоб почистити дорогу, прибрати затор і відновити нормальний рух. Загалом на цій трасі близько чотирьох локацій, де затори довжиною по 2-3 кілометри. Зараз потроху починають роз’їжджатися. Сподіваюся, до вечора впораємося», — сказав Фацевич.

О 4-ій вечора ми приїхали до Жашкова, це фактично на кордоні Київської й Черкаської областей. Пообідали, випили кави — й назад, прориватися до Києва.

Станом на 19 годину вечора траса розблокована й автомобілі вільно рухаються в обидва боки. Поліцейські у гучномовці закликають водіїв вантажівок рушати з місця. Водночас, у кюветах все ще залишаються поодинокі вантажівки, які досі не змогли витягти рятувальники.

Дивіться також відеорепортаж Богдана Кутєпова про затор на трасі Київ-Одеса. 

 

Поділитись: