Збори резервістів першої черги у Харківському військоматі, 3 грудня 2018 року
Фото:

Громадське

Менше як за тиждень після оголошення воєнного стану у навчальних центрах Збройних Сил України почалися збори резервістів першої черги віком до сорока років. У Генштабі пояснили, що мета навчання — підвищити боєготовність військових на випадок відкритої агресії з боку Росії.

Резервіст Сергій Козуля нещодавно закінчив військову службу за контрактом.

«Військкомат мені подзвонив, повістка не приходила. Я вирішив прийти, поцікавитися, чому мене викликають. Сказали, що проводяться збори, хочеш — поїхали. Давайте. Все ж будь-який громадянин України має як свої права, так і обов'язки. Тому я не хочу залишатися осторонь», — говорить він.

Резервіст Сергій Козуля. Збори резервістів першої черги у Харківському військоматі, 3 грудня 2018 року
Фото:

Громадське

Збори проведуть у складі бригад (до 15 діб) і в складі навчальних центрів (до 20 діб). В областях, де діє воєнний стан, зберуть військовозобов'язаних територіальної оборони (до 10 діб).

«Ця підготовка буде різнопланова — в залежності від рівня підготовки військовослужбовця, посади, яку він займає, від того, в який підрозділ він планує потрапити і від інших факторів. Підготовка може тривати і один день для підготовлених бійців, які мають досвід ведення бойових дій в районі проведення операції Об'єднаних сил. Це може бути 10 днів, може бути два тижні. Максимальний термін проведення таких зборів — 20 днів», пояснив міністр оборони Степан Полторак.

Завершити все планують до 25 грудня, щоб люди змогли повернутися додому на новорічні свята. За час, проведений на зборах, у Генштабі обіцяють заплатити від 3 до 5 тисяч гривень, залежно від посади.

«Наразі у нас сформована команда десантно-штурмових військ. Всі вони пішли добровільно за викликом військових комісаріатів. Дуже багато людей приходять самостійно, запитують, чи будуть проводити збори з частиною, в якій вони служили», — розповідає Сергій Романенко, заступник начальника відділу з мобілізаційної роботи Харківського облвійськкомату.

Загальної мобілізації в Україні, кажуть, не буде, але цілком імовірно, що для доукомплектування стратегічного резерву можуть викликати резервістів другої черги.

Заступник начальника відділу з мобілізаційної роботи Харківського облвійськкомату Сергій Романенко. Збори резервістів першої черги у Харківському військоматі, 3 грудня 2018 року
Фото:

Громадське

Що таке оперативний резерв першої черги?

Військовий резерв України складається з мобілізаційного та оперативного резервів. Мобілізаційний — військовозобов'язані, яких ще не призвали по мобілізації і які досі не пройшли військову підготовку.

Оперативний, ділиться на першу і другу черги, — це люди з військовою підготовкою. Як пояснює начальник Генштабу і головнокомандувач ЗСУ генерал Віктор Муженко, різниця між першою і другою чергами — в призначенні резервістів.

Резерв першої черги — найбільш боєздатний, в нього входять люди з досвідом участі в бойових діях, які підписали контракти і проходять службу в резерві, а в особливий період — також всі, хто відслужив в зоні АТО. За необхідності їх призиватимуть і комплектуватимуть бойові частини, де вже проходили службу.

За інформацією начальника відділу впровадження служби у резерві мобілізаційного управління Головного управління персоналу Генштабу ЗСУ Михайла Щербіни, наразі оперативний резерв України становить близько 200 тисяч осіб.

Резерв другої черги, а це офіцери запасу, зокрема випускники військових кафедр цивільних ВНЗ, потрібен для комплектування військових частин стратегічного резерву і командних посад військових частин територіальної оборони. За рішенням вищого військового керівництва, офіцерів запасу, яких призвуть на службу, можуть направляти в райони ведення бойових дій тільки добровільно.

Збори резервістів першої черги у Харківському військоматі, 3 грудня 2018 року
Фото:

Громадське

Як зрозуміти, що я резервіст?

До резервістів належать ті, хто з власної ініціативи підписав контракт про проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України. Або ж автоматично був зарахований в оперативний резерв першої черги після звільнення зі строкової військової служби або військової служби за призовом по мобілізації.

У будь-якому випадку, резервіста повинні були повідомити про це в письмовій формі, під особистий розпис.

Контракт не можна розірвати до завершення особливого періоду, який охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій, тобто в найближчий час зробити це не вийде.

Також у цей час резервіст повинен в одноденний термін (в мирний час — упродовж 7 днів) особисто повідомити командування військової частини, в якій проходить службу, про зміну сімейного стану, стану здоров'я, адреси проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади, а також про обставини, через які його не вийде сповістити або через які він не зможе прибути в частину.

Збори резервістів першої черги у Харківському військоматі, 3 грудня 2018 року
Фото:

Громадське

Хто може уникнути зборів?

Це визначає стаття 35 указу президента України «Про Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України». Резервіста можуть звільнити від виконання обов'язків служби у військовому резерві, якщо:

  • у нього помер близький родич (батьки, дружина, чоловік, дитина, рідний брат, сестра, дідусь, бабуся) або близький родич дружини (чоловіка) пізніше, ніж за сім днів до початку зборів;
  • резервіст хворий або йому необхідно доглядати за хворою дружиною (чоловіком), дитиною або батьками своїми чи дружини (чоловіка), які проживають разом з резервістом і за якими не може доглядати інший близький родич;
  • резервіст перебуває під слідством, або відбуває адміністративне чи кримінальне покарання, яке унеможливлює його прибуття;
  • резервіст потрапив під вплив надзвичайної ситуації, яка виникла під час виклику на збори і стала перешкодою своєчасному прибуттю;
  • резервіст складає державні іспити у вузах.

Для звільнення треба подати рапорт із необхідними документами, або ж член його родини повинен написати заяву. Вирішує командир військової частини. Він може врахувати й інші обставини, крім перерахованих.

Збори резервістів першої черги у Харківському військоматі, 3 грудня 2018 року
Фото:

Громадське

Крім того, резервісти мають право на відпустку, зокрема й за сімейними обставинами.

Також резервіст може спробувати розірвати контракт, якщо:

— військово-лікарська комісія визнала його непридатним або обмежено придатним до військової служби,

— йому виповнилося 57 років,

— командування систематично не виконує умови контракту,

— його приймають на військову службу за контрактом,

— він припиняє бути громадянином України,

— через сімейні обставини тощо.

Поділитись: