«Здебільшого покращення — це заслуга активістів». Як зробити українські міста доступними й безбар’єрними

Громадська організація «Доступно.UA» запустила проєкт «Інклюзивна відбудова України», щоб уже зараз зробити громадський простір доступним для маломобільних людей. Команда ініціативи консультуватиме місцеву владу щодо реалізації інклюзивних рішень.Разом з організацією розповідаємо, чому населені пункти мають бути безбар’єрними, як покращити доступність локацій і чому це важливо.
Що таке інклюзивна відбудова
Інклюзивна відбудова міст — це відновлення громадського простору (будівель, вулиць, площ тощо) так, щоб вони були зручними для маломобільних груп населення — людей з інвалідністю, вагітних, батьків із дитячими візочками й дітьми до 7 років, людей старшого віку та тих, хто має тимчасове порушення здоров’я. Команда ГО «Доступно.UA» наголошує, що цей процес має відбуватися з дотриманням Державних будівельних норм.
Така відбудова — це не тільки потреба відновити пошкоджені чи зруйновані атаками рф об’єкти і простори, а й шанс покращити неушкоджені локації, які маломобільним людям складно відвідувати. Наприклад, облаштувати наземний перехід із пониженням бордюрного каменю, аби ним могли користуватися люди на кріслах колісних (на переходи, які ми часто зустрічаємо, їм просто фізично не вдається зайти). Такі рішення роблять простір доступним для користування всім без винятку.
З чим стикаються люди з інвалідністю
За словами міністерки соціальної політики Оксани Жолнович, станом на кінець вересня в Україні живе 3 мільйони людей з інвалідністю. За півтора року повномасштабного вторгнення їхня кількість зросла майже на 300 тисяч. Саме тому важливо вже зараз дбати про доступну інфраструктуру населених пунктів, щоб захисники та захисниці з тяжкими пораненнями, повертаючись до цивільного життя, могли вільно й гідно почуватися у громадському просторі.
Рух тротуарами з ямами, потреба прохати перехожих допомогти подолати, скажімо, підземний перехід або потрапити у приміщення, а також пошук доступних закладів чи сервісів — усе це реалії людей з інвалідністю. Ці проблеми погіршують рівень їхнього життя і впливають на психологічний стан.
За словами заступниці керівника «Доступно.UA» Наталії Пархитько, нині покращення ситуації з доступністю об’єктів і просторів населеного пункту — це здебільшого заслуга місцевих активістів. Вони долучаються до флешмобів, які «Доступно.UA» проводить на вулицях міст.
Так, активісти міста Гадяч (Полтавська область) вийшли на вулиці з плакатами «Мені потрібна не допомога, а безбар’єрне середовище», «Ми не обмежені, обмежена інфраструктура міста», «Чи доступний Гадяч для наших ветеранів». Після цього у Гадячі почали реконструкцію наземного переходу, який становив небезпеку: щоб потрапити на нього, треба було подолати низку перешкод. Станом на сьогодні, один бік переходу вже переоблаштували, також плануються роботи з іншого боку.
Аби зміни відбувалися не тільки завдяки активістам, команда ГО «Доступно. UA» прагне напряму спілкуватися з представниками місцевої влади. До міськрад надсилають запити, пропонуючи безоплатні консультації щодо особливостей архітектурної доступності, а також правил коректного спілкування та взаємодії з людьми з інвалідністю.
Команда ініціативи переконана, що так можна уникнути проблем іще на етапі проєктування будь-якої споруди чи громадського простору. Адже найбільша проблема в тому, що інституції, які ухвалюють відповідні рішення, часто не розуміють, з якими бар’єрами стикаються маломобільні люди.
Як зробити простір доступним
Наталія Пархитько розповіла, які елементи мають бути всередині та ззовні споруди, щоб вважати її доступною.
- нормативний пандус і поручні
Пандус потрібен, якщо на вході до будівлі є сходи. Його кут нахилу має бути 3-5°. Високий пандус треба обладнати майданчиками для відпочинку (теж за нормативними розмірами).
- вхід у приміщення на рівні з землею
Це рішення найкраще передбачити ще на етапі проєктування будівлі, щоб не ставити і сходи, і пандус.
- широкі дверні отвори та проходи
Їхня ширина має бути не менше 90 см.
- відсутність міжкімнатних порогів
Якщо таке рішення не вдається реалізувати (наприклад, через пожежну безпеку), то до порогів треба приладнати спуски.
- достатньо простору у приміщеннях
Простір між різними об’єктами інтер’єру (столами, прилавками, стійками тощо) має бути не менше 1,5 м.
- навігаційні елементи
Інформацію на дверних табличках треба дублювати шрифтом Брайля. Якщо двері скляні — промаркувати їх яскравим кольором, щоб люди не врізалися в них. А на сходах (усередині та ззовні) потрібно промаркувати контрастним кольором першу й останню сходинки.
- обладнана вбиральня
У приміщенні має бути бодай одна простора вбиральня з поручнями біля унітаза та простором під умивальником.

Важливо дбати і про доступність вуличного простору, зокрема про пішохідні переходи. Наталя наголошує, що на них обов’язково мають бути пониження в нуль, жодних високих бордюрних каменів.
«Ще один момент, на який варто звернути увагу — на переходах треба продумувати систему стічних вод. Щоб у пониженнях не утворювалися калюжі, облаштовують каналізаційні решітки», — підсумовує Наталія.
Команда «Доступно.UA» продовжує відвідувати різні міста й розповідати місцевій владі про доступність. Такі зустрічі вже пройшли в Бородянці, Гадячі, Рівному та Миколаєві, Києві, найближча відбудеться 23 грудня в Харкові.
Якщо ви представляєте громаду, яка зазнала руйнувань внаслідок дій pф, ви можете звернутися до «Доступно.UA» поштою: info@dostupno.ua або написати у FacebookНаталії Пархитько. У межах проєкту експерти допоможуть вам підвищити обізнаність місцевої влади про створення безбар’єрного середовища, комфортного для маломобільних груп населення.
Партнерський матеріал опубліковано на правах реклами.
Стаття підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу European Union in Ukraine та Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки. Її зміст є виключною відповідальністю «Доступно.UA» і не обов’язково відображає позицію Німецького фонду Маршалла.
- Поділитися: