Зеленський підписав закон про платіжні послуги. Його співавторка заявляла, що до нас «нарешті зможе зайти PayPal»

Президент України Володимир Зеленський підписав закон «Про платіжні послуги», який у майбутньому дасть змогу інтегрувати платіжну систему України із системою ЄС. Співавторка відповідного законопроєкту, народна депутатка від «Слуги Народу» Ольга Василевська—Смаглюк заявляла, що в Україну «нарешті зможе зайти PayPal».

Так, в Офісі президента зазначили, що цей закон адаптує українське законодавство до законів Євросоюзу, що в майбутньому дасть змогу інтегрувати платіжну систему України із системою ЄС. Закон набере чинності наступного дня після опублікування та вводиться в дію через 12 місяців, за винятком окремих статей.

Згідно із законом, в Україні буде визначено 9 категорій надавачів платіжних послуг. З’являться нові учасники ринку: установи електронних грошей, філії іноземних платіжних установ, надавачі послуги з надання відомостей з рахунків, платіжні установи.

Також існуватиме 9 платіжних послуг. Дві з них нефінансові ㅡ послуга з ініціювання платіжної операції та послуга з надання відомостей з рахунків.

Небанківські надавачі платіжних послуг, наприклад поштові оператори, зможуть відкривати платіжні рахунки, випускати платіжні картки та електронні гроші. Від небанківських фінансових установ не вимагатимуть участі у платіжних системах для здійснення переказу.

Окрім того, НБУ отримає право випускати «цифрову валюту Національного банку України», а також створити регуляторну «пісочницю». Це платформа для тестування послуг, технологій та інструментів на платіжному ринку, заснованих на інноваційних технологіях.

Окрім того, як зазначають в ОП, закон створює умови для запровадження в Україні концепції відкритого банкінгу (Open banking). Вона має об'єднати різних надавачів платіжних послуг і технологічні платформи в єдину платіжну екосистему. Планується, що Open banking запрацює в Україні у 2023 році.

Привіт, PayPal?

Верховна рада підтримала відповідний законопроєкт №4364 у другому читанні наприкінці червня. Тоді співавторка законопроєкту Ольга Василевська-Смаглюк заявила у Telegram: «Нарешті в Україну зможе зайти PayPal, адже наші правила провадження діяльності будуть максимально наближені до європейських!».

А втім, минулого року засновник monobank Дмитро Дубілет в інтерв’ю заявив, що Україна не цікава для PayPal, і зазначив, що нам потрібно економічно зростати, щоб стати привабливими.

А заступник міністра цифрової трансформації з питань розвитку ІТ-сфери Олександр Борняков заявляв, що залучення в Україну найбільших міжнародних електронних платіжних систем, як-от Stripe та PayPal, ㅡ «пріоритетне питання, яким у Мінцифри займаються вже приблизно рік». Зокрема, він зазначав, що для діяльності цих компаній важливе врахування директиви ЄС PSD2, про що йдеться у новому законі.

З 2018 року PayPal доступний в Україні з обмеженими функціями — можна лише створювати акаунти в системі, додавати свої картки й розраховуватися ними на іноземних сайтах. Однак система не дозволяє приймати та виводити кошти з рахунків на картки українських банків.

Більше про те, коли ж відомі бренди, як-от PayPal чи Starbucks, можуть з'явитися в Україні, ми розповідали тут.