Зеленський призначив двох суддів КСУ. Експерти попереджають, що юридично вільних місць у суді немає

Президент Володимир Зеленський призначив двох суддів Конституційного Суду за своєю квотою. На думку експертів, таке призначення незаконне, оскільки вакантних посад юридично немає.

Укази №596 та №597 опублікували 26 листопада.

Так, новими суддями призначили Оксану Грищук та Олександра Петришина. Грищук є професоркою Львівського університету ім. Івана Франка. Її тричі рекомендували на посаду судді КСУ — У 2017, 2019 та 2020 роках.

Оксана Грищук є донькою чинного члена Вищої ради правосуддя Віктора Грищука. Він, за даними НАБУ, фігурує у «плівках Вовка» про нібито тиск голови Окружного адмінсуду Києва на Вищу раду правосуддя.

Олександр Петришин є президентом Національної академії правових наук. Як пише «ЦПК», Петришин підписував висновок про те, що президент Леонід Кучма може йти на третій термін.

Як формується склад Конституційного Суду?

Президент України, Верховна Рада та з'їзд суддів України можуть призначити по шість суддів Конституційного Суду. Відбір кандидатур відбувається на конкурсних засадах.

Президент Володимир Зеленський у березні 2021-го скасував укази президента-втікача Віктора Януковича від 2013 року про призначення Олександра Тупицького та Олександра Касмініна суддями КСУ.

За законом президент не має повноважень звільняти суддів КСУ — це можуть зробити лише самі судді цього суду. Сам Тупицький та Касмінін вирішили оскаржити указ Зеленського у Верховному Суді. У липні Верховний Суд визнав протиправними та скасував ці указ Зеленського. Тоді в Офісі президента заявили, що оскаржуватимуть рішення.

Як пише фундація DEJURE, рішення Верховного Суду означає, що вакантних місць у КСУ немає. Тобто наразі Зеленський призначив двох нових суддів на місця, яких немає.

За словами голови правління фундації Михайла Жернакова, таким чином у Конституційному Суді не 6 суддів за квотою президента, а 8. За законом, повноваження Олександра Тупицького завершуються у травні 2022 року, а Касмініна — у вересні 2022-го.

«У цій ситуації конституційна криза, що розпочалась понад рік тому, значно поглибиться, а легітимність і КС, і всіх його рішень буде підважена», — сказав він.

Грищук та Петришин офіційно ще не стали суддями КСУ, вони ще мають скласти присягу.