Зеленський про блокування українського зерна: У цьому є політика, але всі питання вирішимо
Президент Володимир Зеленський заявив, що в рішеннях про заборону імпорту українського зерна до п'яти країн ЄС є політична складова, однак усі питання буде розв'язано.
Про це він сказав в інтерв'ю італійським ЗМІ під час візиту до Рима.
«У цьому всьому є ще й політика. Я вдячний державам-сусідам, які нас підтримують, але, якщо бути чесним, там є і політика», — зазначив Зеленський.
За його словами, Україна розуміє, що не може ризикувати у відносинах із деякими державами, тому «хтось — ті чи інші політичні течії» користуються цією ситуацією і «підбурюють фермерів тощо, щоб блокувати наше зерно».
Президент наголосив, що блокування транзиту зерна є поза законом, тому «всі питання буде вирішено».
«Повинні бути ринкові відносини, не політичні, тоді ми всі, європейці, усі повертаємось до бізнесу as usual. Зараз це якісь невеличкі негаразди, думаю, ми їх вирішимо точно», — додав він.
Що передувало?
Низка країн заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України, яка мала б проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася всередині країни, через яку відбувався експорт.
Так, Польща, Угорщина, Болгарія та Словаччина заборонили імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї. Румунія вирішила дочекатися заходів Єврокомісії.
У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торговельна політика є винятковою компетенцією ЄС.
Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський розповів, що найближчими місяцями очікуються «складні розмови та переговори» з партнерами.
Зрештою Єврокомісія досягла компромісу з Болгарією, Угорщиною, Польщею, Румунією та Словаччиною щодо імпорту агропродукції з України. 2 травня Єврокомісія заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження до цих країн. А втім, ці агропродукти можуть перевозитися через їхню територію транзитом.
Окрім того, Єврокомісія схвалила фінансову підтримку на 100 мільйонів євро для фермерів у п’яти країнах і подальші заходи для полегшення транзиту експорту українського зерна через «шляхи солідарності».
- Поділитися: