Джордж Оруелл у своєму антиутопічному романі «1984» вигадав «думкозлочин», тобто будь-яку необережну думку, жест або слово як найтяжчий злочин у тоталітарній Океанії. Так сталося, що саме за думки, переконання та слова в анексованому Криму зараз переслідують журналіста Миколу Семену. Йому закидають зазіхання на територіальну цілісніть Російської федерації. Причина — статті Семени.

Що цікаво — як і у випадку із «думкозлочинами» Оруелла, якихось суттєвих доказів саме екстремістських дій у слідства, яке веде проти Миколи Семени кримська ФСБ, немає. Половина матеріалів справи у цивілізованому світі могли б бути визнаними такими, що зібрані у незаконний спосіб. А головний аргумент слідчих — сумнівна, на думку юристів, лінгвістична експертиза статті Миколи.

«Два томи кримінальної справи — це  скріншоти роботи Миколи Михайловича  в онлайн-режимі. Тобто у певний момент був введений, вочевидь, якийсь «шпигунський софт» в його комп’ютер і все, що він робив, ставало одразу ж, в онлайн-режимі, відомо тому, хто за цим спостерігав. Це — половина кримінальної справи. Єдиним доказом у кримінальній справі є експертиза, проведена на бульварі Франка, 13 (колишній главк СБУ, нині — ФСБ — ред.) експертом зі стажем роботи в цій галузі один рік, із незрозумілою вищою освітою. Це єдиний доказ, решта — це класичне псування паперу», — каже російський адвокат Семени Андрій Сабінін.

Захист взагалі наполягає на тому, що переслідувати журналіста за те, що у своїх матеріалах він ставив під питання анексію або фактичну чи юридичну приналежність Криму, не можна.

«Питання територіальної цілісності між нашими державами (Україною та Російською Федерацією — ред.) може і повинно бути дискусійним. Тому що не існує жодної нової угоди між Україною та Росією, яка б брала до уваги змінену криву цього державного кордону у зв’язку із кримськими подіями», — підкреслює Сабінін.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Я розумів, що рано чи пізно за мною прийдуть» — журналіст, звинувачений у «сепаратизмі» в Криму

Фактично вже кілька місяців Микола Семена — позаштатний оглядач «Радiо Свобода», багатолітній кореспондент газети «День» та «Дзеркало тижня» в Криму — є заручником російських силовиків у себе ж вдома. Він має підписку про невиїзд, тож не може покинути Сімферополь та поїхати на лікування до материкової України чи за кордон. Працювати за фахом журналіста він теж не може. Ба більше, суд ще не почав розглядати цю справу, втім Росія внесла Миколу Семену до «чорного списку» екстремістів, через що він не може навіть зняти зі своїх банківських рахунків власні зароблені гроші. Українські та міжнародні журналістські організації закликають припинити переслідування Семени, втім, поки що марно.

Чи не єдиним способом бодай якогось тиску на Росію залишається публічність. У Києві силами ініціативи «КримSOS» та редакції «Крим.Реалії», з якою співпрацював Микола, відкрили виставку його фото робіт.

Колега Миколи Семени, кримський журналіст Олександр Польченко, розповідає: «Останнім часом, коли йому вже заборонили діяльність, він ходив по виставках і знімав фотографії. На всіх виставках, які відкривались. Журналісту заклеїли рота — він взяв фотокамеру і почав знімати фото. Він своєю роботою показував присутність там».  

Журналісту заклеїли рота — він взяв фотокамеру і почав знімати фото

«Микола Семена — метр кримської журналістики, дуже сильний журналіст, сильний аналітик. Але не менш сильний він і як фотограф. І оце якраз… він мало відомий як фотограф, але насправді він майстер. Це ще одна його грань, яку ми дуже хотіли показати. У нього тисячі прекрасних фотографій, він майстер і репортажної фотографії, і художньої. На жаль, фактично все у нього зараз вкрали. Окупаційна влада, окупанти забрали в нього не лише право говорити і мислити, висловлювати свої думки, але і його роботи. Те, що збереглося, зараз можна подивитися тут» — каже Володимир Притула, керівник проекту «Крим.Реалії». 

У цій експозиції «Цілком вилучено» в «Кримському домі» — лише 11 світлин авторства Миколи Семени. Все інше — понад 900 ГБ даних, весь персональний фотоархів журналіста вилучено ФСБ. Колишній кримський політв’язень Кремля Геннадій Афанасьєв переконаний — таким чином система тисне не конкретно на Миколу Семену, а на журналістику та свободу слова взагалі:

«Всі затримання журналістів в Росії та окупованому Криму робляться лише задля того, щоб виправдати заборону понад п'ятисот засобів масової інформації. Вони затримують людей і кажуть, що ті шпигуни чи працюють на Америку, що вони — закордонні агенти. І це для них на міжнародній арені є «виправданням». Ми ж висвітлюємо це зі звротнього боку — згідно усіх міжнародних актів, Крим — територієя України. І Микола Семена, заради якого ми сьогодні зробили цю виставку його робіт, — він затриманий лише за те, що він сказав, що «Крим — це Україна».

За словами адвоката Семени Андрія Сабініна, досудове розслідування нарешті завершено, вони мають лише тиждень на ознайомлення з матеріалами слідства, а потім справа піде до суду. Захисник прогнозує, що її розгляд по суті може початись вже одразу після новорічних свят. Втім, захист буде наполягати на тому, що дискусії в журналістських матеріалах щодо долі Криму не є злочином, і за це не можна називати людину екстремістом та кидати за грати на кілька років.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile