Ініціатива незалежних журналістів «34» засуджує цькування нашої колеги, журналістки та засновниці видання «Заборона» Катерини Сергацкової. Ми закликаємо правоохоронні органи, зокрема, Національну поліцію України оперативно розслідувати заяву щодо погроз, які журналістка та її родина продовжують отримувати внаслідок публічних висловлювань Романа Скрипіна.

Ініціатива «34» послідовно виступає за безпеку журналістів та свободу слова і думки, адже саме 34-та стаття Конституції України гарантує кожному право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. На жаль, мусимо констатувати, що прояви кібербулінгу в першу чергу і особливо агресивно спрямовані саме проти жінок — журналісток, редакторок та ведучих.

Дописи у соціальних мережах традиційно вважаються сферою особистих, суб'єктивних висловлювань, на які кожен має право. Утім висловлювання у соціальних мережах мають безпосередній вплив на життя тих, про кого йдеться у цих дописах. Тому наголошуємо і на відповідальності: дописи, у яких закликають до насильства можуть конвертуватися у реальне насильство та тиск не лише проти тих, кого в них атакують, а і проти їхніх рідних, близьких.

Хочемо звернути особливу увагу, що у випадку Катерини Сергацкової йдеться про життя та безпеку малолітньої дитини та цілої родини. Адже саме після вищезгаданих дописів в інтернеті почали з’являтися персональні дані журналістки.

Ми вважаємо, що будь-які професійні дискусії мають відбуватися у професійній площині: на сторінках видань, у розслідуваннях, фільмах, ефірах тощо. Тож закликаємо усіх колег професійно та незалежно розслідувати факти або закиди, які у своїх матеріалах оприлюднила «Заборона», і утриматися від оцінок особистостей.

Жоден матеріал не може вартувати безпеки та життя журналістів і їхніх родин. А будь-які підстави побоюватися за безпеку та життя колег вимагають негайної реакції як з боку медіа-середовища, так і з боку правоохоронних органів України.

Зазначимо, 14 липня правозахисна організація Human Rights Watch написала, що журналістка «Заборони» Катерина Сергацкова піддалась цькуванню у соціальних мережах. Користувачі також розмістили її домашню адресу, фото її помешкання та п’ятирічного сина.

У Human Rights Watch закликали українських правоохоронців розслідувати факти погроз журналістці та забезпечити її безпеку. 

Видання «Детектор Медіа» пояснює, що «Заборона» Сергацкової опублікувала матеріал про фактчекінговий проєкт StopFake, в якому припускала зв’язки цієї організації з ультраправими. Після цього Роман Скрипін звинуватив Сергацкову в тому, що вона є агентом Кремля, і написав образливі пости про неї.

Видання Independent повідомляє, що Сергацкова разом з родиною 13 липня залишила Київ, відчуваючи небезпеку для свого життя.

Поділитись: