На так званій «лінії зіткнення», що скоротилася з червня 2014 року з майже 500 до 350 кілометрів, сьогодні знаходиться більше 200 населених пунктів, в яких до початку війни проживали майже півтора мільйони людей.

Через військові дії, які не припинялися півтора роки, населення прифронтових територій скоротилося більш ніж втричі: люди масово виїжджали з населених пунктів, що знаходяться у зоні перехресних обстрілів. Життя тих, хто не зміг або не захотів виїхати було важке.

Щоночі на ці міста і селища падали десятки, сотні мін, снарядів або ракет. Вони руйнували житлові будинки та інфраструктуру. Відновлювати пошкоджені комунікації під безперервним обстрілом інколи було неможливо, і десятки тисяч людей по декілька місяців залишалися позбавленими електрики, води або газопостачання. У деяких місцях відновити постачання води або газу не вдавалося до цих пір, навіть після перемир'я.

Вогонь артилерії щодня травмував і вбивав мирних жителів. За даними ООН, в результаті озброєного конфлікту загинуло більше 8 тисяч і було поранено більше 17 тисяч осіб з числа цивільних осіб.

Сотні тисяч людей були вимушені ховатися в холодних підвалах, позбавлені елементарних умов. Місцева влада та державні адміністрації в більшості цих місць були паралізовані і не могли забезпечити навіть базові потреби людей: у періоди військової конфронтації в деякі населені пункти не привозили продукти харчування, медикаменти, не було транспорту, не виїжджали швидкі та пожежники, не працювала міліція та комунальні служби.

Не вівся облік поранених і загиблих. Часом померлих ховали сусіди і родичі прямо у дворах житлових будинків.

Десятки населених пунктів не змогли оговтатися від наслідків війни і після припинення вогню – там не відновлюються об'єкти інфраструктури, житлові будинки і підприємства. І досі не працюють адміністрації, туди не повертаються мешканці.

На відновлення зруйнованого буде потрібно, за різними підрахунками, до двох мільярдів доларів і декілька років. Ресурсів для того, щоб вирішити цю проблему самостійно, в України немає.

/Громадське.Схід

Поділитись: