Низка українських видань поширили інформацію, що Рада Національного банку України дозволила НБУ проводити операцію з викупу облігацій внутрішньої державної позики, тим самим надавши дозвіл на фактичний «друк» гривні. Однак у Раді Нацбанку це заперечили.

Викуп Національним банком облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) — це один з трьох каналів емісії (випуску) гривні. Інші два канали випуску гривні — викуп валюти з міжбанківського валютного ринку та надання банкам кредитів рефінансування.

2 квітня низка ЗМІ поширили інформацію, посилаючись на рішення Ради НБУ, що заборону на викуп ОВДП (іншими словами, заборону на «друк» гривні для того, аби профінансувати державні видатки) було знято.

«В даний час окремі ЗМІ та особи, які звикли вести спекулятивні операції з ОВДП, поширюють інформацію, що Рада НБУ дозволила емісію гривні чи якісь інші екстраординарні заходи. Хочу сказати, що це повна нісенітниця, Рада навіть немає повноважень для розгляду таких питань», — заявив голова Ради НБУ Богдан Данилишин.

Він зазначив, що своїм рішенням Рада Нацбанку дозволили НБУ розширити свої операції з облігаціями держборгу. Наприклад, сприяти операціям з обміну гривневих ОВДП на валютні чи навпаки.

Також Рада НБУ скасувала свої попередні рішення щодо діяльності Нацбанку на ринку цінних паперів. Ці рішення втратили свою актуальність у період кризи.

«Це рішення не передбачає фінансування бюджету, а операції НБУ на вторинному ринку (ОВДП) можуть бути спрямовані на покращення привабливості та ліквідності ринку ОВДП без суттєвого збільшення ОВДП на балансі НБУ», — пояснив Данилишин.

Також Рада НБУ рекомендувала Нацбанку розширити перелік учасників ринку держоблігацій, наприклад, спростивши їхню купівлю населенням або небанківськими фінансовими організаціями.

Водночас заборона на фінансування видатків держави шляхом «друку» гривні продовжує існувати в українському законодавстві, адже така діяльність НБУ може призвести до гіперінфляції.

Поділитись: