Президент Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати більше не просуватимуть політику «дві держави для двох народів», яку Вашингтон обстоював десятиліттями.

Перша зустріч лідерів США та Ізраїлю принесла сенсацію. Президент Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати більше не просуватимуть політику «дві держави для двох народів», яку Вашингтон обстоював десятиліттями. Відступаючи від плану, який передбачає створення держави для палестинців, Трамп спробував зробити і крок їм назустріч попросив прем'єра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху пригальмувати будівництво поселень на Західному березі ріки Йордан

Дональд Трамп під час своєї передвиборчої кампанії переконував, що його політика щодо Ізраїлю буде кардинально відрізнятися від попередника Барака Обами. Він обіцяв перенести американське посольство там до розділеного Єрусалима — і цим символічним жестом додатково продемонструвати Ізраїлю свою підтримку.

Крім того, у грудні Трамп заявив, що США мали ветувати резолюцію ООН, яка засудила будівництво Ізраїлем поселень на Близькому Сході. Тоді США утрималися і документ було схвалено. У твіттері Трамп обіцяв кардинально нову позицію Вашингтона в ООН після свого вступу на посаду.

Лідер Ізраїлю Біньямін Нетаньяху покладає великі надії на нову адміністрацію США після складних взаємин з Бараком Обамою. Перша зустріч Трампа і Нетаньяху у Вашингтоні мала на меті прояснити, наскільки виправдані ці очікування.

Зміна курсу

Після інавгурації Трампа його заяви щодо Ізраїлю ставали менш категоричними.

Цього місяця президент заявив, що нові ізраїльські поселення на березі Йордану «можуть не сприяти» розв’язанню конфлікту з палестинцями, який триває десятиліттями.

Менш упевнено президент Трамп висловився і про перенесення посольства в Єрусалим — в інтерв’ю ізраїльській пресі він сказав, що це «непросте рішення» і «побачимо, що буде».

Та напередодні перемовин Трампа з Нетаньяху нова американська влада натякнула на сенсацію: дещо дуже важливе у стосунках США — Ізраїль таки зміниться.

Речник Білого дому на брифінгу для преси заявив, що Вашингтон більше не буде нав’язувати план «дві держави для двох народів» для врегулювання конфлікту на Близькому Сході. Це ж озвучив і на зустрічі з Біньяміном Нетаньяху Дональд Трамп.

Дональд Трамп (праворуч) заявив Біньяміну Нетаньяху, що США більше не буде нав’язувати план «дві держави для двох народів» для врегулювання конфлікту на Близькому Сході, але попросив свого ізраїльського колегу пригальмувати будівництво поселень на Західному березі ріки Йордан

Фото: Official Facebook Page of the Government Press Office in Israel

План, що передбачає створення незалежної Палестинської держави поряд з Ізраїлем, десятиліттями просували різні американські адміністрації. Його офіційно підтримують ООН, ЄС, Ліга Арабських держав та Росія.

«План «дві держави для двох народів» не є самоціллю, якщо він не принесе мир,передає ABC заяву посадовця Білого дому. — Метою є мир, а в якому вигляді  це мають вирішувати сторони конфлікту, ми їх у цьому підтримаємо».

Ця заява обурила палестинців. Генеральний секретар «Організації визволення Палестини» Саеб Ерекат заявив агенції Reuters:

«Тим, хто прагне підірвати план «дві держави для двох народів» і замінити його на те, що я називаю «одна держава, дві системи», хто підтримує статус-кво, апартеїд тим немає місця у 21-му столітті».

Суперечливі поселення

Поставивши під сумнів план «дві держави для двох народів», Трамп усе ж зробив реверанс у бік палестинців. На зустрічі він попросив прем'єра Нетаньяху «поставити на паузу» будівництво ізраїльських поселень на західному березі ріки Йордан.  

Поселення на Західному березі Йордану є одним з каменів спотикання для врегулювання конфлікту Ізраїлю з палестинцями.

Згідно з даними правозахисної організації «Бетселем», в 1967 — 2013 роках на Західному березі Йордану та у Східному Єрусалимі Ізраїль звів 125 офіційних поселень і майже стільки ж нелегальних. За даними Управління ООН з координації гуманітарних питань, влада Ізраїлю зайняла 35% території Східного Єрусалима під будівництво поселень. В цих поселеннях мешкає близько 600 тисяч людей.

У грудні 2016 року Генасамблея ООН ухвалила резолюцію, що засудила будівництво Ізраїлем поселень. Адміністрація Обами вважала, що це є загрозою миру на Близькому Сході.

Думка Дональда Трампа до вступу на посаду президента була кардинально відмінною — він підтримував будівництво Ізраїлем поселень.

Про те, що продовження будівництва Ізраїлем поселень може ще більше підірвати й без того неспокійний регіон, Трампа напередодні зустрічі з Нетаньяху попереджав інший лідер із Близького Сходу.

Король Йорданії Абдалла несподівано прибув із візитом у Вашингтон на початку лютого і мав зустріч із Трампом на щорічному молитовному сніданку.

Як повідомляє Deutsche Welle, в ході розмови король зондував ґрунт перед перемовинами США — Ізраїль — зокрема, переконував Трампа відмовитися від ідеї перенести посольство в Ізраїлі з Тель-Авіва в Єрусалим.

А також наголошував, що будівництво Ізраїлем поселень на Західному березі Йордану може призвести до нової хвилі насилля на Близькому Сході.

Дональд Трамп у ході своєї передвиборчої кампанії переконував, що його політика щодо Ізраїлю буде кардинально відрізнятися від попередника Барака Обами, але після інагурації його заяви ставали менш категоричними

Фото: Official Facebook Page of the Government Press Office in Israel

«Велика угода»

Заява Вашингтона про відхід від політики «дві держави для двох народів» шокувала багатьох. Однак політолог Джонатан Pайнхольд з університету Бар Ілан в Тель-Авіві каже, що ці слова не варто сприймати буквально.

«Цю заяву слід сприймати як те, що станом на зараз рішення «дві держави для двох народів» є недосяжним, — цитує експерта Reuters. — На мій погляд, справжній сенс цієї заяви в тому, що віднині мирний процес буде не двостороннім, ізраїльтяни-палестинці, а багатостороннім, регіональним. До процесу будуть залучені також партнери Сполучених Штатів, зокрема, Саудівська Аравія та Єгипет».

На спільній прес-конференції після зустрічі Трампа та Нетаньяху обоє лідерів уникали формулювання «дві держави для двох народів».

Президент США натякнув на можливість «великої» мирної угоди за участі регіональних лідерів, однак наголосив, що обидві сторони мають піти на поступки.

Прем'єр Ізраїлю натомість заявив, що мир з палестинцями можливий за двох умов: якщо вони визнають державу Ізраїль і віддадуть Ізраїлю контроль над безпекою Західного берега.

На спільній прес-конференції після зустрічі Трампа та Нетаньяху обоє лідерів уникали формулювання «дві держави для двох народів»

Фото: Official Facebook Page of the Government Press Office in Israel

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: