24 листопада у Брюсселі відбудеться саміт Україна — ЄС. Візова лібералізація, виконання Мінських угод, стан впровадження реформ і антикорупційних заходів — основні теми зустрічі. Про сподівання від саміту Громадське говорило з віце-прем'єркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванною Климпуш-Цинцадзе.

Наскільки реалістичним є те, що Україна таки отримає обіцяну лібералізацію безвізового режиму?

Насамперед потрібно пам’ятати, що обіцянку і зобов’язання ми вже отримали набагато раніше, ще тоді коли погодилися на план візової лібералізації, і коли на себе взяли зобов’язання і обіцянки. І зі свого боку ми їх абсолютно всі достойно, складно, непросто, але виконали. Тому зараз м'яч — посередині поля Європейського союзу, зокрема різних Європейських інституцій.

Своє слово, сказала Європейська комісія, порекомендувавши позитивне рішення стосовно надання безвізового режиму Україні. Сподіваємося на таке ж позитивне рішення Європейської ради, Європейського парламенту. Сподіваюсь, що рада в той чи інший спосіб сформулює своє позитивне рішення до саміту і тоді вже будемо чекати рішення Європейського парламенту.

Абсолютно всі представники різних політичних сил в Європейському парламенті підтверджують нам свою готовність позитивним голосуванням підтримати це рішення

Всі представники різних політичних сил в Європейському парламенті підтверджують нам свою готовність позитивним голосуванням підтримати це рішення. Щоправда воно набуде остаточної чинності, так я розумію, саме тоді, коли між собою європейські інституції узгодять режим призупинення безвізового режиму для всіх третіх країн.

Тобто два кроки, які потрібно ще пройти до отримання безвізового режиму — це рішення Європейської Ради і Європарламенту?

Ми маємо аналогічні запевнення і від країн членів, які формують європейську раду, стосовно того, що в них немає жодних технічних причин для того, щоб не ухвалювати цього позитивного рішення. Знову ж таки через те, що країна виконала абсолютно всі зобов’язання, які брала на себе

Була інформація про те, що деякі країни вагаються, зокрема це Франція, Бельгія і Німеччина. Чому, на вашу думку, вони все ще можуть призупинити цей процес?

Я думаю, що це більше вплив внутрішніх різних політичних сил, які піднімають голови наразі в різних країнах Європейського союзу. Вони намагаються політичними гаслами, політичними нібито причинами, впливати на свої уряди, на керівництво цих країн, щоби спробувати відмінити це рішення. Але впевнена, що вистачить волі і аргументів керівництву всіх цих країн для того, щоби зі свого боку ухвалити позитивне рішення.

Ну і знову ж таки, рішення в Європейській раді ухвалюється двома третинами, більшістю країн, які представляють більшість населення Європейського союзу. Тобто це може бути не консенсусним рішенням, але розраховуємо що воно буде таким.

Під впливом внутрішніх політичних сил ви маєте на увазі вибори, які будуть у Франції і Німеччині у 2017 році?

Різні політичні сили, які за рахунок тієї чи іншої аргументації намагаються отримати додаткові політичні бали, додаткові відсотки в наступних виборах, які будуть, — президентські у Франції, парламентські у Німеччині.

Наскільки складно вам, а також всій команді українських дипломатів у останні дні перед отриманням цього рішення про «безвіз»?

Ви знаєте, позитивом є те, що ми всі дуже мобілізовані. Тут вже дійсно на цій фінішній прямій, я хотіла би подякувати тим конструктивним силам з громадянського суспільства, які так само піднімають свій голос за те, що Україна реально зобов’язання виконала і через те мусить бути відповідний крок зроблений зі сторони Європейського союзу, надаючи свої аргументи.

Говорячи про роботу парламентарів, буквально декілька днів тому фракція БПП виключила зі складу міжнародної делегації Світлану Заліщук і Мустафу Найєма. Як ви оцінюєте цей крок?

Безперечно, і Світлана, і Мустафа робили багато корисної роботи і продовжують робити багато корисного на міжнародних майданчиках. Водночас ми мусимо розуміти, що фракція скористалася своїм обґрунтованим правом, яке вона має для того, щоб вирішувати, кого призначати чи відкликати з тих чи інших міжнародних делегацій, які представляють парламент. І фракція, видно, хотіла би бачити тих людей, які реально представляють фракцію, а не інші політичні сили. 

Мені шкода, що сталося непорозуміння в цьому питанні, і ми саме в такому вигляді від фракції БПП не можемо використовувати позитивні вміння цих народних депутатів, але я переконана, що вони продовжуватимуть працювати для країни і точно так само далі представлятимуть країну на різних міжнародних майданчиках, куди їх продовжуватимуть запрошувати. Я переконана, що їм це далі вдаватиметься.

На саміті ми отримаємо чіткий сигнал про те, що якийсь додатковий етап цього рішення, яке складається з багатьох компонентів буде пройдено, і що українці таки матимуть можливість вільно пересуватися країнами Європейського союзу

Чи припускаєте ви ризик ненадання Україні безвізового режиму на Самміті 24 листопада?

Рішення не буде ухвалюватися безпосередньо на саміті. Я переконана, на саміті ми отримаємо чіткий сигнал про те, що якийсь додатковий етап цього рішення, яке складається з багатьох компонентів буде пройдено, і що українці таки матимуть можливість вільно пересуватися країнами Європейського союзу. Почуваючи себе частиною цієї Європейської родини вже зараз, попри те, що ми поки що далекі від того навіть подання заявки на членство.

Які подальші кроки, якщо буде позитивне рішення? І який проміжок часу між позитивним рішенням і фактичною можливістю громадянам України з українським паспортом пертинати кордон?

Коли будуть прийняті всі рішення і Європейського парламенту, і ради, тоді ці рішення повинні бути перекладені на всі мови Європейського союзу, доведені до відома всіх відповідних служб, інструкціями митних кордонних на рубіжах країн Європейського союзу, які мають використовувати це в своїй щоденній діяльності.

З різними країнами, які отримали вже безвізовий режим з Європейським союзом, це відбувалося по-різному. В когось це займало 1 — 1,5 місяці, в когось це займало півтора року, але я переконана, що такої перспективи піврічної в нас нема. Але знову ж таки хочу нагадати, що оцей механізм можливого призупинення, поки не буде він узгоджений між Європейським парламентом і Європейською радою, до того моменту не вступить в дії саме рішення стосовно “безвізу” по Україні, поки думаю, що будуть так розвиватися події і це, на жаль, продиктовано тією міграційною кризою, з якою зіткнулася Європа в 2015 році. Це те, що вони змушені враховувати в своїх подальших кроках, для того щоби забезпечувати свій стабільний розвиток і стабільне самопочуття всіх країн.

Яким буде порядок денний самміту 24 листопада, окрім “безвізових” питань? І хто братиме участь у саміті, крім президента України?

Цей саміт, це вже 18 саміт Україна-Європейський союз. Президент вже три рази був в Брюсселі протягом 2016, так само був Прем’єр-міністр з візитом у інституціях Європейського союзу і попередній Прем’єр-міністр цього року. Це означає що в нас є дуже такий насичений і активний політичний і економічний діалог, тому очевидно йтиметься про подальшу політичну підтримку країн Європейського союзу в нашій боротьбі проти агресії Російської Федерації щодо України.

Сподіваюся, що буде заявлено про намір продовжувати санкції проти РФ, оскільки вона не виконує своїх зобов’язань в рамках Мінських домовленостей, зокрема безпосередньо в безпековому і гуманітарному компонентах, в безпековому вимірі. Поза тим надіюся, що буде заявлено чітка позиція ЄС стосовно необхідності ратифікації Нідерландами остаточної угоди про асоціацію і заявлено про готовність пошуку тієї формули, яка була би прийнятна для всіх сторін при озвучені Нідерландами цього рішення, стосовно ратифікації.

Сподіваюся, що буде заявлено про намір продовжувати санкції проти РФ, оскільки вона не виконує своїх зобов’язань в рамках Мінських домовленостей, зокрема в безпековому і гуманітарному компонентах

Ми розраховуємо на підписання також меморандуму з енергетичної співпраці, яка дасть можливість на додаткової допомоги від ЄС з точки зору реорганізації, реструктуризації нашої газотранспортної системи і її модернізації. Тому це є для нас таким визначальним важливим фактором.

Сподіваюся, що можливо новий поштовх отримає рішення про спільний авіаційний простір і знову ж таки це те рішення, яке не має безпосереднього стосунку до проблем наших, а це є один з тих довготривалих спорів між окремими країнами-членами Іспанією, Великобританією і країнами ЄС стосовно Гібралтару, то тут ми знову ж таки стаємо заручниками цієї історії, тому будемо наполягати на пошуку і знайдені відповідного формату.

Також розраховуємо що, можливо, вдасться і довести вже до кінця угоду про, підписання угоди про Європол, ну або вона буде зроблена трохи пізніше принаймні підготовчу роботу, робота вже проведена з цього питання.

В нас є можливість підвести підсумок дії в тимчасовому режимі зони вільної торгівлі між Україною і ЄС, яка вступила в силу 1 січня 2016 року. Європейська комісія запропонувала додаткові автономні торгівельні преференції для України недавно, сподіваюся що цей саміт Україна-ЄС дасть можливість в Європейській раді по суті підтвердити готовність підтримати цю пропозицію Європейської комісії стосовно додаткових торгівельних преференцій для України.

/Володимир Сологуб

Поділитись: