Війна

«Золоте Джерело»: як переселенці боролись за пансіонат під Києвом

20 березня, 2017 16:05
Війна/«Золоте Джерело»: як переселенці боролись за пансіонат під Києвом
Зберегти
Вигляд
Пансіонат «Джерело» розташований недалеко від Києва, у Пущі-Водиці. З 2014-го, майже три роки,  в ньому мешкають переселенці з Донецької та Луганської областей.

Пансіонат «Джерело» розташований недалеко від Києва, у Пущі-Водиці. З 2014-го, майже три роки,  в ньому мешкають переселенці з Донецької та Луганської областей. Загалом — 163 людини, серед яких 50 дітей.

Власник будівлі адвокат В’ячеслав Гомонай на початку листопада  2016-го року запропонував переселенцям покинути приміщення, але вони відмовились.

Після цього будівлю відключили від постачання електроенергії за борги. Вже чотири доби люди живуть без світла та опалення.

Громадське розповідає історію переселенців у Пущі-Водиці.

Середньовіччя у Пущі-Водиці

Пансіонат розташований у лісі. Біля будівлі бігають діти у зимових куртках. Стоїть галас. Чоловіки рубають дрова. Жінки готують на вогнищі котлети. Бабусі сидять на лавах біля вогню, гріються.

Кажуть, що так вони роблять вже третій день, бо немає світла. Щоб закип’ятити чайник доводиться виходити з приміщення та йти на імпровізовану «польову кухню», розташовану у 100 метрах від будинку.

«З’явився новий хазяїн будівлі, колишній юрист «Геліоса» і зараз від нас висиляє. Спочатку нам відключили воду на дві доби. Зараз у нас немає світла. Вже 3 доби. Ми палимо дровами в буржуйках. Одна жінка, мати трьох дітей, оголосила голодування», — розповідає Ольга, переселенка з Донецька.

Вона живе у пансіонаті вже два роки. Каже, що весь цей час вони не мають газу.

За словами Ольги, покидати приміщення вони поки що не збираються.

«Тут почалася війна. Комусь потрібна будівля, комусь — земля. Переселенці не потрібні нікому», —каже вона.

Тарифи не для всіх

Ще одна жінка Христина стоїть з дитячим візком біля вогнища. Каже, у кімнаті 8 градусів тепла, немає світла, тож діти не можуть цілий день там перебувати. Тому виходять на вулицю погрітися та поспілкуватися.

Її чоловік працює різноробочим, а вона доглядає за двома маленькими дітьми. Сім’я поїхала з Попасної, Луганської області у 2014-му році. Каже, тікали під обстрілами.

Розповідає, що зараз вони оплачують комунальні послуги за тарифами для гуртожитків – 700 гривень на місяць. Це вони можуть сплатити, але грошей, щоб зняти квартиру не мають, бо не вистачить на годування, школу та дитсадок.

Мешканці стверджують, що платили за тарифами як для населення, але «Джерело», за умовами, повинно платити як підприємство. Через це й накопичився борг.

Заборгованість за комунальні послуги в «Джерела» дуже велика. За інформацією власника пансіонату, перед «ПАТ» Київгаз борг складає 1 065 587 гривень; перед «ПАТ» Київводоканал – 321 937 гривень;  з боргу перед «Київенерго» у 2 269 465 гривень, сплачено близько 80 тисяч.

Громадське надіслало запит до цих установ та чекає відповідей.

«Вони не платили за комунальні послуги. Таким чином довели його до аварійного стану. Через борги «Київенерго», напевне, і не має бажання включати. Я з листопада місяця пропоную допомогу — 6 000, або 2 сотки землі в Київській області», — сказав новий власник В'ячеслав Гомонай Громадському.

Але за словами переселенців, «на 6000 вони не в змозі зняти житло, а щоб оформити 2 сотки — потрібно 300 доларів».

«Коли ми попитали про ті сотки. Так, потрібно 300 доларів, щоб цю землю оформити», — розповідає переселенець з Луганська В’ячеслав.

Золоте «Джерело»

Складна історія «Джерела» і переселенців триває вже третій рік.

Але цікавий і власник, тому що в приватній власності пансіонат був не завжди.

У 2011-му році «Київводоканал» взяв кредит у банку, а в заставу передав комплекс «Джерело». Поручилася за водоканал ПП «Технохімпостач», віддаючи під заставу свої гроші з власного депозиту.

Водоканал своїх зобов'язань не виконав, і банк на погашення боргу списав кошти з «Технохімпостач».

Вже в березні 2012-го право власності на «Джерело» перейшло до «Технохімпостач», після чого його ліквідували, а перед банкрутством «Джерело» передали фірмі «Гелліос ЛТД», юридичним представником якої і є В'ячеслав Гомонай.

Вже 25 квітня 2016 року Гомонай купив «Джерело» у товариства «Гелліос» за 5 мільйонів гривень.

акт купівлі-продажу

В розпорядженні Громадського є відповідь генеральної прокуратури щодо перевірки кримінального провадження стосовно незаконних дій Гомоная.

відповідь ГПУ

За словами самого Гомоная, він не хоче виселяти переселенців, але за борги відповідальність лежить на ньому, як на власнику «Джерела».

«Там малолітні діти. Вони можуть вхопитись за оголені дроти. Будівля аварійна. Насильно я нікого не збираюсь виселяти», — сказав Громадському Гомонай.

Утім, враховуючи місце розташування «Джерела», переселенці вважають, що Гомонай просто хоче «викурити» їх з приміщення та продати землю, яка дорого коштує у Пущі-Водиці.

Проблеми переселенців

«"Джерело" було захоплене фактично відразу після Майдану. Потім, якимось чином, туди привезли переселенців, ніяк це не погоджуючи з власником. Тому, тут було порушення закону. Потім це все накопичувалось і наразі панує безлад», — прокоментував Громадському заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука.

За його словами, не дивлячись на історію з купівлею «Джерела», історія з переселенцями та комунальними боргами не унікальна.

«Там складна ситуація, щодо і власника, і тих осіб, які там проживають. Але ситуація не унікальна. Досить часто, переселенці які отримують компенсацію за сплату комунальних послуг, вони їх використовують не за призначенням. Через це накопичуються борги. Врешті-решт, компанії, які постачають послуги, просто перестають це робити», — вважає Тука.

Окрім цього, грошей які виділяє держава, щоб компенсувати переселенцям витрати на сплату комунальних послуг недостатньо.

«У Верховну Раду внесено 5 проектів законів, які передбачають зміни в кількох напрямках життя переселенців. Насправді тих грошей, які виділяють переселенцям, недостатньо для сплати через нові тарифи», — сказав Тука.

Щодо мешканців «Джерела», то зараз вони намагаються вирішити проблеми з опаленням та продовжують жити в пансіонаті.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Курорт» для переселенців: з інвалідністю без світла, води і тепла

Пов`язані новини