Перемога на французьких виборах і Фійона, і Ле Пен буде означати кінець франко-німецького тандему в його нинішньому вигляді.

Впродовж останнього тижня канцлерка Німеччина Анґела Меркель зустрілася як з претендентом на перемогу в президентських перегонах у Франції Франсуа Фійоном, так і з чинним президентом Франсуа Олландом. Після першої зустрічі очільниця німецького уряду утрималася від будь-яких коментарів. Після зустрічі з Олландом воліла говорити про «спільні зобов’язання» перед Європейським Союзом.

Із чинним лідером Франції Меркель спромоглася створити досить дієвий тандем. Чи вдасться зберегти цей альянс після цьогорічних виборів у квітні-травні? Схоже, німецька канцлерка намагається нині знайти відповідь на це запитання, проводячи зустрічі на кшталт тієї, яку вона мала 23 січня з Франсуа Фійоном, кандидатом від правих, лідером виборчих рейтингів. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Праймеріз» лівих у Франції: чи є альтернатива правим?

За результатами останніх соціологічних опитувань, він залишається лідером перегонів із результатом 23-26% підтримки, залежно від складу кандидатів. Йому в потилицю дихають кандидатка від ультраправих Марін Ле Пен – її результат 22-24% — та альтернативний кандидат із лівоцентристськими поглядами Еммануель Макрон. Його рівень підтримки сягає 18-24 %. 

Франсуа Фійон. Фото government.ru

На відміну від Анґели Меркель, Франсуа Фійон був більш говірким після розмови в Берліні. Він визнав, що між Францією та Німеччиною існують суттєві розбіжності. 

«Між нами існують розбіжності щодо питань біженців та економіки? Давайте подивимося на них відкрито, саме це допоможе нам їх подолати», — заявив він, виступаючи на заході фонду Конрада Аденауера у Берліні, після розмови з німецькою лідеркою. 

Фійон та Меркель мають різні погляди на санкції проти Росії. Перший вважає, що їх потрібно знімати. В нещодавньому інтерв’ю французькому виданню Le Monde він заявив: «Є два варіанти: або ви намагаєтеся з Росією порозумітися, або вступаєте в конфлікт. Але хто в здоровому глузді готовий піти на останнє? Думати, що російський народ можна приборкати, наклавши на його країну економічні санкції, наївно. Нам потрібно започаткувати наші відносини на новій основі. Це відбуватиметься завдяки врегулюванню українського питання. Київ, як і Москва, має поважати Мінські угоди». 

Фійон переконаний, що ЄС потрібно почати нове економічне партнерство з Росією.  Крім того, він пропонує провести конференцію «Європа-Росія» з питань безпеки. 

Меркель натомість і далі відстоює продовження секторальних санкцій проти Росії за її окупацію Криму й агресію на сході України. 

Анґела Меркель і Франсуа Фійон

До цього Фійон додав, що Україна та Грузія, на його думку, не можуть мати перспектив інтеграції до Євросоюзу й НАТО. «Потрібно просто визнати, що Україна та Грузія не покликані вступити до ЄС і НАТО. США не визнають самої ідеї мати агресивні країни на власних кордонах. Чому тоді вони хочуть розміщувати системи ППО на кордонах із Росією. Вони припустилися багатьох помилок. Я абсолютно визнаю порушення з боку Росії. Чи можна повернути її до більшої розсудливості? Я не знаю, але є нагальна потреба спробувати!» 

Принагідно кандидат від французьких правих зауважив, що при цьому всьому не визнає концепцію «обмеженого суверенітету». 

Крім санкцій, ще один предмет суперечностей, на якому наголошує Франсуа Фійон, — політика Меркель щодо мігрантів. «Право на пошук притулку не повинно означати міграційного безладу», — відзначив він у Берліні. Політик не підтримує перерозподілу біженців поміж усіма країнами ЄС. 

Такі розходження з лідером французької виборчої кампанії контрастують із взаєморозумінням, яке канцлерка продемонструвала після перемовин з Олландом у Берліні 27 січня.  

«Ми потребуємо чітких спільних зобов’язань перед Європейським Союзом, перед тим, чого ми вже домоглися, та перед цінностями наших ліберальних демократій», — наголосила Анґела Меркель під час спільного брифінгу з французьким візаві. При цьому Меркель вказала на спільну проблему – ісламістський тероризм. 

Франсуа Олланд, що не балотується на цих виборах через украй низький рейтинг (4%), може дозволити собі більше одвертості у заявах щодо нового американського президента:

«Дозвольте мені бути чесним: ці виклики пов’язані з новою президентською адміністрацією США. Це стосується правил торгівлі, наших підходів до конфліктів по всьому світу. Звісно, ми маємо намагатися комунікувати з Дональдом Трампомю. Зрештою, його обрали американці для того, щоб він був їхнім президентом. Але в цій взаємодії ми маємо спиратися на наші переконання та захищати наші інтереси й цінності».

Ще одну проблему Європи нинішній очільник Франції бачить у популістах, які підносять свої голоси:

«Найбільша небезпека для Європи сьогодні походить не ззовні, а зсередини. Це підйом екстремістів, які використовуються зовнішні кризи для поширення неспокою всередині. Щоб протидіяти популістам, ми маємо звертатися до людей і наголошувати, що їхні інтереси, їхні цінності, їхнє майбутнє прив’язані до того, що ми вирішили в Європі та для Європи». 

Анґела Меркель так відкрито про загрозу популістів не говорила. Досі вона не зустрічалася з другою за рейтингом кандидаткою на французьких виборах – лідеркою «Національного фронту» Марін Ле Пен. Водночас, публічно вона не висловлювала жодної критики в її бік. 

Вочевидь, урок із Дональдом Трампом засвоєний. Німецька канцлерка готується до різних сценаріїв, зокрема й приходу до влади у Франції праворадикального політика.  Іншими словами, вона усвідомлює, що після травня 2017-го їй доведеться працювати у якісно інших умовах. Перемога на французьких виборах і Фійона, і Ле Пен буде означати кінець франко-німецького тандему в його нинішньому вигляді. 

Поділитись: