Звільнені землі розміновуватимуть ще місяцями. Уряд створює спеціальний міжнародний центр та протимінну стратегію

Кабінет міністрів почав роботу над створенням Міжнародного центру розмінування та анонсував розробку багаторічної Державної протимінної стратегії. На територіях, де були бойові дії, російські війська залишили по собі тисячі мін, снарядів та бомб. На повне розмінування можуть піти місяці або роки.

Про це заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

Наразі українські піротехніки знешкодили уже понад 80 тисяч мін та іншої вибухівки, але цей процес займатиме час. У певних областях це можуть бути місяці. Наприклад, голова Київської ОВА Олександр Павлюк заявив, що на повне розмінування Київщини піде рік. За словами Шмигаля, щодня нейтралізуються по 4-5 тисяч небезпечних предметів.

Наразі уряд почав роботу над створенням Міжнародного центру розмінування. «Про це ми говорили із заступником Генсекретаря ООН, з лідерами європейських країн та з усіма нашими партнерами, які разом із нами відвідували Бучу й Бородянку», — сказав Шмигаль.

Окрім того, Мінреінтеграції спільно з МВС та іншими міністерствами мають розробити багаторічну Державну протимінну стратегію. Вона включатиме не лише поетапний пошук і знешкодження вибухонебезпечних предметів, але й інші сфери: від навчань у школах до комунікаційних кампаній, які розповідатимуть, як виглядають ці предмети.

«Той жах, який ми побачили в Ірпені, Бучі, Бородянці, десятках інших сіл та міст, неможливо описати. Наші сапери знаходять заміновані дитячі іграшки, пральні машини, мішки з картоплею, дитячі майданчики. У лісах розставлені сотні розтяжок, а в полях закопані тисячі мін», — заявив прем'єр.

Що можна зробити вже зараз?

На офіційному сайті Державної служби з надзвичайних ситуацій запрацювала інтерактивна мапа з місцями виявлення вибухонебезпечних предметів і небезпечних ділянок. Рятувальники рекомендують використовувати інформацію з цієї карти при відвідуванні місць, на яких велись бойові дії.

Окрім того, Шмигаль закликав батьків із деокупованих міст та сіл розповідати дітям про небезпеку, не відпускати їх на прогулянки за межі населених пунктів та за межі території, де вже проведена протимінна робота.

Переглянути щоденну динаміку робіт ДСНС щодо розмінування можна тут. Окрім того, у відкритому доступі є дитячий комікс про мінну безпеку «Мінна безпека не без ПЕКа», який у доступній формі пояснює базові правила поведінки у разі виявлення мін та інших вибухонебезпечних предметів.

Міністерству внутрішніх справ доручили збільшити чисельність саперів та рятувальників, щоб пришвидшити цю роботу. Але перевірити доведеться тисячі квадратних кілометрів території, тому громадян закликають бути пильними та відповідальними.