shkolnik_title

Школьнік, боєць полку “Азов”

«Яка війна? Дай поспати»

Невелика кімната реабілітаційного центру нагадує приватну «качалку». На різних тренажерах чоловіки виконують вправи. От тільки відрізняється цей зал від спортивного тим, що за «клієнтами» наглядають лікарі й реабілітологи.

Молодий хлопець з яскраво-рудою бородою і кумедними вусами лежить на чорному тапчані й по черзі згинає кожну ногу. В нього — поранення тазу. За допомогою лікарів він намагається повернутися до свого звичного стану — так, як було до 11 березня.

Хлопець представляється «Школьніком». Такий у нього позивний. Він із Чернігова, йому 22 роки, в «Азові» з 18. Записався до полку, щойно закінчив школу.

Батько Школьніка воював з 2014 року і мав друзів в «Азові», тому хлопець точно знав, що хоче не в університет, а в полк. На своє перше бойове злагодження поїхав 2018-го, і з 2019 року вже виконував бойові завдання.

Війна застала Школьніка та його побратимів на базі в Юр’ївці (село в Маріупольському районі Донецької області — ред.). Хлопця розбудив побратим, сказав, що почалася війна.

«А я: “Яка війна? Дай поспати”. Він показав відео, як кудись полетіла ракета. Я тоді відповів: “Внатурє війна”», — пригадує Школьнік.

Його підрозділ поїхав на збори до Маріуполя. 24 лютого бійці готували місто до оборони — загороджували дороги вантажівками, перекривали всі шляхи підходу. Сам Школьнік виконував піхотні завдання.

«У Маріуполі здебільшого працювали авіація й артилерія. Спочатку вони все зрівнювали під нуль, а потім ішла піхота. Як сказав командир нашого полку, ми за вісім років навчили “днрівців” воювати, тому з ними було складніше, ніж зі спецпідрозділами ГРУ чи “Альфою”. Русскіє самі по собі боягузи», — розповідає Школьнік.

shkolnik_1
Боєць «Азову» з позивним «Школьнік»
hromadske

Три-чотири години спали

11 березня під час перестрілки на березі моря Школьніка поранили. Він отримав кульове поранення в таз і не міг ходити. Два дні пролежав у Маріупольському госпіталі, а коли туди приїхали побратими — прокапатися після контузії, — юнак попросився з ними на «Азовсталь». Наступного дня госпіталь розбомбила авіація.

«Дівчата 24/7 займалися пораненими в госпіталі, а потім вони всі переїхали на “Азовсталь”. Там у них робочий день починався о восьмій, а закінчувався о п’ятій ранку. Три-чотири години спали, бо було багато поранених з тяжкими травмами», — розповідає Школьнік.

За словами «азовця», серед поранених бійців ходив жарт «двох днів».

«Усі, кого приносили пораненими, казали: “Хлопці, я тут ненадовго. Поранення несерйозне. Два дні і я побіжу”. Приходить з діркою в нозі на 5 см і каже: “Пацани, тут на чотири-п’ять днів”. Я й сам так казав: “Тиждень і я у стрій”», — розповідає Школьнік.

З «Азовсталі» Школьніка евакуювали 31 березня. Зараз він планує пройти реабілітацію, навчитися ходити-бігати — і таки повернутися у стрій.

Авторка Діана Буцко

Більше про:азовстальжертвиполоненівійна

Поділитись: