Ольга Дацюк

«
Чорна
трансплантологія» Китаю: звідки органи?
Фото: сайт minghui.org
Інсценування санкціонованого державою вбивства практикуючих Фалуньгун, 26 серпня 2016 року, Відень, Австрія
Комуністична влада Китаю запевняє, що в її країні припинили практику відбирання органів у в'язнів із подальшим продажем їх за кордон. 7 лютого у Ватикані відбулась Міжнародна конференція щодо боротьби із незаконною трансплантацією органів. Чи не найбільше під час дискусій очікували виступу китайської делегації, адже країна вважається одним з найбільших чорних ринків людських органів.

Коли дійшла черга до представників КНР, слово взяв колишній заступник міністра охорони здоров'я Китаю, голова Китайського комітету з донорства і трансплантації органів людини Хуан Цзефу. Він запевнив присутніх, що Китай ще у 2015 році повністю припинив давню «злочинну практику» насильного видалення органів у китайських в'язнів.
«Ми тут не для того, щоб обілити наше минуле, але щоб заявити про нову позицію Китаю в світі»

Хуан Цзефу

голова Китайського комітету з донорства і трансплантації
1
Медичне варварство
За останніх півтора року кількість китайських органів на чорному ринку не зменшується, як запевняють правозахисники. У відповідь на цей аргумент Цзефу озвучив офіційну статистику КНР: мовляв, справа в тому, що з 2015 до 2016 року кількість добровільних донорів органів у Китаї збільшилася на 50%. Втім, правозахисники стверджують, що вбивство китайських в'язнів заради органів не припиняється. Масштаби цього злочину зростають.
Фото: flickr/Jeremy Board
Акція STOP China Organ Harvesting у США (місто не вказане), 4 вересня 2016 року.

Автори оновленої доповіді «Кривавий урожай: бійня»: колишній держсекретар Канади у справах Азіатсько-Тихоокеанського регіону Девід Кілгур, старший юрист-консул правозахисної організації B'nai Brith Canada, адвокат Девід Мейтас та американський журналіст-розслідувач Ітан Гутман - стверджують, що китайська влада створила цілу індустрію з незаконного вилучення та пересадки органів.
«Більшість жертв такої практики - це політичні в'язні, люди яких переслідують за переконання чи віросповідання, наприклад, буддійські монахи чи мусульмани-уйгури. Але чи не найбільше потерпають послідовники течії Фалуньгун (або Фалунь Дафа) - стародавньої системи душевного та фізичного самовдосконалення на основі буддизму. Точні цифри невідомі, але мова йде про десятки тисяч прихильників цієї течії, яких вбивають заради органів»

Девід Кілгур

екс-держсекретар Канади у справах Азіатсько-Тихоокеанського регіону
ЯК СТВЕРДЖУЮТЬ В ІНФОРМАЦІЙНОМУ ЦЕНТРІ ФАЛУНЬ ДАФА, ПРАКТИКА ВИЛУЧЕННЯ ОРГАНІВ В УВ'ЯЗНЕНИХ ПРИХИЛЬНИКІВ ФАЛУНЬГУН ІСНУЄ ВЖЕ БІЛЬШЕ 16 РОКІВ, А В КИТАЇ ДЛЯ ЦЬОГО СТВОРЕНІ ДЕСЯТКИ КОНЦТАБОРІВ, ДЕ ПЕРЕБУВАЮТЬ ТИСЯЧІ ПОСЛІДОВНИКІВ ТЕЧІЇ.

Фото з сайта minghui.org. Акція пам'яті в Сан-Франциско, США, 23 жовтня 2016 року
У документальній стрічці американського режисера Майкла Перлмана «Вільний Китай: мужність вірити» колишні в'язні, що практикували Фалуньгун, зізнаються: лікарі регулярно перевіряли стан їхнього здоров'я, не пояснюючи причин.

Послідовники течії не палять, не вживають алкоголю та наркотиків, ведуть загалом здоровий спосіб життя. Саме тому, на думку авторів доповіді «Кривавий урожай: бійня», послідовники Фалуньгун є першочерговими жертвами незаконних трансплантацій.

У звіті представлені дані про сотні китайських лікарень, які займаються пересадкою органів із початку 2000-х. Час очікування для пацієнтів напрочуд короткий, як для процедури такого типу. Іноді він може вимірюватися тижнями, днями або навіть годинами.
«Попри заяви китайської влади, що ця практика припинена, ми точно знаємо, що незаконні операції продовжуються, тому що більшість інформації для нашого звіту ми брали з останніх оновлень на офіційних сайтах близько семисот лікарень у Китаї. Ми також використали заяви медсестр та медбратів, працівників лікарень, що отримують великі гроші за такі операції. Ми нарахували 32 підтвердження, що нелегальна трансплантація відбувається, її рівень зростає, ситуація погіршується. Уряд заперечує таке, тому що знає, що це варварство - вбивати людей, яких найвірогідніше ув'язнили за надуманими обвинуваченнями»

Девід Кілгур

екс-держсекретар Канади у справах Азіатсько-Тихоокеанського регіону
2
Живі донори
Донорська пересадка вимагає оперативності - органи з мертвого тіла необхідно якомога швидше пересадити в живе, відлік йде на години, а іноді навіть хвилини, інакше ці органи можуть не прижитися.

За словами єдиного в Україні трансплант-координатора Ігоря Писаренка, створення банку органів є неможливим, оскільки навіть при наявності спеціальних препаратів, зберігти органи змоги немає.
«Після вилучення нирка зберігається максимум дві доби. Печінка, серце, легені - усього кілька годин»

Ігор Писаренко

трансплант-координатор (Україна)


У Європі донорів, органи яких підійдуть хворому і які вдасться швидко пересадити з одного тіла в інше, чекають кілька місяців, а іноді кілька років. У Китаї цей процес поставлений на конвеєр, на сайтах лікарень обіцяють термінові пересадки практично в будь-який зручний для пацієнтів день.

Госпіталь Чанчжен опублікував статтю в журналі клінічної хірургії про свої досягнення в царині екстрених трансплантацій.

«Найкоротший термін очікування для пацієнтів після приїзду до лікарні - чотири години», - йдеться в ній.
Наприклад, у 2005 році з 22 по 30 квітня госпіталь провів 16 пересадок печінки і 15 пересадок нирок. Звідки лікарні беруть таку велику кількість донорів? Адже в КНР так і не розвинулася ефективна програма жертвування органів, оскільки у китайців із давніх часів існує традиція, згідно з якою після смерті тіло має лишитися цілим.
ПІД ЧАС ТЕЛЕФОННИХ РОЗМОВ ІЗ ДОСЛІДНИКАМИ КИТАЙСЬКІ ЛІКАРІ ВІДМОВЛЯЛИСЯ НАЗИВАТИ РЕАЛЬНЕ ДЖЕРЕЛО ОРГАНІВ, СТВЕРДЖУЮЧИ, ЩО ЦЯ ІНФОРМАЦІЯ Є ДЕРЖАВНОЮ ТАЄМНИЦЕЮ.
АВТОРИ ДОПОВІДІ, СПИРАЮЧИСЬ НА РОЗСЛІДУВАННЯ, НАВОДЯТЬ ФАКТИ, ЗГІДНО З ЯКИМИ ГОЛОВНІ ЖЕРТВИ - В'ЯЗНІ СОВІСТІ, ЗДЕБІЛЬШОГО ПОСЛІДОВНИКИ ФАЛУНЬГУН. Фото: flickr/Jeremy Board. Акція STOP China Organ Harvesting в США (місто не вказане), 4 вересня 2016 року.
Фалуньгун, або Фалунь Дафа, - це традиційна буддійська практика медитацій, яка набула особливої популярності в Китаї в 1990-х. Вона поєднує п'ять комплексів вправ і має на меті формування світогляду згідно з принципами Істини, Доброти та Терпіння.

Спершу комуністична влада Китаю підтримувала Фалуньгун, оскільки це був простий спосіб пропагувати здоровий спосіб життя. Станом на 1999 рік у КНР було 70 млн послідовників Фалуньгун, тобто більше, ніж членів Компартії. Того ж року прихильників течії почали переслідувати, оголосивши їх єретичною сектою.

Правозахисники, а також послідовники руху стверджують: залякування, тортури, ув'язнення сотень тисяч китайців, які практикують Фалуньгун, стали поширеним явищем. Тисячі потрапили за грати та в психіатричні лікарні, мільйони втратили роботу й житло.
У 2006-МУ КІЛГУР І МЕЙТАС ПІСЛЯ ДВОМІСЯЧНОГО РОЗСЛІДУВАННЯ ЗАЯВИЛИ, ЩО УРЯД КИТАЮ, ПЕВНІ ЛІКАРНІ, А ТАКОЖ ЦЕНТРИ ЗАТРИМАННЯ, ПОЧИНАЮЧИ З 1999 РОКУ, СТРАТИЛИ БЕЗЛІЧ В'ЯЗНІВ СОВІСТІ.
ПРАКТИКУЮЧИХ ФАЛУНЬГУН, ЇХНІ ВНУТРІШНІ ОРГАНИ, ВСУПЕРЕЧ ЇХНІЙ ВОЛІ, БУЛИ ВИЛУЧЕНІ ДЛЯ ПРОДАЖУ ЗА ВИСОКИМИ ЦІНАМИ, ІНОДІ ІНОЗЕМЦЯМ, ЯКІ В СВОЇХ КРАЇНАХ ЗМУШЕНІ БУЛИ ЧЕКАТИ РОКАМИ ДОБРОВІЛЬНИХ ПОЖЕРТВУВАНЬ ОРГАНІВ. Фото з сайта minghui.org.
3
Публічна пропозиція органів
Раніше дослідники вважали, що в останні кілька років масштаби насильницького видаляння органів у Китаї знизилися. Офіційна влада КНР заявила, що в 2015 році такі операції припинились. Але, згідно з оновленим звітом Кілгура, Мейтаса та Гутмана, це не відповідає дійсності. У звіті міститься інформація по кожній лікарні в Китаї, яка займається трансплантаціями. З 712 установ діяльність 164 госпіталів розібрана детально.

Наводяться навіть імена лікарів, які в розмові по телефону із дослідниками, що вдавали потенційних пацієнтів, обіцяли швидку трансплантацію органів від живих донорів.
Авторам звіту стало відомо, що лише в одному з госпіталів у Фучжоу, що підпорядковується військовому командуванню міста Нанкін на сході КНР, у 2014 році провели понад 4 тисяч операцій із пересадки нирок.
Привабливість китайських пропозицій не лише в оперативності пересадки, але й у вартості органів. Приміром, у Південній Африці чи Туреччині, за даними Світової організації охорони здоров'я, нирка обійдеться не менш як у 120 тисяч доларів, у Китаї ж її ціна вдвічі нижча.

За словами українського трансплант-координатора Ігоря Писаренка, ця цифра виглядає космічною, адже у всьому світі лише за рік проводиться близько 40 тисяч операцій із пересадки органів, тож показник в 4 тисячі операцій лише з трансплантації нирки є нетипово високим, навіть враховуючи густоту та кількість населення Китаю.
«Інформацію про можливість купити органи оприлюднюють просто на офіційних сайтах лікарень. Спеціальні брокери їздять по лікарням, наприклад в Австралії, і розповсюджують інформацію про можливість трансплантації. В деяких країнах лікарі мають домовленості з китайськими колегами і працюють на те, щоб відіслати своїх пацієнтів у Китай, наприклад так роблять деякі японські лікарі. В КНР навіть є так звана китайсько-японська клініка, через неї проходять безліч пацієнтів, які приїхали у Китай з метою купити собі органи»

Девід Кілгур

екс-держсекретар Канади у справах Азіатсько-Тихоокеанського регіону
4
Вбивства, ліцензовані державою
Органи влади фінансували дослідження, будівництво нових лікарень, а також програми підготовки хірургів, зокрема за кордоном.

Офіційні відповіді Пекіна на підозри у покриванні й навіть причетності влади до «чорної трансплантології» різнились залежно від років. У 2001 році китайська влада заявляла, що донорами органів є добровольці. У 2006 році, після першого звіту правозахисників, Пекін запевняв, що джерелом органів є лише засуджені до смертної кари. Сьогодні ж влада КНР переконує, що ця практика забору органів у в'язнів припинена ще в 2015 році.
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ДЛЯ ТАК ЗВАНИХ «ТУРИСТІВ ОРГАНІВ», ТОБТО ТИХ, ХТО КУПУЄ ОРГАНИ НА ЧОРНОМУ РИНКУ КИТАЮ, ПЕРЕДБАЧЕНІ ЛИШЕ В ТРЬОХ КРАЇНАХ - В ІЗРАЇЛІ, ТАЙВАНІ ТА ІСПАНІЇ. ЦІ ДЕРЖАВИ РЕТЕЛЬНО ВІДСЛІДКОВУЮТЬ ПОХОДЖЕННЯ ДОНАРІВ. ЯКЩО ЛІКАР РАДИТЬ ПАЦІЄНТУ ЇХАТИ ЗА ОРГАНАМИ ДО КИТАЮ, ТО ВІН МОЖЕ ВТРАТИТИ СВОЮ ЛІЦЕНЗІЮ.

Фото: flickr/Jeremy Board. Послідовники Фалуньгун проводять акцію, щоб привернути увагу до порушень їхніх прав у Китаї, 18 липня 2009 року.
12 грудня 2013 Європейський парламент абсолютною більшістю прийняв резолюцію, яка засуджує насильницьке видалення органів у практикуючих Фалуньгун.
В січні 2015 року Білий дім зробив заяву, якою відреагував на петицію, розміщену на ресурсі «Ми, народ» (We the People). Вона закликає провести розслідування і засудити насильницьке вилучення органів у послідовників духовного вчення Фалуньгун у Китаї.
Вашингтон публічно засудив використання органів ув'язнених, але не сказав нічого про можливість розслідувати ці злочини.

Громадське звернулося з інформаційним запитом до посольства Китайської Народної Республіки в Києві, в якому ми попросили прокоментували інформацію щодо незаконного забору органів у в'язнів. Відповідь на запит пообіцяли надати у квітні 2017 року, після повернення до Київа прес-аташе посольства. Громадське готове в будь-який момент надати можливість представникам офіційної влади КНР висловити свою позицію й прокоментувати дані правозахисників.

Made on
Tilda