Юлія Науменко переконана, що претензії громадян обґрунтовані. Якщо в Україні ці справи не будуть успішними, то надію покладають на Європейський суд з прав людини.
У практиці цього суду справді є приклади позовів саме через відсутність доступу до власного житла. Приміром, після вторгнення Туреччини на Кіпр і створення «Турецької республіки Північного Кіпру», громадянка Кіпру
виграла суд проти Туреччини. ЄСПЛ постановив, що Туреччина винна в тому, що жінка не могла потрапити у свій будинок, зобов'язавши державу виплатити компенсацію. Та навіть якщо жителі Мар'їнки подадуть в ЄСПЛ позов проти Росії, невідомо, чи виграють вони його, адже потрапити до своїх будинків вони не можуть саме на території, підконтрольній Києву, а не сепаратистам.
— А ви збираєтеся подавати позов на Росію?
— І ми їх (росіян — ред.) не бачили. Ми на тому боці не були, тільки тут, на нашому боці. Але, звичайно, ми подамо в суд на Росію, якщо адвокат скаже, що це правильно.
Юрій Малашко говорить, що жодної компенсації від держави мешканцям зараз не варто чекати:
«Я думаю, що в цих справ немає шансів. Компенсація, на жаль, можлива тільки в тому випадку, коли завершиться антитерористична операція. Ми зі свого боку зробили все можливе. Ми надали усі необхідні документи — всі акти руйнувань, фотографії. І так намагаємось допомагати гуманітарною допомогою тощо».
Вадим Місюра каже, що він до останнього не хотів звертатися до суду. Його порадили чиновники. Під час нашої розмови чоловік кілька разів повторив, що вважає себе патріотом України. Але хоче, щоб держава допомогла почати життя заново.