Настя Станко, Катерина Сергацкова, Алевтина Кахідзе
Справа Майдану
Суд над екс-«беркутівцями», допит Януковича, кримінальні провадження щодо колишніх посадовців, конфлікт в ГПУ — що ми знаємо про найгучніші судові процеси в історії України
Розгін студентів на Майдані 30 листопада 2013 року. Розстріл мітингувальників на вулиці Інститутській 20 лютого 2014-го. Вбивства Сергія Нігояна, Михайла Жизневського, Романа Сеника, викрадення Ігоря Луценка та викрадення і вбивство Юрія Вербицького 22 січня 2014-го — це найрезонансніші справи Майдану. Водночас є понад вісім десятків інших епізодів. Усі вони умовно об'єднані в одну велику «Справу Майдану», а розслідує її єдиний слідчий центр, Департамент спеціальних розслідувань ГПУ.

9,5 тисяч свідків та один засуджений
Про масштаби «Справи Майдану» найбільше говорять цифри. Якщо подивитись лише на деякі з них, зокрема, на кількість свідків, стає зрозуміло, що до фіналу ще далеко. У «Справі Майдану» їх 9,5 тисяч.
Прокурори говорять, що суди у справах Майдану можуть тривати ще не менше двох років. На те, аби притягнути до відповідальності не виконавців, а тих, хто віддавав злочинні накази — екс-посадовців, потрібно ще більше часу.
«Справа Майдану» нараховує 89 кримінальних проваджень:
У них розслідують вбивство 91 людини (78 мітингувальників та 13 силовиків)
Потерпілими є 1973 учасників акцій протесту та близько 900 силовиків
У справі приблизно 9,5 тисяч свідків та 193 підозрюваних. Із них у розшуку — 77
30 справ уже розглядаються в судах. За три роки винесено 9 вироків, але лише одна людина відбуває покарання в колонії. Решта мають умовний термін
13 людей очікують початку розгляду судової справи, або вироків
На цей момент 35 слідчих розслідують усі кримінальні провадження

Головний підозрюваний — свідок
28 листопада у Ростовському обласному суді Російської Федерації в якості свідка захисту допитали екс-президента України Віктора Януковича. Свідчення він давав в режимі відеоконференції, а запитання йому ставили із Святошинського районного суду міста Києва, де півтора роки слухається справа про розстріл 48 та поранення 80 людей на вулиці Інститутській 20 лютого 2014 року.
Обвинувачення збирається просити для підсудних довічне ув'язнення
Засідання в суді відбуваються щовівторка і щочетверга. На лаві підсудних — п'ятеро екс-працівників київського полку «Беркут». Їх звинувачують у масовому вбивстві протестувальників, а також у вчиненні терористичного акту. Усе це, згідно обвинувального акту, вони вчинили за наказом Віктора Януковича.

Справу колишніх правоохоронців веде колегія суддів з головуючим Сергієм Дячуком. В ній фігурують 157 потерпілих та більше 500 свідків. Один з них — перший — Віктор Янукович.
Підсудні колишні «беркутівці», справи яких розглядаються в Святошинському суді Київа
Олег Янішевський
Екс-заступник командира київського «Беркута»
Олександр Маринченко
Міліціонер-снайпер спецроти «Беркута»
Сергій Тамтура
Міліціонер-снайпер спецроти «Беркута»
Павло Аброськін
Міліціонер-альпініст спецроти «Беркута»
Сергій Зінченко
Міліціонер-водій спецроти «Беркута»
У цій кримінальній справі екс-президент був підозрюваним і розшукуваним разом зі шістьма іншими екс-посадовцями та 18 працівниками київського «Беркуту», включно з командиром роти Дмитром Садовником, який втік у жовтні 2014 з-під домашнього арешту (за інформацією Громадського, зараз перебуває у Криму).

Генеральна прокуратура України протягом двох років намагалась офіційно підтвердити місцеперебування Януковича саме в Росії. На 5 запитів про екстрадицію екс-президента-втікача відповідей від Генеральної прокуратури Російської Федерації не було.

Півтора роки тому епізоди щодо розшукуваних виділили в окреме провадження, а справу п'ятьох затриманих «беркутіців» передали до суду. Тому щодо справи розстрілів Янукович наразі може виступати лише свідком.
Locally grown grape is cheap and very juicy
1червня 2016-го вже на шостий запит ГПУ ГП РФ відповіла, що видати Януковича не може, тому що це суперечитиме положенням пункту 2 статті 3 європейської конвенції про видачу правопорушників.
Щойно місцеперебування Януковича уточнили, — почали технічно готувати допит.
Стаття 3 Конвенції: Політичні правопорушення
1. Видача не здійснюється, якщо правопорушення, у зв'язку з яким вона запитується, розглядається запитуваною Стороною як політичне правопорушення або правопорушення, пов'язане з політичним правопорушенням.

2. Таке ж правило застосовується, якщо запитувана Сторона має достатньо підстав вважати, що запит про видачу правопорушника за вчинення звичайного кримінального правопорушення був зроблений з метою переслідування або покарання особи на підставі її раси, релігії, національної приналежності чи політичних переконань або що становище такої особи може бути зашкоджене з будь-якої з цих причин.
Згідно особистих даних, які надав Янукович, він і досі є громадянином України з українським паспортом. Дані про судимість відсутні
Обвинувальні акти щодо п'ятьох екс-працівників київського «Беркуту» починаються майже однаково: «Маринченко Олександр, працюючи на посаді міліціонера-снайпера…», «Тамтура Сергій, працюючи на посаді міліціонера-снайпера...», «Аброськін Павло, працюючи на посаді міліціонера-альпініста...», «Зінченко Сергій, працюючи на посаді міліціонера-водія...»
Із обвинувального акту:
«Янішевський Олег, працюючи на посаді заступника командира полку міліції особливого призначення «Беркут», ... діючи всупереч Присязі працівника органів внутрішніх справ України, порушив вимоги Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ... хибно розуміючи поняття виконання наказів керівника, в період 18-20 лютого 2014 в місті Києві на виконання явно злочинного наказу перевищив владу та службові повноваження, що призвело до тяжких наслідків. Окрім цього, на виконання явно злочинного наказу він безпосередньо взяв участь у вчиненні терористичного акту, що призвело до загибелі людей та інших тяжких наслідків, а також у вчиненні умисних убивств…»
Роль екс-президента у подіях 20 лютого 2014 року детально описується далі. За версією обвинувачення, 2010-го року Янукович, спільно з іншими особами, створює злочинну організацію задля узурпації влади з метою «...необмеженого та безперешкодного розкрадання державного майна, колективної та приватної власності.»

Зайнявши посаду президента 25 лютого 2010 року, Віктор Янукович, всупереч складеній присязі, вирішив не виконувати своїх конституційних обов'язків, а використовувати владу «...насамперед з метою реалізації особистих та злочинної організації планів.»

Водночас члени злочинної організації, йдеться у документі, вирішили чинити незаконний вплив на громадські організації, опозицію, які загрожували укріпленню влади Януковича.

Не підписувати ж Угоду про асоціацію з ЄС екс-президент вирішив «виходячи із власних міркувань, пов'язаних насамперед із бажанням залишитися Президентом України на другий термін, з метою уникнення відповідальності за злочини, вчинені як особисто, так і у складі створеної ним злочинної організації».

З 22 листопада 2013 року на Майдані Незалежності у Києві розпочалися безстрокові мирні збори громадян на підтримку євроінтеграції. Президент Янукович, бажаючи присікти будь-які масові зібрання і усвідомлюючи при цьому незаконність таких дій, використовуючи свої повноваження та створену ним злочинну організацію, віддав наказ її членам, які входили до керівництва правоохоронних та інших органів державної влади, вчиняти злочини з метою припинення та розгону акцій протесту.
Віктор Янукович: "Я ніколи не мав не з ким розмов про придушення Майдану, ні в середині України, ні за її межами. Я був проти застосування зброї"
відео TVPI
Навесні 2016-го року, екс-президент на прохання адвокатів обвинувачених «беркутівців» зголосився давати свідчення в якості свідка.

11 квітня 2016 року Олександр Горошинский, адвокат обвинувачених Павла Аброськіна та Олександра Маринченка, зустрівся із екс-президентом у Москві, і той виклав у нотаріальній заяві до суду присяжних Святошинського райсуду Києва своє бажання свідчити в суді.
Я не давав і не міг давати ніякі вказівки чи накази Захарченку, Якименку чи погоджувати застосування вогнепальної зброї будь-ким. Працівники Генеральної прокуратури України розуміють абсурдність таких звинувачень, але вимушені виконувати політичне замовлення та чинити протизаконне кримінальне переслідування щодо мене. Нинішнє політичне керівництво, яке прийшло на посади шляхом державного перевороту, яке здобуло владу, омивши руки кров'ю українців, у такий спосіб намагається оптимізувати своє перебування у владі. Попри всі вжиті мною заходи щодо врегулювання конфлікту мирним шляхом, невідомі особи продовжували провокувати конфлікти, що досягли апогею 18-20 лютого 2014
Зі свідчень Януковича адвокату Олександру Горошинському у Москві в квітні 2016 року
Із обвинувального акту:
«Злочинний наказ на застосування співробітниками «Беркуту» вогнепальної зброї — автомата Калашникова калібру 7,62 віддавався президентом України Віктором Януковичем безпосередньо Міністру внутрішніх справ України Захарченку, той в свою чергу, віддав наказ заступнику міністра внутрішніх справ Ратушняку, який довів наказ до своїх підлеглих — начальника Головного управління — начальника міліції громадської безпеки ГУ МВС України Федчука, командира столичного «Беркуту» Кусюка та іншим керівникам правоохоронних органів»
Вперше Януковича мали допитуваті 25 листопада, але тоді підсудних екс-«беркутівців» не змогли привезти до суду. Півсотні активістів заблокували виїзд із СІЗО, аргументувавши це тим, що за їх інформацією обвинувачених мали відпустити по дорозі. Міністр внутрішніх справ, Арсен Аваков, фактично підтримав блокування, та повідомив що не стане перешкоджати громадським протестам.

В той же день Янукович зібрав в Ростові прес-конференцію, та декілька годин відповідав на питання журналістів.
28 лістопада п'ятеро екс-"беркутівців" таки опинились на лаві підсудних, та колишній президент України з другої спроби зміг виступити в суді
Допит Януковича в Святошинському суді Києва тривав більше, ніж 6 годин: спочатку екс-президента допитувала сторона звинувачення, потім представники потерпілих — адвокати родин Небесної сотні, потім питання ставили захисники обвинувачених, а наприкінці перехресні питання задавали всі сторони.

За словами прокурора, з грудня 2013 по 22 лютого 2014 року Янукович 54 рази телефонував Віктору Медведчуку, а також мав розмову з Путіним.

Екс-президент повідав суду, що пішов би на будь-які зміни, щоб уникнути кровопролиття але не пояснив, чому цього не сталось. Заявив, що вважає, що за розгоном студентів у листопаді 2013 може стояти Сергій Льовочкін, Дмитро Фірташ та «олігархи». А також пояснив, що досі вважає себе президентом України.


Голоси суду
Locally grown grape is cheap and very juicy
Надія Яременко — матір Володимира Мельничука, останнього вбитого на Інститутській. Куля влучила в нього, коли він говорив з нею по телефону. В суді, Надія весь час плаче.
— Я знаю, що тут є вбивці мого сина. Я не бажаю їм смерті, розберіться з правдою, для чого було вбивати?
— Ви кажете, що знаєте, хто вбивця, що ви маєте на увазі?
— Мені сон приснився, що він другий на лавці там сидить,
але не пам'ятаю, другий зліва чи справа.
— Пані Надіє, ми розуміємо, що ви мама, але будьте уважніші до слів, будь ласка.
— Я йому пишу листи лівою рукою вві сні, я знаю, що вбивця тут, я не бажаю йому смерті.
Locally grown grape is cheap and very juicy
Допит потерпілого Григорія Желоваги, батька вбитого протестувальника Анатолія Желоваги.
— Я думаю, що знаю, хто в нього стріляв. Ми знаємо, з чийого автомату це куля, бо вона залишилась в голові. Я думаю, — киває на обвинувачених пан Григорій, — що і вони знають, хто стріляв.
Експертиза показала, що куля в голову Анатолія Желоваги була випущена з автомата одного із київських «беркутівців», який зараз у розшуку.
— Так цілили, що я дитячу пеленку скрутив, щоб голова не провалювалася. І засунув туди — в дірку, коли його з моргу забирав.
Обвинувачений Олег Янішевський кричить з клітки-«акваріуму»:
— Я теж скуручував тканину і засував в голову Симисюку, коли забирав його з моргу!
Микола Симисюк — боєць київського спецпідрозділу "Беркут", вбитий з мисливської зброї о 9:16 ранку 20 лютого 2016 року біля Жовтневого палацу. Куля поцілила йому в голову. Хто стріляв — слідство досі не встановило.
Locally grown grape is cheap and very juicy
У суді допитують протестувальника Павла Онуфрієва, який отримав поранення в ногу. Куля роздробила кістку. Ногу збиралися ампутувати:
— Я бачив у бінокль, як в мене цілилась людина в чорній формі, а поруч з нею був чоловік в сіро-голубому камуфляжі. Після цього я пробував встати, але нога в мене була як резинова.
Я не дав її відрізати лікарю. Тепер вона коротше на п'ять сантиметрів.
— Та подивіться на відео, — сміється обвинувачений Янішевський,— його ж свої хотіли побити.
Locally grown grape is cheap and very juicy
Допит потерпілого Святослава Колеснікова, який був поранений на містку між стеллою та Жовтневим палацом.
— Я кулю не побачив спочатку, вона залишилась в лікаря.
Через тиждень мені її повернули. Вона точно моя — має такий самий дефект як на ренгенівському знімку моєї руки. Пам'ятаю, я тоді прикрив стільцем голову, він став важким, рука почала опускатись.
— Що вам нагадувало все, що відбувалось на Інститутській?
— Це була бійня.

Справа на 200 млрд грн
«Створення злочинної організації», стаття 255 Кримінального кодексу України — вперше в історії країни її застосовують до високопоставлених чиновників
У 2014-2015 роках Генпрокуратура порушила кримінальні справи щодо екс-президента України і низки колишніх високопоставлених чиновників країни. На думку генпрокурора Юрія Луценка та очолюваного ним відомства, більшість злочинів, переважно економічних, підозрювані здійснювали колективно.

За даними прес-служби Держслужби фінансового моніторингу, Віктор Янукович, Микола Азаров та десятки інших фігурантів справ були причетні до розкрадання 199,4 млрд грн. За час проведення розслідувань на рахунках фізичних і пов'язаних з ними юридичних осіб було заблоковано близько 1,52 млрд доларів.

Центр схеми розслідувань ГПУ — Віктор Янукович. На початку жовтня Юрій Луценко заявив, що в питаннях національної безпеки екс-президент діяв в інтересах Росії, а значить, повинен бути притягнутий за статтею 111 — «Державна зрада». Щоправда, офіційно підозру у ній Януковичу ще не оголосили.

Поки ж стосовно колишнього президента ведуться досудові розслідування у семи епізодах:
1
Створення злочинної організації і здійснення низки тяжких і особливо тяжких злочинів
У ГПУ вважають, що дії екс-президента в січні-лютому 2014-го призвели до загибелі на Майдані 78 осіб. Більше 180 людей в цей же період отримали вогнепальні поранення
2
Незаконне привласнення комплексу «Пуща-Водиця» в Межигір'ї
Загальна сума, яка за цим епізодом ставиться в провину Януковичу і його оточенню: 540 млн грн
3
Заволодіння земельною ділянкою лісового фондуна території Сухолуччя
Площа ділянки — 17,48 га. Її вартість — 22,5 млн грн
4
Створення і незаконне фінансування за рахунок бюджету телекомунікаційної мережі на базі «Укртелекому»
Цей злочин, на думку ГПУ, Янукович здійснив разом з екс-прем'єром Миколою Азаровим
5
Отримання під виглядом гонорару хабара в 26,6 млн грн
Ці гроші в 2011-2012 роках донецька друкарня «Новий світ» виплатила Януковичу за передачу їм прав на вже написані книги, т на ті літературні твори, які екс-президент планував створити в майбутньому
6
Підпис під «антидемократичним пакетом законів» 16 сiчня 2014-го
ухвалених «шляхом фальсифікації результатів голосування депутатів»
7
Незаконне позбавлення волі особистого помічника покійного предстоятеля УПЦ Митрополита Київського і всієї України Володимира — архієпископа Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександра
На думку слідчих, в організації викрадення помічника Митрополита був винен особисто Янукович. 16 листопада 2016-го прокуратура підготувала екс-президенту повідомлення про підозру
Наразі всі розслідування зупинені. По-перше, добігли кінця терміни. По-друге, основні підозрювані ховаються від слідства. Місяць тому під час брифінгу Юрій Луценко повідомив, що до кінця 2016-го справи все ж передадуть до суду з вимогою заочного засудження фігурантів.


Все в Сім'ю
В чому підозрюють оточення Януковича
Віталій Захарченко, колишній міністр внутрішніх справ
Підозрюється у створенні злочинної організації і причетності до масових вбивств на Майдані. В організації поставок зброї російського виробництва і є підозра на її [зброї] використання проти мітингувальників. У розтраті грошових коштів на суму 1177,2 тис. грн. В отриманні неправомірної вигоди і відмиванні коштів, здобутих злочинним шляхом.
Віктор Пшонка, колишній генеральний прокурор України
Віктора Пшонку ГПУ підозрює в заволодінні бюджетними грошима на суму 68,3 млн грн, які призначалися на ремонт будівель Генпрокуратури. Також на екс-генпрокурора заведено справу про сприяння спротиву мітингувальників на Майдані.
Андрій Клюєв, колишній глава Адміністрації президента
Андрія Клюєва прокуратура вважає причетним до організації протидії мітингуючим на Майдані 30 листопада 2013-го. Разом з братом, екс-депутатом Сергієм Клюєвим, його також підозрюють у заволодінні держмайном і цінними паперами запорізького «Заводу напівпровідників» (Activ Solar) і допомозі в наданні державної підтримки цьому підприємству на суму понад 170 млн грн
Олександр Янукович, колишній народний депутат
Один з синів колишнього президента, підозрюється в організації та управлінні злочинною діяльністю службових осіб на підконтрольному йому підприємстві «Артемівськ Вайнері» (виробник шампанського «Krimart»). На думку ГПУ, таким чином колишній нардеп ухилявся від сплати податків.
Микола Азаров, колишній прем'єр-міністр України
Миколу Азарова підозрюють у розтраті бюджетних коштів на суму 220 млн грн. Ці гроші, за версією прокуратури, пішли на створення відомчої телекомунікаційної мережі спеціального призначення на базі «Укртелекому». Також, колишній прем'єр-міністр підозрюється в організації незаконного перешкоджання мирним зібранням і в ухваленні постанов Кабміну про розширення списку спецзасобів і їхнього використання проти мітингувальників.
Едуард Ставицький, екс-міністр енергетики і вугільної промисловості
Ставицький, на думку ГПУ, у змові з Віктором Януковичем вивів з держвласності комплекс «Пуща-Водиця». У цьому епізоді йдеться про той період, коли Ставицький працював на посаді глави НАК «Надра України» (2007-2010), через яку і був виведений комплекс.
Сергій Курченко, бізнесмен
Власник медіахолдингу UMH Group Сергій Курченко, проходить підозрюваним за 12 статтями. Основні серед них: створення злочинної організації, привласнення і розтрата майна, придбання підприємств з метою прикриття незаконної діяльності та відмивання доходів, отриманих злочинним шляхом.
Олександр Клименко, колишній міністр доходів і зборів України
До подібних злочинів, які скоїв Курченко, ГПУ вважає причетним і Олександра Клименка. Крім цього, колишнього міністра податків і зборів підозрюють у скоєнні злочинів групою осіб за змовою, в службовому підробленні та зловживанні владою.
Сергій Арбузов, екс-глава НБУ
Екс-главу Нацбанку України Сергія Арбузова разом з віце-прем'єром і міністром охорони здоров'я Раїсою Богатирьовою підозрюють в придбанні підприємств з метою прикриття незаконної діяльності. При цьому Арбузов — єдиний з усіх фігурантів, за даними ГПУ, який перебуває у міжнародному розшуку Інтерполу.
Олена Лукаш, колишній міністр юстиції України
Підозрюється в заволодінні бюджетними коштами на суму 2,5 млн грн, які виділялися на фінансування спецпрограми з аналізу європейського та українського законодавства. Програма завершилася в 2010 році, але з 2011-го по 2013-й міністерство, за словами глави департаменту спецрозслідування ГПУ Сергія Горбатюка, все одно оплачувало проведення аналізу. За фактом вони виявилися роздруківками законів і рефератами, завантаженими з інтернету. У цій справі проходять близько 60 співробітників Мін'юсту. Серед них — і екс-міністр юстиції Олександр Лавринович.
Олександр Лавринович, колишній міністр юстиції України
На думку ГПУ, саме Лавринович незаконно заклав суму в 2,5 млн грн на оплату аналізу законодавства після завершення відповідної програми. Також йомуінкримінується розтрата державних коштів у розмірі 8.5 млн грн, які були виплачені американській юридичній фірмі Skadden для підготовки юридичного висновку у справі Тимошенко проти України. Позиція ГПУ, — що на момент укладення договору зі Skadden термін подачі пояснень в ЄСПЛ закінчився, тому цей висновок ніяк не міг буди використаний в суді.
Сергій Горбатюк: "У разі заочного засудження фігуранти можуть уникнути покарання"
Саме з цією метою в ГПУ реорганізували департамент спеціальних розслідувань, яким керує Сергій Горбатюк. У жовтні в структурі відомства з'явилося Управління з розслідування злочинів, скоєних злочинними організаціями. Очолив його Дмитро Басов, підлеглий Горбатюка.

За словами генерального прокурора, реорганізація обумовлена «виключно небажанням пана Горбатюка передавати економічні справи щодо Арбузова, Клюєва, Азарова, Януковича-молодшого і т.д. за законом, передбаченим методом спеціального заочного засудження».

Сам Горбатюк вважає, що закон про заочний осуд не відповідає Конституції України і європейським конвенціям, і що в суді справи можуть розвалитися, а фігуранти розслідувань уникнуть відповідальності, подадуть позови до Європейського суду з прав людини, і ймовірно, виграють. Україні ж доведеться виплачувати компенсації.

Позиція Горбатюка спричинила його конфлікт з Луценком. Той оголосив керівнику департаменту спецрозслідувань догану. Горбатюк вважає, що зроблено це було з порушенням закону.
Конфлікт — виключно в моєму небажанні виконувати незаконні вказівки
Сергій Горбатюк
Начальник управління спецрозслідувань ГПУ
Зараз частина справ передана новоствореному управлінню, а частина — потрапила до військової прокуратури. Так, справи щодо Миколи Азарова, Сергія Арбузова, Олександра Клименка і Сергія Курченка опинилися у відомстві військового прокурора Анатолія Матіоса.
За департаментом Горбатюка, по-перше, залишаються кримінальні провадження стосовно Олени Лукаш, братів Андрія і Сергія Клюєвих, і кілька епізодів у справі про Межигір'я. По-друге, Горбатюк продовжить займатися розслідуванням великої справи про вбивства на Майдані — саме щодо неї Віктора Януковича, як свідка захисту, допитували 28 листопада.
Made on
Tilda