Після загибелі чоловіка сама підняла на ноги трьох дітей. Аби оплатити їхнє навчання – відкрила в своєму будинку міні-готель для тих, хто приїздив на Ергнетський ринок. До 2004-го він був центром торгівлі й спілкування для осетин і грузин. «На нього приїжджали з усього Кавказу», - пригадує Лія. У неї переважно зупинялися осетини. «Цей ринок об'єднував людей. Держава в цьому не відігравала жодної ролі. А потім Саакашвілі зі своєю «авантюрою» закрив його», - розповідає вона.
Грузинські пісні на осетинських весіллях і гримотіння артилерії та танків на російському військовому полігоні – ось які звуки сьогодні долітають з боку Цхінвалі на подвір'я Лії Чилачидзе.
«Вони (осетини – Ред.) головне – грузинських пісень співають на весіллях і танцюють під грузинську музику. При цьому кажуть, що не хочуть бачити грузин. Нещодавно мені подзвонила моя подруга, яка працює в Тбілісі, - їй у слухавку було чутно музику. Вона питає: «Весілля?» Я відповідаю: «Так, так, весілля. Я в Цхінвалі». Вона мало не знепритомніла: «Як ти туди потрапила? Повертайся!»
Лія Чилачидзе може чути пісні, які співають на осетинських весіллях, але не може зателефонувати своїм друзям у Цхінвалі. З ними спілкується лише в соціальних мережах. «Там російський мобільний оператор. Крім того, я не хочу, щоб у них через мене були проблеми, не хочу, щоб на них тиснули через те, що спілкуються з нами», - пояснює вона.
Над Цхінвалі – липневе сонце в зеніті. Повільним поглядом Лія Чилачидзе оглядає звичний для себе краєвид неприступного, рідного й чужого, водночас, для неї міста. Вона може описати там кожний будинок. Збоку, за колючим дротом, на неї і на нас дивляться ті самі російські «відеоочі», про які нам казав Віталій Касрадзе. Це велика камера відеоспостереження, встромлена на високий стовп чи радше башту.