Зберегти час: чому ранній скринінг слуху необхідний для дітей

Обов’язковий скринінг слуху в дітей у пологових закладах запровадили наказом МОЗ ще у 2021 році. Частка дітей, які його проходять, зросла з менш ніж 10% у 2016-му до понад 50% у 2023 році, свідчать дослідження ГО «Відчуй».
Скринінг слуху — це абсолютно безболісний швидкий метод діагностики, який за допомогою спеціальних апаратів дозволяє виявити порушення слуху в новонароджених і дітей раннього віку. Таке обстеження важливе для виявлення можливих порушень слуху: часто саме зволікання і втрачений час грають не на користь дітей з порушенням слуху та їхніх родин.
Протягом 2016-2023 років в Україні порушення слуху виявляли у 30-60 випадках на 1000 дітей. А втім, за даними ГО «Відчуй», більшість із них стосувалася саме прямих скарг на порушення слуху, тоді як звернення з метою профілактичного обстеження були в меншості. Це створює ризики для десятків тисяч дітей, які можуть зіткнутися з надто пізнім виявленням порушень.
«Ми почали помічати, що він не реагує на своє ім’я»
Інна — військова медикиня родом із Запоріжжя. Через постійні російські обстріли міста вона разом зі своєю родиною переїхала до Києва. Однією з основних причин для виїзду стало те, що жінка не могла забезпечити належний догляд для свого сина, трирічного Микити.
У хлопчика порушення слуху, тож у Києві він відвідує спеціалізований дитсадок. Микита почав поступово втрачати слух ще в ранньому дитинстві після тривалої хвороби. За словами Інни, лікарі спочатку переконували, що проблеми немає, а дитина повністю здорова й от-от заговорить.
«Ми почали помічати, що він не реагує на своє ім’я. Час минав, а ситуація не змінювалася. Ми проходили обстеження, мені казали, що все добре. Я билась у всі двері, але мене ніхто не чув», — згадує Інна.
За рекомендацією спеціалістів родина поїхала на обстеження до Дніпра. Там у Микити діагностували серйозне порушення слуху 4 ступеня та порадили терміново зробити кохлеарну імплантацію в Києві. Попри розгубленість і страх Інна наважилась на операцію.
За її словами, саме після неї Микита почав слухати й чути. Жінка досі не знає, що саме стало причиною втрати слуху в дитини, адже ніколи не мала такого досвіду, жодного обстеження не проводили й у пологовому будинку. За словами Інни, така діагностика та загальне інформування про можливі ризики могли б значно спростити життя для матерів.
«Я дуже раджу ще під час планування вагітності озвучувати жінкам важливість проведення такого обстеження у перший чи другий день після народження дитини. На жаль, багато матерів навіть не підозрюють про існування такої проблеми», — пояснює жінка.
Інна переконана, що саме усвідомлення ризиків, обстеження, а також якнайшвидше діагностування та подальша реабілітація могли б допомогти тисячам родин і дати змогу виграти такий потрібний час.
«Якщо є хоч найменша підозра, краще її прибрати»
Дар’я проживає у Кривому Розі. Майже весь свій час жінка присвячує синові Андрію. Вже понад рік він носить кохлеарний імплант. Зараз Андрій займається з логопедами, а раніше працював ще й із сурдопедагогом та психологом з ГО «Відчуй».
Порушення слуху в дитини проявилися ще у ранньому віці. Після численних хвороб Андрій почав втрачати слух, і вже у 2 роки перестав реагувати на своє ім’я.
Попри те, що Дар’я звернулася до лікарів, її плани зруйнувала повномасштабна війна. Разом із сином жінка виїхала до Польщі, однак отримати належну медичну допомогу там не змогла.
«Приблизно сім місяців я оббивала пороги лікарень у Польщі. Нам постійно переносили прийом чи призначали його через місяць, давали нові направлення, а перевірок так і не зробили», — згадує Дар’я.
Час ішов, і зрештою вона вирішила приїхати в Україну для ретельного обстеження. У Кривому Розі в Андрія діагностували порушення слуху. За словами Дар’ї, вона відмовлялася вірити в діагноз, тож поїхала у Київ для додаткового обстеження сина. А втім, і київські лікарі підтвердили порушення слуху в дитини.
Після операції Андрій почав знову говорити. Знадобилася тривала реабілітація та робота із сурдопедагогом.
За словами Дар’ї, найбільша проблема, через яку батьки дітей з порушеннями слуху втрачають час, — це відсутність обстежень у пологовому будинку. Нагадаємо, до 2021 року в українських пологових процедуру скринінгу слуху майже не проводили.
«Ліпше обстежитись і бути спокійними. Якщо є хоч найменша підозра, краще її прибрати… Попри те, що все це лякає, коли ти вже з цим живеш, то розумієш, що не варто боятись. Якби ми це зробили, був би набагато більший прогрес», — підсумовує Дар’я.
Непослідовність у практиці проведення скринінгу, брак необхідного обладнання та кваліфікованих спеціалістів у деяких медичних закладах, низький рівень обізнаності батьків досі залишаються поширеними викликами в Україні. Проте саме впровадження практики раннього скринінгу слуху може допомогти своєчасно почати реабілітацію, завдяки якій діти отримають можливість повноцінно розвиватися разом зі своїми однолітками.
- Поділитися: