У Раду внесуть нову постанову про перейменування населених пунктів: виникла проблема з 5 містами
До Верховної Ради внесуть нову постанову про перейменування 333 населених пунктів у межах процесу деколонізації та дерусифікації. На засіданні погоджувальної ради виникли дискусії щодо перейменувань 5 міст та сіл.
Про це на брифінгу після засідання погоджувальної ради повідомив спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук, передає «Інтерфакс-Україна».
«Ми ухвалили рішення, що погоджувальна рада — керівництво парламенту й керівники фракцій — внесе нову постанову, де прибере ці п'ять проблемних міст, сіл, селищ тощо в окремі постанови й проголосує цей пакет для того, щоб завершити деколонізацію України», — сказав він.
Стефанчук уточнив, що проблеми виникли з перейменуванням Южного, Южноукраїнська, Синельникового, Первомайська і Павлограда. Назви цих міст пропонують змінити таким чином: Южне — Порт-Анненталь, Южноукраїнськ — Гард, Синельникове — Ріднопілля, Первомайськ — Сокологірськ, а Павлоград — Матвіїв.
Спікер Верховної Ради заявив, що у Раді відбудуться дискусії щодо перейменування цих населених пунктів, після чого у парламенті зареєструють два проєкти постанови, які згодом буде винесено на вибір залу.
Що передувало?
18 вересня Верховна Рада не змогла ухвалити постанову про перейменування 333 населених пунктів у межах процесу деколонізації та дерусифікації. Парламентарі вирішили блокувати трибуну.
Постанову підтримали лише 208 депутатів. За словами депутата Романа Лозинського, парламент «провалив історичний шанс викинути з карти України все те, що було нав'язано москвою протягом століть поневолення».
Після цих дискусій депутати пішли на погоджувальну раду щодо постанови.
Деколонізація та дерусифікація
З початком повномасштабної війни росії проти України в суспільстві виник запит на розірвання будь-яких зв’язків з країною-агресором. Такі прагнення українців демонструють соціологічні опитування.
Згідно з опитуванням, проведеним фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова, 59% українців підтримують перейменування топонімів, назви яких пов’язані з рф, СРСР чи російською імперією.
Протягом 2022 року в Україні перейменували 9859 топонімів і демонтували 145 пам’ятників, пов’язаних з пропагандою російської імперської політики.
А у квітні 2023-го президент Зеленський підписав закон, який забороняє давати географічним об'єктам назви, пов'язані з росією. Автори закону переконані, що він дозволить очистити суспільний простір від нав’язаних ідеологем, а також встановить історичну справедливість і відновить українську історико-національну топоніміку, доповнить її іменами новітніх героїв.
- Поділитися: