Законопроєкт про військового омбудсмена вже майже на фінальній стадії — правозахисниця
На базі Міністерства оборони вже кілька місяців працює команда з написання законопроєкту про військового омбудсмена.
Про це розповіла голова Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова.
За словами Решетилової, законопроєкт про омбудсмена потрібен, щоби створити дієвий механізм моніторингу та захисту прав і свобод в усьому секторі безпеки й оборони.
«Якщо команді президента і міністру оборони вдасться відстояти ідеї, які закладаються в цей законопроєкт, це стане історичною подією для української армії. Бо те, що ми в нього вкладаємо, — це про фундаментальні зміни у війську, це про гідність військовослужбовця (від солдата до головнокомандувача), про взаєморозуміння і підтримку між усіма складниками безпеки й оборони держави», — наголосила вона.
За її даними, робота над цим документом майже на фінальній стадії. Правозахисниця припустила, що на початку наступного року його вже можна буде віддавати на експертне та громадське обговорення.
Решетилова розповіла, що військовий омбудсмен буде частиною цивільного контролю за сектором безпеки та оборони. На період воєнного стану ця інституція передбачається у вертикалі президента. Проте в перехідних положеннях, імовірно, буде зазначено, що згодом військовий омбудсмен має стати парламентським уповноваженим.
Наразі триває робота над узгодженням повноважень омбудсмена і його офісу, його взаємодії з іншими органами, розробки проєкту змін до законів та підзаконних актів.
Зазначимо, сьогодні, 19 листопада, під час представлення внутрішнього «плану стійкості» у парламенті президент Володимир Зеленський оголосив, що найближчим часом Міністерство оборони та військове командування повинні обрати й призначити військового омбудсмена.
Напередодні міністр оборони Рустем Умєров оголосив, що у відомстві вже готують декілька кандидатів на цю посаду, писав «Укрінформ».
Як зараз держава захищає права військовослужбовців?
Ще у квітні Міністерство оборони спільно з уповноваженим Верховної Ради з прав людини Дмитром Лубінцем створили Центральне управління захисту прав військовослужбовців. Цей орган фактично передбачає створення посади військового омбудсмена.
Управління відповідає за розгляд звернень та скарг військовослужбовців, надання первинної правничої допомоги, проведення перевірок і розслідування порушень прав військовослужбовців та членів їхніх сімей.
- Поділитися: