Велика Британія визнала Дмитра Фірташа корупціонером та запровадила проти нього санкції

Дмитро Фірташ під час відкриття тепличного комплексу в с. Синьків (Тернопільська область), 21 вересня 2012 року
Дмитро Фірташ під час відкриття тепличного комплексу в с. Синьків (Тернопільська область), 21 вересня 2012 рокуУНІАН

Уряд Великої Британії 21 листопада запровадив санкції проти українського бізнесмена Дмитра Фірташа.

Про це йдеться на сайті британського уряду.

Уряд визначив його дії як такі, що підпадають під Глобальний регламент щодо антикорупційних санкцій.

Санкції запроваджують на підставі того, що Фірташ «є або був залучений до відповідальності за серйозну корупцію або участь у ній».

Дмитра Фірташа назвали «сумнозвісним олігархом, який витягнув з України сотні мільйонів фунтів стерлінгів за допомогою корупції та контролю над розподілом газу і приховав десятки мільйонів фунтів нечесно отриманих прибутків лише на ринку нерухомості у Великій Британії».

Також Британія ввела санкції проти дружини Дмитра Фірташа — Лади Фірташ — яка нажилася на його корупції й володіє британськими активами від його імені, у тому числі будівлею старої станції метро Brompton Road, а також на Дениса Горбуненка, британського фінансового «фіксера», який сприяв корупції Дмитра Фірташа.

Санкції передбачають заморожування активів та заборону на пересування.

Хто такий Фірташ?

Фірташа заарештували в Австрії у 2014 році, а потім звільнили під заставу в 125 мільйонів євро, поклавши початок судовій сазі, яка досі триває. У США йому загрожує понад 80 років в’язниці з конфіскацією майна за звинуваченням у намірах отримати дозволи на видобуток титанової руди в Індії за допомогою хабарів.

У травні 2022 року Печерський районний суд Києва арештував і передав в управління АРМА корпоративні права 26 облгазів через несплату за користування мережами. Пізніше уряд передав ці активи в управління «Нафтогазу».

Більшість із них входили до групи РГК, яку пов’язують із Дмитром Фірташем (хоч офіційно він не є бенефіціаром компанії). Відтоді «Нафтогаз» намагався встановити контроль над облгазами групи РГК.

Вилучення ліцензій в облгазів відбувається на тлі слідства над Фірташем. Правоохоронці стверджують, що бізнесмен організував схему несанкціонованого відбору газу з газотранспортної системи України, в якій взяли участь посадовці підконтрольних йому підприємств. У цій справі вже оголосили підозру 15 людям, зокрема й Фірташу.