«Генерали мають бути в окопах»: президент прокоментував зміни підходів до управління в ЗСУ

Президент Володимир Зеленський розповів про зміни підходів до управління у Збройних силах України зі свого внутрішнього «плану стійкості». Зокрема, вони полягають у зменшенні бюрократії у війську.

Про це він сказав «Суспільному» під час III Міжнародної конференції з продовольчої безпеки Grain from Ukraine.

Нині в головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського є «головне завдання» — зменшення бюрократії в армії, розповів Зеленський. 

«Це дуже важливо. Офіцер повинен бачити солдата. Генерал, який не був в окопі, для мене не генерал, попри досвід. За всієї поваги, сьогодні найскладніша ситуація на передньому краї, в окопі. Генерали повинні бути в окопах. Ось така війна», — заявив він.

Глава держави також наголосив, що моральний стан військового — «найважливіший».

«Це вже вирішувати військовим, але якщо перехід до системи "корпус — бригада", яку вони пропонують на сьогодні, — це скорочення відстані від генерала до солдата, якщо бюрократичність зменшиться, нехай роблять так», — підсумував президент.

Більше контексту

Напередодні ЗМІ писали, що ЗСУ до кінця листопада планують перевести на систему «корпус — бригада». Співрозмовники журналістів пояснювали, що така система дозволить суттєво зекономити людський та матеріальний ресурс.

Ще в липні військовий журналіст Юрій Бутусов опублікував пост, у якому стверджував, що Україна — єдина у світі армія, яка не воює дивізіями та корпусами.

Він пояснив, що наразі в Україні найвищою організаційною формою з'єднання є бригада. Одна бригада налічує від 1000 до 8000 людей.

За його словами, командир бригади відповідає «за все» — за смугу оборони, боєздатність бригади, завдавання ураження ворогу та збереження власного особового складу й техніки.

Водночас Бутусов зауважував, що смуги оборони бригад можуть сягати до 20 кілометрів залежно від напрямку та умов. Станом на липень загальний фронт активних дій становив близько 800 км, писав журналіст.

Він пропонував збільшити з’єднання до розміру дивізій та корпусів. У середньому дивізія налічує від 6000 до 25 000 людей. Дві-чотири дивізії входять до корпусів. Тож особовий склад корпусу може налічувати до 50 тисяч людей.

В Україні вже існувала структура армійських корпусів. Так, станом на 1992-1993 роки в складі ЗСУ було 6 армійських корпусів. Проте у 2016 році єдиним корпусом в Україні залишався Корпус резерву.

Перед літнім контрнаступом, у березні 2023 року, тодішній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний розповідав, що надана західна військова техніка надійде до трьох новостворених армійських корпусів. Передбачалося, що кожен корпус складатиметься з шести бригад і матиме по 20 тисяч людей, озброєних і навчених за стандартами НАТО.