Міноборони просить Раду відтермінувати підготовку законопроєкту про демобілізацію до березня — УП

Міністерство оборони звернулося до комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки з проханням відтермінувати строки підготовки законопроєкту про умови демобілізації військовослужбовців під час воєнного стану до 18 березня 2025 року.

Про це виданню «Українська правда» розповіли співрозмовники в оборонному комітеті. Про це також стало відомо з листа Рустема Умєрова до комітету, який є в розпорядженні УП.

Так, у документі зазначається, що Міноборони уже напрацювало проєкт закону про вдосконалення механізмів ротації, визначення порядку та умов звільнення зі служби для деяких категорій військових під час воєнного стану.

Він, зокрема, передбачає встановлення нових норм щодо звільнення зі служби та ротації тих військових, які вже тривалий час виконують завдання у зоні бойових дій.

Законопроєкт, як пише УП, скерували на погодження до Генштабу ЗСУ та Адміністрації Державної спецслужби транспорту. А втім, у Генштабі не підтримали такий законопроєкт, пояснивши, що його внесення на розгляд парламенту можливе лише за умови накопичення на військовому обліку в ТЦК достатньої кількості навчених людей.

«За інформацією, наданою Генеральним штабом, у разі реалізації проєкту цього закону орієнтовна чисельність військовослужбовців, які матимуть право на звільнення, буде становити 108 тисяч людей (з них 14 тисяч офіцерів), що в разі їхнього одночасного звільнення призведе до суттєвого зниження укомплектованості особовим складом бойових підрозділів», — ідеться у листі.

Водночас у Міноборони пропонують альтернативу. Так, для військових, які несуть безперервну службу під час воєнного стану впродовж 36 місяців та брали участь у бойових діях, перебуваючи в районах їхнього виконання, не менше ніж 18 місяців, пропонується:

  • направлення на реабілітацію до 2 місяців, а після неї — надання додаткової одноразової відпустки строком 30 днів зі збереженням щомісячного грошового забезпечення;
  • надання додаткової одноразової відпустки строком 90 днів зі збереженням щомісячного грошового забезпечення.

«Альтернативні законопроєкти потребують детального обговорення та ухвалення відповідного рішення на рівні керівництва держави. З огляду на викладене просимо відтермінувати строки виконання завдання до 18 березня 2025 року», — йдеться у листі.

Нагадаємо, перед тим, як у квітні Верховна Рада голосувала за закон про мобілізацію в другому читанні, з нього виключили норми про демобілізацію та ротацію. ЗМІ писали, що такі зміни в законопроєкті ініціював головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.

У Міноборони казали, що від парламентського комітету є доручення протягом 8 місяців розробити новий закон, який стосуватиметься безпосередньо ротації та демобілізації. Згодом відомство оголосило, що планує внести законопроєкт на розгляд Верховної Ради впродовж найближчих кількох місяців.