Я не підпишу те, що будуть виплачувати 10 поколінь українців — Зеленський про угоду щодо корисних копалин зі США

Президент України Володимир Зеленський пояснив, чому відмовився підписувати перший варіант угоди про рідкісноземельні мінерали, яку запропонували США.
Про це він заявив на форумі «Україна. Рік — 2025».
Він підтвердив, що в першому варіанті угоди про рідкісноземельні мінерали, яку запропонували США, ті хотіли отримати право на 50% запасів корисних копалин в Україні.
«Мені здається, я справедливий у тому, що я хочу діалогу. Я не підписую те, що будуть виплачувати десять поколінь українців», — заявив Зеленський.
Президент наголосив, що США надали Україні 100 мільярдів доларів допомоги з початку повномасштабної війни й ці кошти є допомогою, а не боргом, який потрібно повертати.
«Якщо є фонд, куди йдуть гроші від видобутку, і якщо він, згідно з другим варіантом угоди, на 100% належить США — це означає, що це не інвестиція 500 мільярдів [доларів], тому що наповнюємо цей фонд ми, і туди нічого з-за кордону не надходить», — пояснив він.
На його думку, головним пунктом угоди повинні стати чіткі гарантії безпеки для України. Про це президент говорив, зокрема, з міністром фінансів США Скотом Бессентом під час його візиту до Києва. Також він хотів би поговорити з президентом США Дональдом Трампом про миротворчий контингент, який перебуватиме в Україні після припинення вогню.
Що за угода?
Дональд Трамп оголосив, що хоче укласти з Києвом угоду, за якою Україна постачатиме Сполученим Штатам потрібні для електроніки рідкісноземельні мінерали в обмін на американську допомогу.
Володимир Зеленський запевнив, що Україна відкрита до американських інвестицій. Він також зазначив, що обговорював таку угоду з Трампом ще у вересні 2024 року, а після вніс її у свій План перемоги як один із пунктів.
За даними ЗМІ, США захотіли отримати право на 50% запасів корисних копалин в Україні.
Однак Зеленський не підписав цієї угоди, пояснивши, що документ не відповідав українським інтересам. Зокрема, він не містив гарантій безпеки та був «надто зосереджений на інтересах США». У Білому домі назвали відмову Зеленського «недалекоглядною».
Після цього Трамп заявив, що Україні потрібно провести вибори, оскільки глава української держави Володимир Зеленський буцімто має лише 4% рейтингу підтримки. Він також сказав, що Україні «не слід було починати» війну, і припустив, що за три роки можна було домовитися про мир.
Крім того, за словами президента США, Україна «матиме проблеми», якщо не підпише угоду з Вашингтоном.
Водночас Майк Волц заявляв про те, що США заслуговують на «відшкодування своїх інвестицій», а не на «ескалацію риторики» та «дивний спротив» з боку України.
- Поділитися: