Журналістів не пустили на засідання щодо поновлення на роботі ексвикладача КНУ Василенка

Студенти та випускники Інституту журналістики КНУ виступають проти поновлення на посаді ексвикладача Микити Василенка
Студенти та випускники Інституту журналістики КНУ виступають проти поновлення на посаді ексвикладача Микити ВасиленкаДенис Булавін / hromadske

Суд відхилив клопотання журналістів щодо допуску на судове засідання, на якому розглядають справу поновлення на посаді звільненого викладача Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка Микити Василенка.

Про це повідомив кореспондент hromadske.

Адвокатка Василенка заявила, що заперечує проти присутності журналістів на засіданні, адже на ньому розглядатимуть «технічні питання», а не те, «у чому може бути зацікавлена преса». За її словами, оскаржуватимуть лише те, що професора звільнили під час тимчасової непрацездатності.

Вона розповіла, що через гіпертонічний криз 25 грудня 2024 року Василенко вийшов на лікарняний, на якому мав перебувати до 30 грудня. Водночас студенти, яких також не пустили на засідання, вважають, що ексвикладач пішов на лікарняний навмисно.

«З того, що ми дізналися, Василенко взяв лікарняний напередодні засідання кафедри, прямо в останній момент перед засіданням, щоб, очевидно, наказ про його звільнення начебто не був законним. […] Я, як і всі студенти, сподіваюся на справедливе рішення суду, який, як ми сподіваємося, розуміє, для чого Василенко взяв лікарняний і що таким професорам у нашій вищій освіті не місце», — каже випускниця Інституту журналістики Анастасія Керпань.

Охоронці суду сказали, що студентів не запустили до зали суду, бо вона замала, однак студенти кажуть, що там було місце принаймні для трьох людей. Попри це, їх усе одно не пустили, а також «дуже зневажливо ставилися», називаючи «групою підтримки».

У самому університеті вважають, що звільнення Василенка було «в правовому полі», і цю позицію юристи університету представлятимуть в суді, сказав ректор КНУ Володимир Бугров у коментарі hromadske. Крім того, він додав, що якщо професор таки доб’ється судової ухвали на свою користь, то заклад освіти може просто не поновити йому контракт.

Зрештою, засідання суду відклали, бо сторона захисту Василенка запросила повні тексти наказів про його звільнення.

Нагадаємо, наприкінці грудня 2024 року керівництво Київського національного університету імені Тараса Шевченка ухвалило рішення про розірвання контракту з Микитою Василенком через «порушення норм Етичного кодексу, умов контракту й загальних етичних стандартів».

Що передувало?

Професор Інституту журналістики Київського національного університету Микита Василенко в інтерв’ю Олександрові Шелесту заявив, що іноземні миротворці можуть покращити демографію України.

Професор вважає, що іноземні миротворці, які «не проходили випробувань фронтом, а виховані на добрій європейській їжі», зацікавлять «тисячі голодних українських жінок», які «не встигли виїхати або чоловіки яких убиті чи покалічені».

Цей коментар Василенка викликав обурення в медійній та студентській спільноті. Студпарламент Навчально-наукового інституту журналістики КНУ заявив, що відмовляється від співпраці з адміністрацією до звільнення Василенка. Сам викладач заявив, що зіткнувся з «комплексною атакою».

Ректор КНУ імені Тараса Шевченка Володимир Бугров пообіцяв вжити щодо Василенка заходів, передбачених законодавством, заявивши, що не підтримує його позицію. А керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко назвав слова професора «відвертим сюром» і теж засудив їх та «майданчик, на якому це відбулося».