Під Мінʼюстом організували акцію проти урядового законопроєкту про нетерпимість

Представники консервативних організацій на акції проти законопроєкту №5488 під Міністерством юстиції в Києві, 13 травня 2025 року
Представники консервативних організацій на акції проти законопроєкту №5488 під Міністерством юстиції в Києві, 13 травня 2025 рокуІрина Сітнікова / hromadske

Представники консервативних організацій вийшли на акцію під Міністерство юстиції в Києві із закликом ветувати законопроєкт №5488. 

Про це повідомила кореспондентка hromadske.

Кілька десятків людей, в основному молодики, вийшли з прапорами організацій та плакатами «Ні — тоталітаризму, авторитаризму», «За свободу слова». У частини з них були закриті обличчя. 

Учасники скандували: «Традиція, сімʼя, порядок», «Слава Ісусу Христу», «Ні — гендерній ідеології», «Бог, Батьківщина, патріархат», Deus vult, «Памʼятай, чужинцю: тут господар — українець», «Содоміту і комуністу в Україні не місце», «Перемагають сильні, а не рівні».

Організатори акції стверджують, що законопроєкт №5488 «ставить під загрозу цінності нашої держави, традиційні інститути сім’ї та суверенітет України, руйнує свободу слова» і «каратиме за інакодумство».

Вийти на акцію вирішили саме 13 травня, оскільки в цей день настає четверта річниця реєстрації законопроєкту, який, однак, досі не був розглянутий у парламенті. Учасники акції закликають «викинути» його назовсім.

На місці заходу була присутня патрульна, ювенальна поліція, поліція діалогу. Правоохоронці перевіряли учасників заходу на наявність небезпечних предметів, фаєрів. Представники ювенальної поліції заявили, що в разі порушень притягатимуть до відповідальності неповнолітніх учасників або їхніх батьків.

Організатори заявили, що передали підписане звернення організацій до міністерства й очікують на подальші дії.

Що за законопроєкт?

13 травня 2021 року прем'єр-міністр Денис Шмигаль подав до Верховної Ради законопроєкт №5488, який передбачає покарання за дискримінацію й злочини на ґрунті ненависті. 

Зокрема, в законопроєкті вводиться поняття «нетерпимість», яке позначає упереджене ставлення щодо певної групи людей за низкою ознак: расою, віком, статевою приналежністю, станом здоров'я, гендерною ідентичністю, соціальним статусом та сексуальною орієнтацією.

Цей законопроєкт асоціюється із захистом ЛГБТК+ спільноти, хоча він не обмежується лише цим. Наприклад, якщо жінці відмовили в найманні на роботу через те, що в неї мала дитина, це теж дискримінація, яка підпадає під дію законопроєкту.

Хоча у Кримінальному кодексі вже є стаття про порушення рівноправності, через відсутність поняття «злочин на ґрунті нетерпимості» правоохоронці не мають чітких ознак, коли інкримінувати її. 

Цей законопроєкт рекомендував ухвалити Європейський Союз, однак народні депутати його досі не розглянули.