Як Центри життєстійкості допомагають прифронтовим громадам Харківської області

З повномасштабною агресією рф перед українцями постали нові виклики. Діти у прифронтових регіонах не мають можливості відвідувати школи та дитячі садки, спілкуватися з однолітками. Через стрес і проблеми дорослі й діти замикаються в собі. Внутрішньо переміщені особи з прикордонних громад починають життя з нуля на нових місцях, що теж непросто. Аби, попри все, бути стійкими до викликів і рухатися вперед, багатьом потрібна комплексна підтримка, яку надають Центри життєстійкості в понад 225 громадах України.
Жителі низки громад прифронтової Харківської області сьогодні також можуть отримувати безоплатну фахову психосоціальну допомогу й підтримку в безбар’єрних просторах, створених для формування життєстійкості під час повномасштабної війни. Наразі на Харківщині працюють вісім таких центрів, а в Чугуєві, Балаклії, Валках, Кегичівці та Пісочині вони облаштовані за підтримки ЮНІСЕФ в Україні.
Дружній простір для дітей та дорослих
Олена живе з родиною в місті Валки, що за 55 км на захід від Харкова. Сім’я втратила будинок у рідному селі Слобожанське Липецької громади, яке ворожа армія окупувала в березні 2022 року, а з весни 2024-го від стрілянини стали потерпати й Липці. Молодший син Олени, якому на початку повномасштабної війни було три роки, унаслідок потрапляння родини під обстріл касетними снарядами зазнав глибокої психологічної травми. Мати намагалася знайти фахівців для сина, але все було марно, і день за днем вона втрачала надію на ефективну допомогу дитині.
«Ірина Паровай, психологиня Валківського Центру життєстійкості, — перша фахівчиня, з якою моя дитина залишилася наодинці. Уже після першого сеансу я була задоволена результатом. Після спілкування з Іриною син став потроху говорити, щось розповідати, ніби щебетати. Його запросили на перегляд мультфільму, де було багато дітей, і там він почував себе добре, йому сподобалося! Навіть коли він хворів, то весь час згадував про Центр і казав: “Мамо, коли нарешті підемо на заняття?”. А як тільки відвідуємо якісь заходи в Центрі, син щоразу запитує про Ірину й чи скоро він знову піде до неї», — розповідає Олена.
За її словами, Центр став невіддільною частиною життя родини. Хлопчику подобається разом з однолітками брати участь у творчих й арттерапевтичних заходах: діти малюють, ліплять, спілкуються. Жінка тим часом відвідує консультації психолога та заходи з розвитку навичок позитивного батьківства.
«Ми всі щодня переживаємо негативні емоції, а відволікатися від них дуже важливо. У Валках є спільнота внутрішньо переміщених людей із різних громад Харківської області, тож нам є що обговорити. Спілкування, консультації психолога — це все допомагає, бо стає легше на душі — зовсім інший настрій. Для дітей важливо зростати в колі однолітків ще й тому, що через війну вони не відвідують садочків і шкіл. Вони не знають, як правильно себе поводити, ефективно спілкуватися. Я жалкую, що не знала про цей простір раніше й не прийшла туди ще влітку», — каже жителька Валківської громади.
«Консультації на 100% покращують життя»
Місто Балаклія, що на південному сході Харківщини, також було окуповане. Родина Аліни, яка сьогодні є відвідувачкою Центру життєстійкості, 2022-го поїхала з рідного міста. Додому сім’я повернулася після деокупації, коли народилася друга дитина. Після повернення жінка весь час жила у стресі.
«Було дуже страшно з маленькою дитиною. Місто щойно звільнили, але страх не зменшувався, і ми всі боялися, щоби фронт не наблизився до нашої громади. Ці страхи мене переслідували дуже довго. Я дуже боюся обстрілів, як і багато людей сьогодні. Однак в один момент я зрозуміла, що моїм дітям потрібна здорова мати, і свідомо звернулася до психолога. Так я відчула потребу постійно себе підтримувати», — розповідає Аліна.
Психологиня Балаклійського Центру життєстійкості Валерія Бабенко навчила її технік зниження стресу.
«Я звернулася до Валерії 2024-го й відвідуватиму її консультації й надалі. Вони однозначно покращують життя на 100%. Валерія навчила мене робити різні вправи, надала чимало порад, зокрема як заспокоїти себе в моменти стресу, як знизити стрес, коли, наприклад, щось вибухнуло, а ти маєш допомогти і собі, і своїм дітям», — додає Аліна.
Центри життєстійкості створюють дружній простір для батьків та дітей, де вони можуть провести час із користю: розвантажитися та навчитися нового.
«Мені дуже подобається атмосфера в Центрі та ставлення персоналу до нас. Коли я приходила до психолога, діти грали у спеціальній кімнаті. Це дуже добре, що малеча може розслабитися в таких умовах: є м'які гірки, різне спортивне приладдя, по якому діти із задоволенням лазять. Старші діти мають можливість малювати, ліпити. Поки мама годину на консультації психолога, діти розвиваються на спеціальних заняттях. Мої діти різного віку, але їм обом цікаво», — усміхається відвідувачка Центру життєстійкості в Балаклії.
«Почала проводити весь вільний час у Центрі життєстійкості»
Жителька Пісочинської громади Тетяна прийшла до Центру життєстійкості своєї громади, коли переживала складний період у шлюбі. Тренінги та індивідуальні консультації психолога їй допомогли. Жінка каже, що спілкування з психологом та з відвідувачами Центру важливе й дає змогу перемикнутися, адже не можна постійно «варитися» у своїх проблемах.
«Я почала проводити весь свій вільний час у Центрі життєстійкості. Приходжу на всі тренінги й заходи, які організовують. Намагаюся бути активною, і ви знаєте, мій душевний стан покращився. Для мене корисно бути в соціумі, спілкуватися з людьми, бо коли ти сама зі своєю проблемою, то це тільки ускладнює життя. Щоби розв'язати проблему, треба спілкуватися», — зізнається Тетяна.
Досвід роботи Центрів життєстійкості показав, що людям у громадах потрібні такі простори, де можна отримати підтримку психолога, знайти шляхи розв’язання проблем, провести час із користю, поспілкуватися, отримати позитивні емоції в дружньому колі.
Наразі в Харківській області за підтримки ЮНІСЕФ готується до відкриття ще один центр — у Лозівській громаді.
Комплексна послуга з формування життєстійкості містить чотири компоненти: психосоціальна підтримка, формування позитивного батьківства, розв’язання конфліктів мирним шляхом, координація й розвиток волонтерства. ЮНІСЕФ приділяє їм особливу увагу, адже саме ці компоненти допомагають зміцнити психологічну стійкість громад і забезпечити краще середовище для дітей.
У Центрах життєстійкості можна:
- отримати першу психологічну допомогу;
- пройти діагностику свого психологічного стану;
- опанувати техніки емоційного відновлення;
- долучитися до зустрічей і занять із дітьми та дорослими зі схожими життєвими ситуаціями (зокрема в межах батьківського клубу, програм для дітей та підлітків, груп підтримки);
- отримати консультацію фахівців щодо психологічних питань, соціальних та інших послуг;
- долучитися до волонтерства.
Проєкт із розбудови Центрів життєстійкості в Україні реалізується Міністерством соціальної політики та є частиною Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?», ініційованої першою леді Оленою Зеленською.
Проєкт ЮНІСЕФ із підтримки та розвитку Центрів життєстійкості в Харківській області реалізується ГО «Всеукраїнський громадський центр “Волонтер”» за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку через Німецький банк розвитку (KFW) та уряду Швеції.
Матеріал опубліковано на правах реклами
- Поділитися: