Литва може допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку: кажуть, що слідкуватимуть за діями Польщі

Ілюстративне фото. Міністр оборони Литви Лаурінас Кащюнас на пресконференції з очільником Генштабу Збройних сил Німеччини, 8 квітня 2024 рік
Ілюстративне фото. Міністр оборони Литви Лаурінас Кащюнас на пресконференції з очільником Генштабу Збройних сил Німеччини, 8 квітня 2024 рікAP Photo / Mindaugas Kulbis

У Литві допускають, що можуть посприяти поверненню до України чоловіків призовного віку. Там заявляють, що ще не розглядали конкретні сценарії та слідкуватимуть за діями Польщі у цьому питанні.

Про це заявив міністр оборони Литви Лаурінас Кащюнас, передає Delfi.

За його словами, потрібно добре подумати над тим, як правильно це організувати. Він підкреслює, що допомога Україні у цьому питанні є «правильним напрямком».

«Ніхто, звісно, не буде їх збирати та відвозити в Україну — цього не буде. Але можна обмежити цих осіб у соціальних виплатах, дозволах на роботу, документах — це варіанти, які я чую і від польської сторони. Тож почекаймо і подивимося, який варіант вони запропонують, можливо, він підійде і для Литви», — розповів міністр.

Посадовець також зазначив, що точну кількість українців призовного віку в Литві поки складно визначити.

Нагадаємо, раніше міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив, що його країна може допомогти Україні повернути військовозобов’язаних додому. За його словами, поляки обурені, коли бачать українців призовного віку «в готелях і кафе».

Повернення чоловіків з-за кордону

У грудні 2023 року деякі німецькі видання написали, що міністр оборони України Рустем Умєров нібито має намір наступного року призвати на військову службу українських чоловіків від 25 до 60 років, які проживають за кордоном. Як писали ЗМІ, чоловіків попросять з’явитися до призовних пунктів Збройних сил, а до тих, хто не виконає прохання, застосують «санкції».

Проте згодом Міноборони України заперечило, що має намір призивати на військову службу українців із-за кордону.

В уряді Німеччини тоді заявили, що не змушуватимуть українських чоловіків, які проживають у країні, повертатися до України проти їхньої волі для проходження військової служби.

Прем’єр-міністрка Естонії Кая Каллас також заявила, що її країна не висилатиме українських чоловіків мобілізаційного віку. За її словами, Україна повинна сама попросити їх повернутися.

А ось міністр оборони Словаччини Роберт Каліняк заявив, що військовозобов'язані українці, які перебувають за кордоном як біженці, мають повернутися в Україну і воювати на фронті.

Зрештою, 16 квітня 2024 року президент України Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію, який набуде чинності 18 травня 2024 року. У ньому передбачається обмеження консульських послуг для чоловіків від 18 до 60 років без військово-облікових документів.

Закон набуде чинності 18 травня, проте українські консульства вже перестали приймати документи у громадян призовного віку на отримання консульських послуг. Чому так сталося і коли відновлять надання послуг, читайте тут.

Крім того, уряд заборонив пересилати закордонні паспорти та паспорти громадянина України за кордон. Тепер призовники зможуть отримати їх тільки в Україні.