Insider: Подружжя російських шпигунів допомогло ГРУ організувати диверсії у Європі, зокрема на складі у Врбетіце
Подружжя російських шпигунів-нелегалів із чеським громадянством збирали для воєнної розвідки рф (ГРУ) інформацію про військові постачання та допомагали влаштовувати диверсії за кордоном. Зокрема, вони причетні до вибухів складів боєприпасів у Чехії і Болгарії та отруєння болгарського зброяра Омеляна Гебрева.
Про це йдеться в розслідуванні Insider.
Микола Шапошніков народився в російському Сєвєродвінську в сім'ї військових інженерів. Він також став військовослужбовцем і три роки воював в Афганістані. У 1985 році одружився з уродженкою Києва — Оленою, яка теж була донькою радянського офіцера.
Чоловік служив у Чехословаччині, однак військова карʼєра закінчилася — його звинуватили у розкраданнях в армії та виключили з Комуністичної партії Радянського Союзу. На початку 1990-х років він попросив політичного притулку в Чехословаччини, а потім отримав статус політемігранта і перевіз дружину з двома дітьми. Вже під час набуття громадянства вони надавали деяку неправдиву інформацію про себе.
Після початку 2000-х років Шапошніков почав працювати у групі Imex, що займалася торгівлею зброєю. Водночас дружина вела власний бізнес, який імпортував чавун із колишніх радянських республік. Однак правоохоронці з'ясували, що її повністю залучили до діяльності Imex. Окрім того, Олена «активно керувала діями свого чоловіка» у прямій координації з головою військової частини 29155 ГРУ генералом Андрієм Авер'яновим.
Шапошніков заробляв в Imex близько 650 доларів на місяць, але «сім'я вела спосіб життя мільйонерів» і скуповувала нерухомість у Чехії та Греції, кажуть розслідувачі. Як виявилося, Олена володіла офшорною компанією невідомого призначення, зареєстрованою на Маршаллових островах, і контролювала два банківські рахунки у Швейцарії.
Робота з ГРУ
Грецьку віллу Шапошнікових, яку вони придбали у 2009 році та здавали, часто відвідували члени підрозділу 29155 ГРУ, що стали регулярно літати до міста Салоніки (за годину їзди від вілли). У Салоніки кілька разів приїздив Авер'янов, з яким Шапошнікова підтримувала регулярний зв'язок електронною поштою. Деякі візити збігалися із місіями цього підрозділу в регіоні, вказує Insider.
Так, співробітник частини Олексій Капінос, якого Шапошніков назвав чеським слідчим «другом сім'ї», 25 квітня 2014 року прилітав до Салонік за дипломатичним паспортом. Напередодні троє його колег прибули до Болгарії та отруїли торговця зброєю Омеляна Гебрева.
Гебрев розповів Insider, що Шапошнікови познайомилися з ним ще у 2012 році та активно нав'язували спілкування, хоча вони не мали спільних бізнес-проєктів. Зброяра вважали постачальником боєприпасів для української армії, тоді як він стверджує, що незадовго до отруєння добровільно припинив постачати туди боєприпаси.
Неназвані співрозмовники Insider, які тоді займалися закупівлею зброї в Україні, розповіли, що після того отруєння Шапошніков запропонував українським урядовим покупцям «надійну заміну» Гебрева. Зрештою, Україна так і не закупила ту продукцію через незадовільну якість.
Слідчі чеської поліції встановили, що Шапошнікова передавала генералові Авер'янову важливу інформацію про майбутні угоди з продажу зброї, виявлену її чоловіком у межах роботи в Imex.
У випадках, коли ГРУ вирішувало, що ці постачання шкодять військовим інтересам росії, інформацію використовували для диверсій. Принаймні у трьох випадках Шапошнікови, ймовірно, надали доступ до сховищ зброї, щоб співробітники ГРУ могли встановити детонатори з дистанційним керуванням.
Зокрема, у 2014 році у ГРУ отримали доступ до складу у Врбетіце, де зберігалися снаряди Геберева. Того дня на складі стався потужний вибух, загинули двоє співробітників складу.
Чеські слідчі підозрювали зв’язок між спілкуванням подружжя з ГРУ та вибухами на складах. Під час допитів Шапошнікови стверджували, що їхні зв'язки із членами підрозділу 29155 були «особистими» або обумовлені законними діловими інтересами Imex і вони буцімто не знали, що Капінос та Авер'янов були працівниками воєнної розвідки рф. Вони також переконували, що вибухи у Врбетіце були нещасним випадком. Подружжя звинуватило чеську владу в політичному переслідуванні через російське походження.
Водночас Шапошнікова таємно мала паспорт рф з діапазону номерів, зарезервованих для членів підрозділу 29155, та відвідувала росію. За даними Insider, під час однієї з поїздок лідер країни володимир путін надав їй звання Героя росії. У той час нагороди отримали й інші члени підрозділу ГРУ, причетні до вибухів складів та отруєння Гебрева.
За даними Insider, після того, як сімейством Шапошникових зацікавилася чеська влада, Микола в очікуванні затримання став зловживати алкоголем і нехтувати прийманням ліків. У лютому 2024 року він раптово помер. Водночас Олена продовжує наполягати на тому, що її переслідують через походження. Вона перебуває в Греції, незабаром там мають ухвалити рішення щодо її екстрадиції до Чехії.
- Поділитися: