Парламент Естонії засудив московський патріархат за підтримку війни росії проти України, але не заборонив його

Собор Олександра Невського Естонської православної церкви московського патріархату у Таллінні
Собор Олександра Невського Естонської православної церкви московського патріархату у ТаллінніWilliam John Gauthier / Wikimedia

Парламент Естонії ухвалив заяву, в якій засудив московський патріархат за виправдання та підтримку війни росії проти України й проголосив його інституцією, що підтримує російську військову агресію. Парламентарі також закликали місцеві православні громади розірвати зв’язок з москвою.

Про це повідомляється на сайті Рійгікогу — парламенту Естонії.

За ухвалення заяви проголосували 75 членів Рійгікогу, а 8 були проти.

У заяві наголошується, що керівництво московського патріархату та сам патріарх кирило використовують ідеологію «русского мира» як інструмент розпалювання війни, за допомогою якого «знищуються останні прояви демократії» у самій росії та виправдовується розширення рф на всі території, де колись вона домінувала, включно з Україною.

Парламентарі також нагадали, що «Всесвітній російський народний собор», що проводиться під егідою російської православної церкви, оголосив агресію проти України «священною війною».

Крім того, Рійгікогу зазначив, що, враховуючи дії московського патріархату, «залишається велика небезпека впливу на людей у ​​такому псевдорелігійному контексті» в Естонії.

А втім, про заборону московського патріархату на території Естонії поки не йдеться. В естонському парламенті підкреслили, що Естонія, як демократична країна, виступає за свободу віросповідання, а тому повинна забезпечити можливість вільного вибору релігії людині.

Водночас закликали православні громади «оцінити загрозу громадському порядку та своїм членам від діяльності ворожого впливу та вжити необхідних заходів» для розриву зв’язків з московським патріархатом.

Православ’я в Естонії

Естонська православна церква московського патріархату нараховує приблизно 150 тисяч вірян у 38 парафіях і є найбільшою православною церквою в Естонії. До неї належать здебільшого представники російської, білоруської й української етнічних меншин, а також частина естонців.

Крім того, в країні діє Естонська апостольсько-православна церква, що є автономною у складі Вселенського патріархату. Вперше її автономний статус визнали ще в 1923 році. Богослужіння в цій церкві звершуються естонською мовою. Також вона дотримується новоюліанського календаря. При ЕАПЦ діє українська парафія святого Великомученика і Побідоносця Георгія у Таллінні.

Утім, домінантним віровизнанням в Естонії залишається протестантизм лютеранського віровчення.