У Єревані тисячі людей вимагають зупинити розмежування кордону з Азербайджаном

У Вірменії противники розмежування кордону з Азербайджаном, які 4 травня вийшли з прикордонного села Кіранц, дісталися Єревану та влаштували багатотисячний мітинг. Лідер протесту архієпископ Баграт (Галстанян) закликав прем’єр-міністра країни Нікола Пашиняна піти у відставку. Це найбільша антиурядова демонстрація у Вірменії за останні роки.

Про це повідомляють вірменська служба «Радіо Свобода» та російська служба BBC.

Село Кіранц і ще три інших у провінції Тавуш планують передати Азербайджану. Проте багато місцевих жителів категорично проти цього і стверджують, що делімітація та подальша демаркація кордонів призведе до ізоляції їхніх громад. Також вони хвилюються через безпеку після того, як опиняться в Азербайджані.

Перед тим, як 4 травня пішки вирушити до столиці, жителі прикордонних сіл кілька тижнів протестували на місцевому рівні. Щоби привернути до себе увагу, вони навіть на певний час перекривали одну з головних автомагістралей Вірменії.

Вірменські правоохоронці зупинили протести в Кіранці, затримавши десятки демонстрантів та обмеживши доступ до населеного пункту. Та після цього місцевий архієпископ Баграт Галстанян, керівник Тавуської єпархії Вірменської Апостольської церкви, оголосив протестну ходу на Єреван.

Цю акцію підтримала політична опозиція, яка днями висунула законопроєкт, спрямований на те, щоб перешкодити передачі території Азербайджану. Панівна партія «Громадянський договір» заледве відхилила цю пропозицію.

Зрештою протестний марш «Тавуш за Батьківщину» 9 травня дістався до Єревана, і демонстранти розпочали мітинг на центральній площі Республіки.

«Ми прийшли сюди, щоб вимагати відповіді від глави уряду Вірменії, який неодноразово відвідував наші громади й брехав, вводив в оману, а потім знущався і погрожував людям. Ми прийшли вимагати відповіді на ці погрози», — заявив архієпископ Баграт.

Священнослужитель звинуватив адміністрацію Пашиняна в некомпетентності, згадавши, що Вірменія не втрутилася у відвоювання Азербайджаном Нагірного Карабаху, і дав прем’єру «одну годину на відставку».

Після того, як Пашинян проігнорував вимогу протестувальників, Баграт заявив, що залишиться ночувати на площі, й анонсував нові «мирні акції громадянської непокори».

Раніше у четвер поліція та Служба національної безпеки Вірменії застерегли лідерів протесту від «дій, що порушують громадський порядок».

Більше контексту

У квітні Вірменія в межах процесу делімітації кордону погодилася передати Азербайджану чотири села в області Тавуш, на північному сході країни. У Пашиняна це назвали «визначною подією», адже країна вперше отримає демаркований кордон з Азербайджаном. У Єревані запевнили, що жителям сіл, які перейдуть Азербайджану, забезпечать соціально-побутові та правові гарантії. Протокол планують підписати 15 травня.

Це викликало обурення не лише в жителів чотирьох прикордонних сіл, а й дало новий привід усім незадоволеним переговорами з Азербайджаном звинуватити владу.

Опозиція стверджує, що Пашинян сам заохочує Баку вимагати від Вірменії більше територій та застосовує силу проти противників. Натомість Пашинян звинуватив опозицію у спробі спровокувати нову війну з Азербайджаном у надії повалити його уряд. Він заявив, що Азербайджан вторгнеться у Вірменію, якщо він підкориться їхнім вимогам припинити передання землі.