Литва готова навчати війська в Україні — прем’єрка

Прем’єр-міністрка Литви Інгріда Шимоніте виступає під час пресконференції у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, 3 червня 2021 року
Прем’єр-міністрка Литви Інгріда Шимоніте виступає під час пресконференції у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, 3 червня 2021 рокуStephanie Lecocq, Pool via AP

Литва за потреби готова долучитися до навчання військових в Україні.

Про це сказала прем'єр-міністрка Литви Інґріда Шимоніте в інтерв’ю Bloomberg Television.

«У разі потреби Литва, можливо, навчатиме їх (військових — ред.) також в Україні в партнерстві з країнами, які захочуть це зробити», — сказала Шимоніте.

Раніше прем'єр-міністрка Естонії Кая Каллас заявила, що країни НАТО не повинні побоюватися, що виправлення їхніх військ в Україну для навчання українських солдатів ризикує втягнути Альянс у війну з росією. За її словами, «є країни, які вже готують солдатів на землі», на свій страх і ризик.

Для того, щоб відправити естонських військових в Україну навчати Сили оборони, потрібне схвалення естонського парламенту. Та Каллас зазначила, що «не треба зараз нічого виключати».

Що передувало?

У лютому президент Франції Емманюель Макрон на зібраній ним зустрічі країн-партнерів Києва в Парижі обговорював відправлення своїх військ до України. Міністр закордонних справ Франції Стефан Сежурне пояснив, що до України можуть відправити французьких солдатів для допомоги з виконанням завдань поза участю в бойових діях.

Попри це, низка інших країн-членів НАТО вже виступила із заявами, що вони не розглядають відправлення своїх військ в Україну. Про це сказали в Білому домі США, а також у НімеччиніВеликій БританіїКанадіІспанії, Чехії, Польщі тощо.

Речник лідера рф дмитро пєсков пригрозив: якщо відправлення військових країн НАТО до України відбудеться, «то доведеться говорити не про ймовірність, а про неминучість прямого зіткнення росії та Альянсу».

Попри це, наприкінці травня головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що уже підписав документи, які дозволять першим французьким інструкторам невдовзі відвідати українські навчальні центри й ознайомитися з їхньою інфраструктурою та персоналом.