російський правозахисний фонд витратив мільйони євро на фінансування пропаганди у ЄС — ЗМІ

російський державний фонд правового захисту «Правфонд», що діє в 48 країнах, витратив мільйони євро на фінансування пропаганди та правових кампаній у Європі. Європейські спецслужби й аналітики вважають проєкт операцією впливу кремля.

Про це свідчать понад 30 документів «Правфонду», які отримали данський суспільний мовник DR, видання Guardian та консорціум журналістів від джерела в європейській розвідці.

Зазначається, що більшість грошей, які розподіляє «Фонд підтримки та захисту прав співвітчизників, які проживають за кордоном», надходить від російської держави. Лише у 2023 році організація отримала трохи менше ніж 2,4 млн євро.

У внутрішніх документах «Правфонду» йдеться, що організація фінансує пропагандистські сайти, орієнтовані на європейців. Зокрема, фонд витратив сотні тисяч євро на підтримку кількох сайтів, які нібито боролися з «русофобією» та сприяли «захисту російської мови» в Європі. Він також спрямував гроші на низку маргінальних видань у всій Європі.

ЗМІ стало відомо про фінансування golos.eu — онлайн-порталу, який здебільшого поширює критику української влади, а також Euromore, який зосереджується на ймовірних загрозах росіянам у Європі. Guardian пише, що Euromore «розробили з урахуванням закриття владою ЄС міжнародних платформ», як-от пропагандистські RT і Sputnik.

Обидва портали заперечують, що отримували кошти від росії.

Публічні дані також показують, що місцеві партнери «Правфонду» отримали мільйонні державні субсидії від низки європейських держав, де фонд має місцеві відділення.

Фінансування захисту російських злочинців 

В отриманих документах зазначається, що «Правфонд» спонсорував захист Вадима Красікова, ймовірного агента ФСБ, якого засудили до довічного ув’язнення за вбивство колишнього чеченського польового командира Зелімхана Хангошвілі в центрі Берліна у 2019 році. 

ЗМІ стверджують, що його адвокат Роберт Унгер отримав 60 тисяч євро судових витрат, сплачених за кошти бюджету «Правфонду». Водночас джерело в європейській розвідці заявило, що Унгер отримав більшу суму.

Бюджетний документ також показав, що організація виділяла значні кошти на правовий захист засудженого торговця зброєю Віктора Бута та засудженого наркоторговця Костянтина Ярошенка. Обох уже повернулися до росії в межах обміну полоненими, домовленого між москвою та Вашингтоном.

Агенти розвідки у «Правфонді»

Виток даних свідчить про те, що серед керівництва організації є низка колишніх агентів російської розвідки. Серед них Володимир Поздоровкін, якого вважають агентом Служби зовнішньої розвідки росії й водночас куратором фонду у країнах Північної Європи та Балтії. А також Анатолій Сорокін — ще один агент СЗР, який курує відділ «Правфонду» на Близькому Сході, у Молдові та невизнаному «Придністров’ї».

Окрім того, керівником Інституту російської діаспори, який в офіційних документах зазначений «реалізатором проєкту» фонду, є підсанкційний Сергій Пантелеєв. У країнах ЄС його визнали співробітником підрозділу російської військової розвідки, який спеціалізується на психологічній війні.

Більше про фонд 

«Правфонд» заснували у 2012 році президентським указом. Його підтримувало Міністерство закордонних справ рф та федеральне агентство «росспівробітництво», яке керує зовнішньою допомогою. Фонд очолив  Олександр Удальцов, який із 2023 року перебуває під санкціями Євросоюзу за підтримку та здійснення дій, які загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України.

У звіті про нацбезпеку за 2020 рік служби безпеки Естонії назвали «Правфонд» «псевдосистемою правового захисту», яка «насправді є фондом операцій впливу». Там зазначалося, що ФСБ використовує групи для вербування співробітників за кордоном, зокрема серед тих, хто підтримує окупацію Криму.