ЄС знайшов лазівку, щоб обійти вето Угорщини на купівлю зброї для України — Боррель

Високий представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель
Високий представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп БоррельX / Josep Borrell Fontelles

Євросоюз знайшов юридичний обхідний шлях, щоб уникнути вето Угорщини на купівлю зброї для України з грошей, отриманих від заморожених активів росії у Європі.

Про це сказав Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель у коментарі Financial Times.

У травні посли ЄС уже погодили використання для спільної закупівлі зброї для України приблизно 3 мільярдів євро прибутку, отриманого від заморожених державних активів росії, які зберігаються в бельгійському депозитарії Euroclear.

Це рішення схвалили після тривалих дебатів. Але посол Угорщини, за даними ЗМІ, відмовився від одностайної підтримки ЄС для кожної виплати Україні.

Щоб забезпечити «зелене світло» від Угорщини щодо рішення, Будапешту запропонували, що його частка коштів не буде використовуватися для закупівлі зброї для України. Це переконало Угорщину не ветувати схему загалом, але країна затримувала виконання її умов, не підтримуючи необхідне законодавство щодо «автоматичних» платежів.

Боррель заявив, що оскільки Угорщина утрималася від угоди, то «не повинна бути частиною рішення про використання цих грошей».

Він розповів, що Угорщині запропонували угоду, подібну до тієї, яку НАТО уклала з прем’єр-міністром Віктором Орбаном, — Будапешт відмовляється від участі у підтримці України, але в обмін не накладає вето на рішення інших країн. А втім, Угорщина це відкинула.

Представники країн ЄС мають обговорити обхідний шлях сьогодні, 24 червня. Боррель зазначив, що він був «складним, як і будь-яке юридичне рішення», але має спрацювати.

Обхід Будапешта в такий спосіб також може усунути перешкоди щодо надання Україні кредиту на 50 мільярдів доларів до кінця року. Згідно з планом G7, на його погашення будуть використовувати гроші від заморожених активів рф. Але занепокоєння світових лідерів викликало те, що Угорщина протистоїть рішенням, пов’язаним із заблокованими активами. Річ у тім, що санкції, за якими триває це блокування активів, треба оновлювати кожні пів року. І для цього потрібне одностайне рішення всіх країн-членів ЄС, тобто й Угорщини також.