У Нідерландах склав присягу новий правопопулістський уряд

Лідер ультраправих Герт Вілдерс спілкується з журналістами
Лідер ультраправих Герт Вілдерс спілкується з журналістамиAP Photo / Peter Dejong

У Нідерландах 2 липня склав присягу новий уряд на чолі з ультраправим популістом Гертом Вілдерсом. Так, його «Партія свободи» отримала місце в уряді країни.

Про це пише Bloomberg.

Так, з 15 міністерств 5 очолять вихідці з партії Вілдерса, зокрема міністерства зовнішньої торгівлі, економічних справ, інфраструктури, охорони здоровʼя та у справах притулку й мігрантів.

Ще 4 відомства під своє керівництво заберуть посадовці з консервативної «Народної партії за свободу і демократію» — міністерства фінансів, оборони, юстиції та з питань клімату.

Рештою відомств керуватимуть люди з правоцентристської сили «Новий суспільний договір» — МВС, МЗС, Мінкульт та Мінсоцполітики.

Bloomberg пише, що новий уряд Вілдерса має намір значно скоротити міграцію — це може стати найбільш праворадикальним зрушенням у країні за останні десятиліття. Окрім цього, нова влада планує застосувати надзвичайне законодавство для обмеження припливу мігрантів до країни й домогтися виходу з міграційної політики Європейського Союзу.

Зазначимо, що уже колишній прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте обійняв посаду генерального секретаря НАТО. До своїх повноважень він приступить із 1 жовтня.

Перемога Вілдерса на виборах

На парламентських виборах у Нідерландах в листопаді 2023 року лідирувала ультраправа «Партія свободи» на чолі з антиісламським популістом Ґертом Вілдерсом, який виступає проти допомоги Україні.

60-річний лідер партії неодноразово заявляв, що Нідерланди повинні припинити постачати зброю Україні, бо, мовляв, зброя потрібна їм для захисту. Однак жодна з партій, із якими він потенційно міг би сформувати уряд, не поділяє цих ідей.

Вілдерс хоче провести референдум щодо виходу з Європейського Союзу, який отримав назву Nexit, хоча він визнає, що національних настроїв для цього немає. Він також вважає, що Нідерланди мають значно скоротити свої виплати Євросоюзу та блокувати приєднання будь-яких нових членів.

Три інші великі партії, які здобули багато місць у парламенті, виключили можливість співпраці з політсилою Вілдерса через його ультраправу політику.